×

Dzikie sroki zbierają kapsle od butelek w zamian za pokarm. Tak działa karmnik pewnego naukowca

Istnieją zwierzęta, które dzięki odpowiednim szkoleniom są w stanie znacząco pomóc ludziom w wykonywaniu codziennych czynności. Chodzi tutaj głównie o konie, psy pasterskie czy te, które towarzyszą osobom niewidomym. Jednak pewien mężczyzna posunął się o krok dalej. Postanowił wytresować sroki.

Tresura na szwedzką modłę

Hans Forsberg to szwedzki ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki. Zbudował urządzenie (coś w rodzaju karmnika), do którego sroki wrzucają kapsle od butelek a w zamian otrzymują ziarno. Wiele z nich tak się przyzwyczaiło do tego źródła pokarmu, że przynosi kapsle codziennie. Naukowiec oddaje je później firmom zajmującym się recyklingiem.

mężczyzna
Hans Forsberg/youtube

Srocza inteligencja

Hans Forsberg uważa, że sroki to bardzo inteligentne ptaki i dość szybko nauczyły się, iż za drobną przysługę otrzymają ziarno. Co ciekawe, niemieccy badacze przeprowadzili w 2008 roku serię eksperymentów, które udowodniły, że sroki trzymane w niewoli potrafią rozpoznać swoje odbicie w lustrze. Kiedy zauważyły kolorowy znaczek naklejony na ich gardłach, zaczęły drapać go pazurami.

sroka
Hans Forsberg/youtube
sroka
Hans Forsberg/youtube

Maszyna na wzór karmnika

Mężczyzna skierował swoją uwagę na sroki, kiedy zobaczył jak próbują rozmontować żarówkę. To skłoniło go do wykonania prostego urządzenia. Ptaki wrzucają kapsle do otworu, a w drugim mogą odebrać przysmak, który umieszczony jest w pojemniku i spada rurą.

sroka
Hans Forsberg/youtube

Latający sprzątacze

Jak się okazuje, sroki zbierając kapsle, bardzo skutecznie sprzątają okolicę. Hans Forsberg planuje nauczyć je przynoszenia niedopałków papierosów.  Sąsiedzi mężczyzny mają jednak pewne obawy. Chodzi o ludzi, którzy postanowią nauczyć sroki kraść biżuterię.

Co sądzisz o takich metodach szkolenia ptaków?

Poznaj wynalazki niczym z filmów science fiction.

Źródła: www.boredpanda.com

Może Cię zainteresować

zamknij