Kategorie GenialneOrganizacjaPorady

15 sprytnych sztuczek surwiwalowych, które pomogą Ci przetrwać najgorsze

Pewnie rzadko zastanawiasz się co byś zrobił gdybyś znalazł się w sytuacji zagrażającej życie. Jednak chwile grozy przychodzą zazwyczaj znienacka dlatego też lepiej być wyposażonym w odpowiednią wiedzę! Genialne.pl zebrało kilka trików, które mogą uratować Ci życie, nawet w najcięższych sytuacjach! Oto co należy robić aby uniknąć najgorszego scenariusza.

#1 Przed podróżą

unsplash.com

Zanim pojedziesz w daleką podróż zostaw bliskiej osobie swój plan podróży. W niebezpiecznej sytuacji (jeśli to możliwe) powiadom kogoś, kto wie gdzie należy Cię szukać. Osobom, które Cię zaatakują powiedz, że ktoś na Ciebie czeka. W ten sposób nie jesteś „łatwą” ofiarą.

#2 Jak wyłamać drzwi?

Jeśli zostaniesz uwięziony w pokoju, lecz drzwi są zamknięte od drugiej strony, spróbuj je wyłamać, kopiąc mocno tuż obok klamki (w pobliżu zamka). Użyj całej siły i postaraj się nie używać ramion oraz pleców.

#3 Co robić gdy goni Cię niedźwiedź?

unsplash.com

Spróbuj zmylić niedźwiedzia, zrzucając z siebie poszczególne ubrania oraz plecak. Zostaw kanapki, czapkę i ciuchy, które szybko możesz ściągnąć. Niedźwiedź zajmie się tym co zostawiłeś, a Ty będziesz mógł szybko uciec.

#4 Jak zawiadomić o wypadku?

Jeśli dzwonisz pod numery ratunkowe, zawsze na początku podaj swoją lokalizację! Zanim zdążysz dokładnie powiedzieć co się stało odpowiednie służby mogą za ten czas już przyjechać na miejsce wypadku.

#5 Jak wyczuć pożar?

Pożary elektryczne można wcześniej wyczuć, ponieważ mają charakterystyczny zapach przypominający smród ryby lub moczu. Jeśli poczujesz ten zapach koniecznie sprawdź czy nie doszło do zwarcia w domu lub w budynku.

#6 Pierwsza pomoc

abc.go.com

Jeśli zobaczysz, że komuś potrzebne jest udzielenie pierwszej pomocy, wykonuj resuscytację do momentu, aż nie przyjadą ratownicy medyczni. Uciskaj klatkę piersiową i pamiętaj aby nie robić tego ze zgiętymi łokciami, lecz przy wyprostowanych rękach. Udzielenie pierwszej pomocy zapobiega uszkodzeniu mózgu, zmuszając krew do stałego bycia w ruchu. Dobrze jest poprosić drugą osobę o pomoc, ponieważ resuscytacja może sprawić, że szybko się zmęczysz.

#7 Czy NIE gasić pożaru?

Nigdy nie gaś pożaru alkoholem – to tylko pogorszy sytuację. Tak samo, jeśli pożar wywołany jest ze względu na tłuste substancje, nie gaś go wodą, lecz spróbuj zdusić np. ubraniami.

#8 Co robić gdy znajdziesz się w płonącym budynku?

Jeśli zdarzy ci się być w płonącym budynku i jest już dużo dymu, najlepiej będzie jeśli zaczniesz się czołgać do najbliższego wyjścia.

#9 Co zrobić gdy wywróci się kajak?

youtube.com

Jeśli płyniesz kajakiem i nagle ten przewróci się do góry nogami, nie próbuj go przewrócić, lecz uwolnij się z niego, chwytając za specjalną taśmę, która powinna znaleźć się w każdym kajaku. To pomoże Ci wypchnąć się z kajaka. Następnie złap kajak i spróbuj podpłynąć do płytkiej wody, aby ponownie do niego wsiąść.

#10 Nigdy nie używaj jednocześnie wybielaczy i środków czyszczących na bazie amoniaku!

Mieszanie tych dwóch rzeczy uwalnia toksyczne opary zwane chloraminami, które mogą cię zabić w przypadku wdychania.

#11 Co robić w przypadku zawału serca?

W przypadku zawału serca lekarze zalecają zażycie aspiryny. Powinieneś przez chwilę ssać pigułkę a następnie połknąć ją popijając wodą. W ten sposób lek zostanie lepiej wchłonięty.

#12 Co robić gdy ktoś poprosi nas o sprawdzenie godziny?

unsplash.com

Najlepiej nie wyciągaj telefonu, lecz jeśli nosisz zegarek na ręce, zamiast opuszczać wzrok, unieś lekko rękę do góry, aby zegarek znalazła się na wysokości Twojego wzroku.

#13 Co robić gdy zaatakuje Cię rozwścieczone dzikie zwierze?

Jeśli goni Cię jeleń lub łoś, poszukaj drzewa na które uda Ci się wejść. Zwierze straci Cię z pola widzenia i pójdzie dalej.

#14 Co robić gdy wpadniesz do lodowatej wody?

Jeśli załamie się pod Tobą lód, spróbuj najpierw unieść się na wodzie, aby się uspokoić i oprzeć pokusie pływania. Mając kontrolę nad oddechem i ciałem, możesz zacząć bezpiecznie spróbować wyczołgać się na lód. Jak to zrobić? Przeczytaj w artykule Istnieje sposób jak bezpiecznie wydostać się z zamarzniętego jeziora, gdy lód się załamie

#15 Co robić gdy ktoś zrani Cię nożem?

Jeśli ostrze jest w Ciebie wbite, nie usuwaj go samodzielnie. Nóż działa jak korek i ratuje Cię przed wykrwawieniem się. Postaraj się umieścić opaskę uciskową nad ostrzem a następnie wezwij pogotowie.

#16 Co robić jeśli trafisz na watahę wilków?

unsplash.com

Wilki z natury atakują zwierzęta słabsze od siebie i te które uciekają. Zamiast rzucić się do ucieczki spróbuj je odstraszyć.

#17 Co robić jeśli ktoś Cię śledzi?

Jeśli masz wrażenie, że ktoś za Tobą idzie, podejdź do pierwszej osoby która idzie w Twoim kierunku i przytul ją mocno, szepcząc i tłumacząc, że jesteś w niebezpieczeństwie.

#18 Co robić jeśli goni Cię niedźwiedź w lesie?

Nie wchodź na drzewo, zwierze da radę wspiąć się tam szybciej niż Ty. Możesz za to zbiec ze wzgórza. To sprawi, że niedźwiedź będzie miał problem aby Cię dogonić, ponieważ ich waga jest za duża aby równo i szybko zbiec w dół.

#19 Co robić podczas nurkowania?

unsplash.com

Gdy nurkujesz na otwartej wodzie i zdajesz sobie sprawę, że wszystkie ryby nagle zniknęły lub zaczęły wyskakiwać z wody, nie jest to dobry znak, oznacza to, że zbliżają się rekiny. Lepiej postaraj się dopłynąć do brzegu i wyjść z wody.

#20 Gaś światło idąc spać

Pozostawienie świateł w domu podczas snu, nie jest bezpieczne. Większość złodziei uważa, że właściciele domów zostawiają włączone światła, gdy są na wakacjach, udając, że są w środku, więc taki dom jest dla nich łatwym celem.

Zobacz także:

1) 10 prostych zasad pierwszej pomocy, o których musisz pamiętać

2) 14 rzeczy, które powinny znaleźć się w apteczce. Są niezbędne podczas pierwszej pomocy