×

Napraw zdeformowaną kanapę za niecałe 100 zł. Będzie wyglądać jak nowa

Przeciętny dorosły Polak spędza na kanapie blisko cztery godziny dziennie. To właśnie na sofie odpoczywamy, z niej najwygodniej ogląda się telewizję lub czyta gazety. Jednak codzienne siedzenie na kanapie sprawia, że mebel szybko się wygniata, a poduszki sofy po kilku miesiącach użytkowania wyglądają jakby miały kilka lat… Jak szybko i tanio naprawić starą kanapę?

Nie musisz wyrzucać swojej kanapy i wydawać kroci na kupno nowej! W 5 prostych krokach odmłodzisz wygląd swojej kanapy!

Krok 1: Dokładnie wyczyść sofę

Na samym początku dokładnie wyczyść kanapę za pomocą odkurzacza. Nie zapomnij okurzyć przestrzeni pod poduszkami sofy oraz za nimi.

Krok 2: Zdejmij poszewki z poduszek siedzisk i oparć

Następnym krokiem jest usunięcie pokrowców ze wszystkich poduszek. Ważne jest, aby zachować ostrożność przy wyciąganiu poduszek, aby uniknąć deformacji. Sprawdź na metce jak należy prać poszewki i postępuj zgodnie z instrukcjami prania. Jeśli jednak nie jesteś pewna jak to zrobić, zasięgnij informacji u producenta lub oddaj poszewki do pralni.

Krok 3: Przymocuj do poduszek siedzisk piankę tapicerską

Na tym etapie potrzebujesz grubą piankę tapicerską, którą należy przymocować do poduszek siedzisk. Dokładnie zmierz jaki wymiar ma poduszka siedzenia i używając nożyka tapicerskiego lub ostrego noża kuchennego przetnij piankę. Następie przymocuj ją za pomocą kleju w sprayu i ostrożnie dociśnij. Koszt kleju tapicerskiego w sprayu to około 30 zł zaś pianka to koszt blisko 35 zł za 2 metry kwadratowe.

Krok 4: Umieść poszewki na poduszkach

Odczekaj kilka godzin aby klej mocno związał i pianka dobrze przylgnęła do siedziska. Jeśli poszewki są już wyprane i wysuszone, nałóż je na nowe poduszki. Rób to bardzo ostrożnie i powoli, ponieważ poduszki są teraz znacznie większe niż wcześniej. Możesz poprosić kogoś z domowników, aby pomógł Ci w tym zadaniu.

Krok 5: Wypełnij tylne poduszki wyściółką z waty

Kiedy już poduszki siedzisk są gotowe, pora zabrać się za oparcia! Tutaj zamiast gąbek z pianki tapicerskiej możesz użyć innego wypełnienia jakim jest wata. Jest ona delikatna i zapewni optymalny komfort podczas siedzenia. Cena wypełnienia to około 3 zł (20 cm x 3 m).

Gotowe! Teraz wystarczy ułożyć poduszki na kanapę i rozpocząć relaks!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.