9 sposobów sprzątania, którymi powinna podzielić się z Tobą twoja mama

Lubisz sprzątać? Domyślam się, że nie jest to Twoje ulubione zajęcie. Dlatego mam dla Ciebie kilka prostych trików, które powinny Ci pomóc. Dzięki tym niewymagającym wiele czasu czynnościom sprzątanie stanie się o wiele łatwiejsze. Regularność w tym przypadku to podstawa.

#1 Ściel łóżko każdego ranka

Prawda jest taka, że jeśli pościelisz łóżko, Twoja sypialnia od razu będzie wydawać się o wiele bardziej uporządkowana. Ta czynność nie zajmuje zbyt wiele czasu, a robi ogromną różnicę. Przy porządnie zasłanym łóżku, od razu mniej rzucają się w oczy inne rzeczy, niekoniecznie uporządkowane… Są też badania, z których wynika, iż ludziom, którzy ścielą swoje łóżka, o wiele łatwiej jest wieczorem zasnąć.

#2 Nim wyrzucaj śmieci, nim nie sprawdzisz lodówki

Zanim wyjdziesz, aby wyrzucić śmieci rozejrzyj się po kuchni i po lodówce, czy nie ma jakichś resztek, które należy już wyrzucić. Czasami zapominamy o rzeczach, które nie są już zdatne do jedzenia, a one niepotrzebnie tkwią w lodówce. Jeśli będziesz sprawdzać to przed każdym wyrzuceniem śmieci, z pewnością ominie Cię przykry widok np. spleśniałego serka, który ukrył się gdzieś za kartonem z sokiem.

#3 Daj czas środkom do czyszczenia

Wierz lub nie, ale Twoja kuchnia nie wymaga wielkiego szorowania. Wystarczy, że natrzesz kuchenkę czy blaty wodą z środkiem do czyszczenia i pozostawisz na kilka minut. Po tym czasie wystarczy, że delikatnie zetrzesz do czysta. Bez tracenia czasu na szorowanie i kilkakrotne ścieranie zaschniętego tłuszczu.

#4 Czyść łazienkę przynajmniej raz w tygodniu

Regularne czyszczenie łazienki sprawi, że nawet nie zdąży się porządnie nabrudzić. A co za tym idzie, będziesz musiał poświęcić temu mniej czasu. Unikniesz też problemu np. z kamieniem czy pleśnią na fugach.

#5 Przed snem zawsze zostaw porządek w łazience

To zajmie Ci nie dłużej niż 3 – 4 minuty, a efekt będzie ogromny. Przetrzyj umywalkę, zbierz ciuchy do pojemnika na pranie i zetrzyj mokrą podłogę. Tylko tyle i aż tyle!

#6 Wyłóż do piekarnika specjalną silikonową matę

Dzięki temu ominie Cię sporo szorowania. Taka mata zapobiegnie zaschnięciu ewentualnych wycieków z zapiekanych potraw. A jeśli na nią coś wycieknie, bez problemu możesz włożyć ją do zmywarki… 🙂

#7 Kup produkty czyszczące w zapachach, które naprawdę lubisz

Jeśli Twoje środki czyszczące, będą w zapachu, którego nie lubisz, to dodatkowo odbierze Ci motywację do sprzątania. Z kolei jeśli zaopatrzysz się takie, których zapach Ci się podoba, sprzątać będziesz chętniej i bardziej regularnie.

#8 Włóż do kosza więcej niż 1 worek na śmieci

Jeśli zobaczysz, że jeden z nich się zapełnił, wyciągasz go, od spodu odrywasz kolejny worek, rozkładasz i gotowe. Nie musisz biec do innego pomieszczenia czy grzebać po szufladach.

#9 Namocz garnki zanim usiądziesz do obiadu

Gdy skończysz gotować, a wszyscy usiądą już do stołu, przyjrzyj się kuchni. To, co zostało, przełóż do mniejszych pojemników, a garnki włóż do zlewu i namocz ciepłą wodą z płynem do naczyń. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je umyć po jedzeniu.