Sprawdziliśmy środki odstraszające komary. Oto lista tych, których nie warto kupować

Wiosną i latem najczęściej wybieram aktywności na świeżym powietrzu. Przyjemna aura powoduje, że chętniej decyduję się na długie spacery, grille na działce czy spędzenie popołudnia nad wodą. Niestety oprócz przyjemności, lato związane jest z natrętnymi komarami, które nie dają mi spokoju.

Oczywiście istnieją pewne sposoby, które mają zapewnić nam spokojny wieczór bez towarzystwa komarów, jednak czy wszystkie metody są dla nas bezpieczne? Postanowiłam sprawdzić i przetestować kilka z tych najpopularniejszych i szczerze powiedziawszy, trochę się zawiodłam. Bardzo często stosujemy metody, które nie mają żadnego naukowego potwierdzenia, a te którymi zaraz się z Tobą podzielę, lepiej powinny zostać w przeszłości.

Dlaczego komary gryzą mnie bardziej niż innych?

Sprawdziliśmy środki odstraszające komary. Oto lista tych, których nie warto kupowaćUdostępnij

Przede wszystkim te insekty zdecydowanie częściej „polują” na osoby z grupą krwi O, dopiero później na osoby z grupą krwi B oraz A. Jeśli masz podwyższoną temperaturę ciała, będziesz znacznie apetyczniejszym kąskiem dla komarów. Dodatkowo jeśli nosisz ciemne ubrania tj. czarne, czerwone czy granatowe owady będą atakować Cię częściej. Na atak komarów częściej narażone są kobiety, a to wszystko ze względu na żeński hormon – estradiol.

Lepiej uważaj na:

Świece zapachowe

A dokładnie mam na myśli te z citronellą. Od blisko 100 lat ludzie używają tej metody do odstraszenia komarów, jednak tak naprawdę świeczki z citronellą praktycznie nie działają. Takie świece nie zwabiają insektów ze względu na swój zapach, lecz z powodu ciepła oraz wytwarzanego światła i dwutlenku węgla. Każda inna świeca będzie działać w podobny sposób, dlatego lepiej nie przepłacać.

Aplikacje na telefon

Sprawdziliśmy środki odstraszające komary. Oto lista tych, których nie warto kupowaćUdostępnij

Sama byłam zaskoczona gdy pierwszy raz usłyszałam, o tym, że istnieją aplikacje, które skutecznie odstraszają komary! Stwierdziłam, że nic nie zaszkodzi sprawdzić jak ma się cudowny opis programu z rzeczywistością i niestety, moje przypuszczenia okazały się prawdziwe. Aplikacja powinna emitować dźwięk przypominający latającą ważkę i faktycznie tak jest, lecz to wciąż za mało, aby spędzić wieczór nad brzegiem jeziora i cieszyć się zachodem słońca bez bzyczących komarów. Dodatkowo te insekty są na tyle sprytne, że nie odpuszczają sobie ugryzienia, nawet jeśli w pobliżu są większe insekty.

Opaski

Szukając skutecznego rozwiązania, spotkałam się również z opaskami na rękę, które są nasączone środkami odstraszającymi insekty. Niestety ładnie pachnące olejki chroniły tylko mój nadgarstek. Jeśli ta metoda miałaby być skuteczna, to chyba musiałabym całą owinąć się taką opaską…

Skuteczne metody na odstraszenie komarów

DEET

Sprawdziliśmy środki odstraszające komary. Oto lista tych, których nie warto kupowaćUdostępnij

Niestety, naukowcy potwierdzają, że najbardziej skutecznym sposobem na odstraszenie komarów jest niebezpieczny składnik, który znajduje się w większości środków odstraszających owady. DEET potrafi przerazić nie tylko komary ale również kleszcze, jednak w badaniach na szczurach, okazało się, że za duża ilość tej substancji zabija komórki mózgowe. Dlatego można spróbować innych rozwiązań tj:

Olejki eteryczne

Wiele środków odstraszających komary zawiera również cytrynowy olejek eukaliptusowy. Stosowanie olejku zaleca amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, lecz nie był on testowany, dlatego też jego skuteczność nie jest do końca znana.

Pułapki na komary

Komary reagują na wydychany przez człowieka dwutlenek węgla, dlatego też pułapki, które zawierają CO², będą zwabiać i likwidować te insekty. Z pewnością jednak taka metoda nie zlikwiduje wszystkich komarów.

Usuwanie pojemników ze stojącą wodą

Komarzyca potrzebuje niewielkiej ilości wody, aby złożyć jaja, dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że insekty nie będą Cię gryzły, lepiej sprawdź teren dookoła swojego domu i pozbądź się stojącej wody.

A wy jakie znacie skuteczne metody na odstraszanie komarów? Podzielcie się w komentarzach!