×

Mama ostrzega przed świecami zapachowymi, po tym jak znalazła czarny osad w nosie dziecka

Świece zapachowe – pięknie pachną, a ich blask o zmierzchu stwarza niepowtarzalny nastrój. Niestety, ich używanie, zwłaszcza częste, nie jest bez różnicy dla naszego zdrowia. Dowiedzcie się, dlaczego.

Co właściwie zawierają świece zapachowe?

Chociaż wydają się być w pełni bezpieczne, mogą stanowić duże źródło zanieczyszczenia powierza w naszym domu. Gdy się palą, mogą uwalniać związki chemiczne, które są równie niebezpieczne, jak bierne palenie. Jednak to nie wszystko…

Większość świec tego rodzaju składa się z wosku parafinowego, który podczas spalania wytwarza bardzo toksyczny benzen i toluen (oba są znanymi czynnikami rakotwórczymi). W rzeczywistości, toksyny uwalniane ze świeczek parafinowych są tak samo niebezpieczne jak te, występujące w oparach oleju napędowego.

NIEciekawe dodatki

Ponadto, wiele knotów świec zapachowych zawiera metale ciężkie, takie jak ołów. Już kilka godzin ich palenia może stworzyć poziom metali ciężkich w powietrzu znacznie wyższy niż ten dopuszczalny.

Świeca z knotem ołowianym uwalnia pięciokrotną ilość ołowiu uznawanego za substancję bardzo niebezpieczną dla dzieci. (…)Eksponowanie na duże ilości ołowiu może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, problemami behawioralnymi, trudnościami w uczeniu się i licznymi problemami zdrowotnymi.

Wiele świec zawiera też sztuczne zapachy i barwniki, które dodatkowo uwalniają substancje chemiczne w czasie spalania.

Świecie zapachowe i farba – co mają wspólnego?

Inne toksyczne związki chemiczne, które mogą występować w mieszaninie parafinowej i uwalniane są podczas spalania, mogą obejmować: aceton, trichlorofluorometan, disiarczek węgla, 2-butanon, trichloroetan, trichloroeten, tetrachlorek węgla, tetrachloroeten, chlorobenzen, etylobenzen, styren, ksylen, fenol, krezol, Cyklopenten.

Wszyscy doskonale wiemy, jak szkodliwe jest wdychanie produktów takich jak farby, lakiery i zmywacze do paznokci. A właśnie w nich znajdują się wymienione wyżej substancje.

Na szczęście są alternatywy!

Istnieje kilka świetnych alternatyw dla świec zapachowych. Najlepszą i najzdrowszą będzie używanie świec, wykonanych z wosku pszczelego. Ich największą zaletą jest to, że oczyszczają powietrze w pomieszczeniach. Pomagają też zmniejszyć ilość dodatnio naładowanych jonów, które wytwarzają np. różnego rodzaju urządzenia elektryczne. Co równie ważne, w ich przypadku wciąż możemy cieszyć się nastrojowym blaskiem…

Uważajmy!

Pamiętajmy o tym, aby jak najwięcej dowiedzieć się o produkcie, który chcemy zakupić. Świece zapachowe kupujmy jedynie z pewnych źródeł i nie przekraczajmy dozwolonego czasu ich użytkowania. W przeciwnym razie możemy dotkliwie przekonać się, że popełniliśmy błąd. Tak, jak Megan Buton, której przeoczenie mogło skończyć się naprawdę źle dla jej malutkiego dziecka. Przeczytajcie sami.

Dlatego zanim użyjemy świecy przeczytajmy instrukcję obsługi i upewnijmy się, że jest ona bezpieczna dla nas i naszej rodziny, żebyśmy później nie musieli zastanawiać się „Co by było, gdyby…?”.

Może Cię zainteresować

zamknij