14 sekretów związanych z czyszczeniem pojazdów, które znają tylko dealerzy samochodów
Kierowcy wiedzą, że codzienna jazda samochodem może być stresująca (lub denerwująca), mimo to uwielbiamy nasze auta. Kochamy fakt, że dzięki nim szybko przemieszczamy się z jednego miejsca do drugiego, nie musimy czekać na autobus, ani moknąć w deszczowy poranek. Samochód daje nam wiele korzyści, dlatego warto czasami porządnie posprzątać swój pojazd.
Te triki sprawią, że Twoje auto będzie wyglądało jak nowe, ale również zaoszczędzisz kilkaset złotych na mechanika czy myjnie
#1 Wypłucz przed namydleniem
Jeśli użyjesz mocnego strumienia wody zmieszanej z mydłem (na dodatek na suchą karoserię samochodu), to tylko wbijesz kurz i piasek w swój lakier. Profesjonaliści zawsze zaczynają od dokładnego spłukiwania samochodu wodą, co pozwala na usunięcie całego kurzu. Dopiero następnym krokiem jest użycie wody ze środkami czyszczącymi.
#2 Zapomnij o gąbce, użyj rękawicy z mikrofibry
Gąbki chwytają i zatrzymują brud oraz żwir i nawet jeśli wykręcisz i wyciśniesz gąbkę, kurz i piasek zostaną w środku. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie rękawicy z mikrofibry, ponieważ po jej wypłukaniu cały brud z niej wypada.
#3 Używaj odpowiedniego środka czyszczącego
Wielu kierowców decyduje się na wybranie płynu do mycia naczyń. Jak pewnie się domyślasz, nie jest to najlepszy wybór. Płyn do mycia naczyń może być zbyt szorstki i sprawi, że lakier z samochodu będzie miał skróconą żywotność. Lepiej zainwestować w sprecyzowany środek czyszczący.
#4 Używaj dwóch wiader
Jedno z wodą i płynem, a drugie z czystą wodą. Po każdym przetarciu samochodu myjką, umieść ją do wiaderka z wodą i wyciśnij, aby usunąć brud i piasek. Następnie zamocz gąbkę w drugim wiaderku – tym z płynem do czyszczenia i kontynuuj mycie auta. Po kilku razach wymień wodę w drugim wiaderku. Dzięki temu woda z mydłem będzie czysta.
#5 Przed polerowaniem pozbądź się mniejszych zadrapań

Polerowanie zwiększa połysk, ale nie usuwa zadrapania. Jeśli jednak najpierw usuniesz zadrapania za pomocą specjalnego zestawu, a następnie wypolerujesz, to uzyskasz znacznie lepszy rezultat. Taki zestaw do polerowania znajdziesz w każdym lepszym sklepie samochodowym.
#6 Skorzystaj z ręczników z mikrofibry
Natomiast ręcznik z mikrofibry zbiera cząsteczki brudu oraz ziarenka piasku. Zamocz ręcznik w wodzie, wykręć go i wyczyść samochód.
#7 Kup urządzenie do polerowania
Jeśli używasz mocnego urządzenia do polerowania, to możesz sprawić, że farba z samochodu, po prostu się zmyje. Dlatego nie należy polerować jednego fragmentu zbyt długo. Lepiej jest wybrać taką opcję, która pracuje na mniejszych obrotach. Polerowanie przed woskowaniem robi ogromną różnicę, więc jeśli naprawdę chcesz zobaczyć rezultaty, warto zainwestować w odpowiednie urządzenia.
#8 Użyj syntetycznego wosku do samochodów
Oldschoolowe woski świetnie nadają się do dbania o zabytkowe auta, jednak nie dadzą takiego samego efektu jak nowoczesny wosk syntetyczny. Dodatkowo zwykłe woski nie będą dawały tak długotrwałego efektu. Wosk aplikuj w niewielkich ilościach za pomocą gąbczastego aplikatora, który przeważnie jest dodawany do opakowania.
#9 Usuwaj ślady po wosku za pomocą ścierki z mikrofibry
Tak, wiem. Znowu się powtarzam, ale naprawdę ręczniki i ściereczki z mikrofibry są genialne! Kolistymi ruchami możesz zetrzeć wosk ze swojego samochodu. Jeśli na ręczniku będzie za dużo wosku, daj go do mycia i sięgnij po drugą ściereczkę.
#10 Zaczynaj od góry
Wiele osób zaczyna czyścić swój samochód od odkurzania dywanów. Jednak taka metoda sprawia, że brud, który opadnie z deski rozdzielczej czy siedzeń, wyląduje na świeżo odkurzonych dywanikach. Zacznij sprzątanie od przetarcia kierownicy, deski rozdzielczej oraz siedzeń, a dopiero później odkurzaj dywaniki.
#11 Chwyć za pędzel
Małym pędzelkiem będziesz w stanie usunąć brud ze wszystkich zakamarków deski rozdzielczej i konsoli. Dobrze trzymać w drugiej ręce rurę od odkurzacza, dzięki czemu od razu zbierzesz kurz i brud.
#12 Szczotka i odkurzacz to Twoi przyjaciele
Dywaniki samochodowe bardzo ciężko wyczyścić z kurzu. Jeśli tylko je odkurzysz, wciąż w środku materiału będzie znajdować się wiele brudu. Aby dokładnie go wyczyścić użyj szczotki ze sztywnym włosiem i podczas odkurzania szoruj dywan. Cząstki błota i piasku będą odchodzić od materiału dzięki czemu łatwiej wessiesz je odkurzaczem.
#13 Nasmaruj uszczelki od drzwi
Możesz to zrobić za pomocą sprayu silikonowego. Spryskaj niewielką ilością produktu a następnie wetrzyj go szmatką wokół uszczelnienia drzwi. Taki produkt świetnie nadaje się do ochrony części metalowych, gumowych i plastikowych, dzięki czemu wyprze wodę i zabezpieczy zamki.
#14 Zakończ sprzątanie na lusterku
Jeśli wyczyściłeś okna i lusterka wcześniej, prawdopodobnie resztki środków czyszczących oraz kurz wzbiły się w powietrze i sprawiły, że okna znowu są brudne. Właśnie dlatego lusterka i okna powinno czyścić się na końcu.