×

7 domowych sposobów, by cięte kwiaty stały dłużej. Nawet o tydzień!

Wczorajszy Dzień Kobiet to dzień, który kojarzy się z miłością, ale również z prezentami oraz pięknymi kwiatami. Niestety, żywot tych ostatnich jest ograniczony. Okazuje się jednak, że możemy go znacznie przedłużyć. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów!

#1 Wybierz odpowiedni wazon

Spójrz na kwiaty i dobierz do nich, odpowiedniej wielkości wazon. Dobrą metodą jest dobór wazonu, który jest równy wysokości łodyg – dodatkowo je wspiera.

#2 Podetnij łodygi

Jeśli wkładasz bukiet do wazonu, upewnij się, że kwiaty mają podcięte łodygi. Odetnij przynajmniej kilka centymetrów pod kątem około 45 stopni. Pomoże to kwiatom lepiej chłonąć wodę i sprawi, że dłużej będą wyglądać świeżo.

#3 Regularnie zmieniaj wodę

Sugeruje się, aby wymieniać wodę co drugi dzień. Pamiętaj jednak, że niektóre kwiaty (np. piwonie) piją znacznie więcej wody, dlatego wymagają częstszego napełniania wazonu. Podczas wymiany wody dobrze jest wtedy ponownie przyciąć łodygi.

#4 Postaw kwiaty w odpowiednim miejscu

Niektóre kwiaty, takie jak tulipany, lubią mieć dostęp do światła słonecznego. Zdecydowaną większość lepiej jednak trzymać z dała od bezpośredniego Słońca. Zamiast tego lepiej wybrać dla nich nieco bardziej zacienione miejsce – kominek, stolik nocny, czy chociażby stół w jadalni.

#5 Woda z alkoholem

W przypadku tulipanów dobrze jest  zanurzyć końce łodyg na dwie minuty w mocnym roztworze alkoholu lub na dwie godziny w roztworze słabego alkoholu przed włożeniem do wazonu. Spróbuj. To naprawdę pomaga.

#6 Dodaj do wody aspirynę

Rozgniecioną tabletkę aspiryny umieść w wazonie, zalej wodą i umieść w niej kwiaty. Tak wzbogaconą wodę należy wymieniać co parę dni za każdym razem powtarzając procedurę.

#7 Wykorzystaj drobne monety

Do wazonu wystarczy wrzucić parę miedzianych monet i kostkę cukru żeby zakwasić wodę by uniemożliwić wzrost bakteriom.

Korzystacie z którejś metody?

15 roślin doniczkowych, które naprawdę mają realny wpływ na nasze zdrowie

Przydatne pomysły dla domowych ogrodników