×

Podróżujący samolotem wolą unikać kodu „SSSS” na swojej karcie pokładowej

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie informacje zawiera karta pokładowa? Jest to m.in. imię i nazwisko pasażera, sektor, numer miejsca, godzinę wylotu i numer wejścia na pokład. Okazuje się, że czasami na dole karty pokładowej możesz zobaczyć również litery „SSSS”. Choć mało kto wie, co oznaczają, jej posiadacz powinien przygotować się na dłuższą niż zwykle kontrolę bezpieczeństwa. Dlaczego? Taka osoba została wytypowana do Secondary Security Screening Selection.

Według TSA znaczenie „SSSS” było publicznie znane od lat. Okazuje się jednak, że przeciętnemu podróżnikowi ciężko było znaleźć wiarygodne informacje na temat tajemniczego znaczenia czteroliterowego skrótu.

AP

W tym samym oświadczeniu TSA tłumaczy na jakiej zasadzie działa system stosowany do selekcji pasażerów i kontroli wtórnej. Podczas kontroli można się spodziewać przede wszystkim zdecydowanie bardziej szczegółowego przeszukania potencjalnego pasażera, jego bagażu podręcznego i dodatkowego o ile na taki się zdecydował. Takie osoby zazwyczaj nie mogą odprawić się online – robią to dopiero na lotnisku.

Wiadomo, że tzw. „Bezpieczny lot” gromadzi tylko podstawowe dane osobowe danego pasażera, tj. imię, nazwisko, data urodzenia i płeć, a więc informacje niezbędne do zweryfikowania danej osoby.

Czy tacy pasażerowie wybierani są przypadkowo? Ciężko udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Może Cię zainteresować