PoradySprzedawcy odmówią przyjęcia tych banknotów w sklepie. Po prostu straciły już ważność

Sprzedawcy odmówią przyjęcia tych banknotów w sklepie. Po prostu straciły już ważność

Wymiana banknotów. Fot. Freepik
Wymiana banknotów. Fot. Freepik
23.05.2023 17:29

Wymiana banknotów to dość prosty proceder. Zrobisz to w dowolnej placówce banku, ale tylko z kilku ważnych powodów.

W niektórych przypadkach możesz liczyć się z tym, że ekspedient w sklepie odmówi przyjęcia od ciebie banknotów, którymi się posługujesz. Takie sytuacje nie zdarzają się często, ale warto wiedzieć, co można wówczas zrobić.

Jakie banknoty możesz wymienić?

Czasami szybko schowamy banknot do kieszeni i wówczas zostanie uszkodzony. Co wtedy? Najlepiej, jeśli udasz się do banku. Tam otrzymasz całkiem nowy banknot. Do wymiany klasyfikują się także banknoty:

  • poplamione,
  • postrzępione,
  • naddarte,
  • przerwane,
  • bardzo zabrudzone,
  • odbarwione,
  • podklejone,
  • przypadkowo uprane w pralce ;)
wymiana banknotów, fot. pixabay
wymiana banknotów, fot. pixabay

Aby wymiana była możliwa, defekt banknotu musi umożliwić rozpoznanie nominału. To warunek konieczny. Czasami zdarza się też, że sprzedawca w sklepie ma wątpliwości dotyczące autentyczności złotówek, którymi płacimy. Wówczas należy zgłosić się na policję, aby przekonać się, czy przypadkiem gdzieś nie otrzymaliśmy podrobionych pieniędzy. Na nowe możesz też wymienić monety. Dotyczy to bilonu zardzewiałego, odbarwionego czy poplamionego. Podobnie rzecz ma się z rozłączonymi monetami. Jeżeli pierścień i rdzeń oderwały się, to możesz przynieść je do banku. Oczywiście oba elementy muszą składać się na monetę o tym samym nominale. Jeśli zaś dostarczysz tylko jeden element monety (rdzeń lub pierścień), to dostaniesz jedynie połowę jej wartości.

Czy bank może odmówić wymiany banknotu na nowy?

Zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku reguluje zasady dotyczące wymiany uszkodzonych bądź zużytych banknotów. Placówka bankowa nie może odmówić wymiany pieniędzy, jeśli:

  • banknot zachował się w ponad 75% bądź został rozerwany na nie więcej niż 9 części (jednak fragmenty muszą po złożeniu stanowić całkowitą powierzchnię pieniądza) - w takim przypadku otrzymasz pełną wartość nominalną;
  • banknot posiada od 45% do 75% swojej oryginalnej powierzchni i jest w jednym kawałku — wtedy otrzymasz połowę wartości nominalnej.

Jeżeli posiadany przez ciebie banknot nie spełnia powyższych wymagań, to nie trać jeszcze nadziei. Wówczas wyślij go wraz z odpowiednim wnioskiem do Centrali NBP. Stamtąd (po rozpatrzeniu twojej sprawy) dostaniesz zwrot w formie przelewu bankowego.

wymiana banknotów, fot. pixabay
wymiana banknotów, fot. pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także