×

Czy na balkonach można suszyć bezkarnie wszystko, co nam się podoba?

Balkony to takie przedłużenie naszych mieszkań. Każdy pragnie mieć choć skrawek dodatkowego metrażu, który służy do wypoczynku i składowania drobnych rzeczy. Suszenie prania na balkonie to dość częsty precedens, który jednak czasami budzi kontrowersje…

pranie na balkonie
pinterest

Suszenie prania na balkonie

Na balkonach (szczególnie w ciepłe dni) można zobaczyć suszarki szczelnie zawieszone mokrymi ubraniami. W końcu pranie najlepiej suszyć na powietrzu. Jeszcze nasze babcie często rozwieszały upraną bieliznę na mrozie. Dzięki temu miały pewność, że zimne powietrze dokładnie ją zdezynfekuje. Obecnie sezon na suszenie prania na balkonach rozpoczyna się wiosną.

Majtkowy spór

Jak się okazuje niewinne ubrania, powiewające na balkonowych sznurkach, mogą być kością niezgody. Nie wszyscy mieszkańcy patrzą na całe rzędy majtek przychylnym okiem. Generalnie przepisy polskiego prawa nie regulują kwestii suszenia prania na balkonie. Leży to w gestii spółdzielni mieszkaniowych. Teoretycznie sąsiadów nie powinno interesować co wywieszasz na suszarce. Jednak warto mieć na względzie zasady współżycia społecznego oraz nie należy zapominać o odczuciach estetycznych swoich sąsiadów.

pinterest

Regulowanie kwestii prania na balkonie

Kiedy spory o suszącą się bieliznę przybierają na sile, niektóre spółdzielnie mieszkaniowe decydują się na wprowadzenie specjalnych zapisów w swoich regulaminach. Dotyczą one tego co i w jaki sposób można suszyć na balkonach. Istnieją też takie osiedla, gdzie wprowadzono całkowity zakaz wywieszania czegokolwiek na balkonach. Skąd takie restrykcje? Wszystkiemu winne są drobne sąsiedzkie przewinienia, które z czasem mogą przerodzić się w „praniową wojnę”.

suszenie prania na balkonie
Quickwash samoobslužná prádelna na Rozcestí/facebook

Co najczęściej jest przyczyną sąsiedzkich sporów?

  • Dywany czy koce wywieszane na balustradach. Często z tych rzeczy kapie woda na balkony lub okna sąsiadów, a także niszczy elewację.
  • Zdarza się, że pościel czy prześcieradła luźno zwisają z balustrad i wręcz zasłaniają okna sąsiadów.
  • Niektórych razi już sam przymus patrzenia na schnącą cudzą bieliznę.
Obywatele Wilanowa/facebook

Stojące suszarki górą

Jak zatem wyjść obronną ręką z „praniowej” wojny? Najlepiej będzie rozwieszać pranie na stojących suszarkach i zdemontować sznurki. Nie zapominaj też o wirowaniu, aby woda nie kapała ze swetrów sąsiadom na głowy. A szczęśliwcy, który posiadają w swoim bloku pralnię i suszarnię, mogą właśnie tam eksponować bieliznę.

suszenie prania
pinterest

Nie tylko suszenie prania na balkonie bywa problematyczne. Uważaj też z opalaniem!

Suszysz bieliznę na balkonie czy w mieszkaniu?

Źródła: bezprawnik.pl, www.trojmiasto.pl

Może Cię zainteresować

zamknij