×

Oprysk z olejku neem to prawdziwy ogrodniczy hit! Pozwala pozbyć się szkodników z warzyw kapustnych

Żaden ogrodnik nie chce zmagać się z plagą szkodników atakujących jego uprawy. Jest jednak jeden naturalny preparat, który pozwoli na to, aby warzywa kapustne rosły zdrowo.

Żarłoczne szkodniki

Jarmuż (i wszystkie warzywa kapustne) są atakowane przez gąsienice, tarczniki oraz mączlika. Te stworzenia żerują na liściach i potrafią zrujnować całe uprawy. Zwłaszcza po naszej dłuższej nieobecności w ogrodzie, na przykład z powodu wyjazdu na wakacje i po deszczowych dniach, ogród potrafi wyglądać naprawdę żałośnie… wszystko atakuje nasze rośliny!

jarmuż
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

Olejek neem

Aby zwalczyć intruzów na naszych roślinach,wystarczy przygotować oprysk z olejku neem. Jest on pozyskiwany z nasion drzewa o nazwie miodla indyjska. Posiada on azadirachtynę, czyli naturalną substancję, która jest doskonałym środkiem owadobójczym i odstraszającym insekty. Przygotowanie oprysku na rośliny kapustne jest bardzo proste.

Naturalny oprysk

Do litra wody wlej 7,5 ml olejku neem i 1,5 ml mydła ogrodniczego w płynie (płyn do mycia naczyń też będzie dobry). Całość wymieszaj i przygotuj jarmuż do oprysku.

1. Oberwij wszystkie pogryzione przez owady liście. Dodatkowo usuń też te zdrowe i zostaw tylko kilka liści na czubku łodygi. Nie martw się o plony, gdyż liście szybko odrosną. Zaatakowane liście wyrzuć, dobre zużyj do obiadu 😉 Na roślinie zostaw naprawdę minimalną ilość liści… Za 2-3 tygodnie liście i tak odrosną.

jarmuż
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

2. Dokładnie spryskaj jarmuż wodą, aby usunąć ewentualne szkodniki i ich jajeczka.

jarmuż
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

3. Spryskaj jarmuż przygotowaną miksturą na bazie olejki neem. Oprysk stosuj wieczorem lub w ciągu dnia, kiedy nie ma pełnego słońca.

jarmuż
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

Powtarzaj cały cykl co 5 dni przez najbliższe 15 dni! W sumie cykl powtarzasz 3 razy.

Dobry dla warzyw

Oprysk z olejku neem możesz stosować na wszystkie inne warzywa. Pamiętaj jednak, że obrywanie chorych i podziurawionych liści, dotyczy tylko roślin warzyw kapustnych. W innym wypadku należy rośliny spryskać tylko wodą i później roztworem olejku też 3 razy w odstępie 5 dni.

Jakie inne naturalne metody stosujesz na szkodniki?

Może Cię zainteresować

zamknij