×

Nie takie sprzątanie straszne! 19 trików, które pomogą zaoszczędzić czas

Codzienne sprzątanie nie musi być czasochłonne i mozolne. Dzięki prostym sztuczkom skutecznie wypucujesz wszystkie domowe zakamarki, a Twoje cztery kąty staną się prawdziwą oazą czystości.

Sprytne wskazówki ułatwiające sprzątnie

kobieta
freepik

Trudne plamy i sierść

Tłuste odciski palców z lutra i powierzchni szklanych usuniesz roztworem wody z denaturatem (proporcja 4:1).

Farby z luster i szyb pozbędziesz się za pomocą zmywacza do paznokci.

Ketchup doskonale sprawdza się do polerowania mosiądzu.

mosiądz
bluebeary96 / reddit

Rozlałeś wosk na dywanie bądź ubraniu? Połóż na plamie gazetę lub ręcznik papierowy oraz „uprasuj” rozgrzanym żelazkiem. Czynność powtarzaj (zmieniając papier), aż gazeta wchłonie cały wosk.

Gumy do żucia przeklejonej do dywanu pozbędziesz się za pomocą kostek lodu. Włóż kilka sztuk do plastikowej torebki i połóż na gumie. Odczekaj 5 minut, po czym wyłuskaj gumę ostrym narzędziem.

Tapicerkę kanapy zabrudzą tuszem z pióra wiecznego wyczyścisz spirytusem. Nałóż go odrobinę na ściereczkę i pocieraj plamę do skutku.

Włosy, sierść zwierząt z dywanów skutecznie usuniesz gumową ściągaczką do szyb. Dywan spryskaj wodą i zacznij działać.

dywan
unclebenjenhow / reddit

Niezidentyfikowaną plamę z ubrań oraz dywanów usuniesz roztworem płynu do mycia naczyń oraz wody utlenionej (proporcja 1:2). Działa prawie w przypadku każdej plamy. 😉

Aby usunąć plamy z markera wykorzystaj mleko. Wlej je do miski i zanurz w nabiale fragment zabrudzonej odzieży. Kiedy mleko zmieni kolor, wylej je i czynność powtarzaj, aż do całkowitego wywabienia plamy.

Pranie

Zabrudzoną zasłonę prysznicową upierz w pralce wraz z ręcznikami. Lekko chropowata powierzchnia ręczników pomoże skutecznie wyczyścić zasłonę.

łazienka
goodwitchgirl / reddit

Aby usunąć z ręczników zapach stęchlizny oraz plamy z mydła czy szamponu, dodaj do prania dwie szklanki octu.

Czyszczenie

Fugi wyczyścisz pastą zrobioną z sody oczyszczonej oraz octu. Nałóż ją na fugi, odczekaj 20 minut, a następnie wyszoruj starą szczoteczką do zębów.

łazienka
dragonwool / reddit

Jest sposób na wymycie wanny bez szorowania. Podgrzej ocet, dodaj do niego płyn do mycia naczyń (proporcja 3:2) i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Następnie dokładnie spryskaj wannę oraz odczekaj 30 minut. Na końcu spłucz miksturę i gotowe.

Plamy z twardej wody na kabinie prysznicowej pomoże usunąć pasta do zębów. Nałóż ją na zacieki i szoruj.

Wypoleruj baterię kuchenną i łazienkową papierem woskowanym, aby zapobiec osadzaniu się nieestetycznych śladów wody.

Wiklinowe krzesła skutecznie wyszorujesz metalową szczotką oraz płynem do mycia naczyń.

krzesła
peri_dot / reddit

Inne

Często zdarza się, że w mało uczęszczanych miejscach w domu, wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Aby się go pozbyć otwórz okno oraz zagotuj w garnku wodę z dodatkiem przypraw, cynamonu oraz suszonych owoców. Zneutralizują one brzydką woń.

Podczas sprzątania łazienki zachowaj właściwą kolejność. Dzięki temu praca pójdzie sprawniej. Najpierw wlej płyn czyszczący do toalety. Kiedy będzie rozpuszczał kamień, zacznij myć wanną oraz prysznic. Następie opróżnij kosz na śmieci oraz porządnie go wymyj. Wyszoruj lustra, umywalkę oraz blaty szafek. Dokończ czyszczenie toalety oraz wymyj wieszaki na ręczniki, włączniki, klamki. Na końcu odkurz podłogę.

Kolejność odkurzania ma znaczenie. Zacznij od obszaru, który jest najintensywniej uczęszczany,  a na końcu skup się na rogach dywanu. Następnie, podczas powrotu odkurz ponownie najczęściej używane miejsca.

odkurzanie
freepik

Jakie Ty sztuczki stosujesz podczas sprzątania? Podziel się swoją wiedzą.

Organizacja ma znaczenie. Poznaj sposoby na uporządkowanie domu i mieszkania.

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować

zamknij