×

7 szkodliwych produktów, których lepiej przestać używać

Według badań, w naszych domach znajdują się przedmioty, które wyglądają niepozornie, lecz mogą wyrządzić wiele kłopotów ze zdrowiem, uszkodzeń ciała, a nawet śmierć. Naukowcy są zdania, że to wina chemikaliów w nich zawartych. Chcemy, abyś zadbał o swoje zdrowie i wiedział o szkodliwości pewnych przedmiotów. Oto szkodliwe produkty, których warto pozbyć się ze swojego domu.

Szkodliwe produkty – #1 Produkty z prasowanego drewna i płyt OSB

pixabay.com

Niepozornie wyglądający, mały drewniany stolik może być niebezpieczny dla Ciebie i Twojej rodziny. Producenci sklejają wszystkie odłamki drewna (z których wykonany jest stół) za pomocą żywicy zawierającej mocznik i formaldehyd – te substancje przenikają do wnętrza pokoju. Im cieplejszy i bardziej wilgotny jest twój pokój, tym więcej emitowanego formaldehydu emituje drewno. Długotrwałe skutki posiadania takich mebli mogą przyczynić się do rozwoju choroby płuc, astmy czy nawet raka.

#2 Produkty ze styropianu

Na pewno nie raz spotkałaś się z opinią, że opakowania na wynos wykonane z plastiku lub styropianu są szkodliwe dla środowiska. Zła wiadomość jest taka, że styropian nie przynosi żadnych korzyści dla naszego zdrowia, ponieważ zawiera styren – toksyczny związek chemiczny, który ma ścisły związek z rozwojem komórek rakotwórczych. Przyczynia się także do pogorszenia lub utraty wzroku oraz słuchu, a także problemów i uszkodzeń układu nerwowego. Ta substancja chemiczna wypływa i dostaje się do ciała za każdym razem, gdy jesz gorące jedzenie pijesz ciepłe napoje ze styropianowych opakowań lub kubków.

Szkodliwe produkty – #3 Mydło antybakteryjne

freepik.com / pixabay.com

Prawda jest taka, że wielu producentów środków antybakteryjnych, do produkcji takich mydeł używa triklosanu czyli aromatycznej, chemicznej substancji, która szkodzi środowisku i zdrowiu. Badania wykazały, że produkty zawierające triklosan (m.in. szampony, pasty do zębów, a nawet produkty makijażowe) powodują raka wątroby u myszy.

Wiele producentów wycofało tę substancję ze swojej produkcji, jednak warto być ostrożnym i zawsze czytać etykiety.

#4 Odświeżacze powietrza

Niestety, pięknie pachnące odświeżacze zawierają toksyczne substancje chemiczne, które uszkadzają warstwę ozonową, a także emitują wiązki zwane paradichlorobenzenu, które szkodzą także naszemu zdrowiu – zwłaszcza gdy są używane w małych pomieszczeniach lub w słabo wentylowanych mieszkaniach.

Szkodliwe produkty – #5 Środki z naftaliny odstraszające mole

Kulki z naftaliny są prawdopodobnie najlepszym sposobem na ochronę wełnianych ubrań przed molami. Jednak opary, które emitują, oprócz tego, że chronią ubrania, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Badania wykazały, że jeden z ich głównych elementów zwanych paradichlorobenzenem jest odpowiedzialny za wywoływanie raka u zwierząt. Chociaż wpływ na ludzkie zdrowie nie został jeszcze udowodniony, nadal zaleca się ostrożne używanie tych odstraszaczy.

#6 Odstraszacze na komary

Trudno sobie wyobrazić ciepły letni wieczór spędzony na zewnątrz, bez latającej chmary komarów. Spirale odstraszające komary wydają się prostym sposobem na rozwiązanie problemu, jednak często nie przynoszą pożądanego skutku, a dodatkowo mogą zagrażać ludzkiemu zdrowiu. Naukowcy dokonali obliczeń i stwierdzili, że dym pochodzący z jednej płonącej spiralki wynosi tyle samo co dym z blisko 75-137 papierosów. Taka ilość dymu naraża wszystkie żywe stworzenia, na ogromne ryzyko rozwoju różnych chorób płuc.

Szkodliwe produkty – #7 Kadzidełka

Miły zapach, który tworzą kadzidełka, jest również na liście najbardziej niebezpiecznych. Podobnie jak spiralki odstraszające komary, emitowany przez kadzidełka dym zawiera wiele niebezpiecznych związków, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie, począwszy od rozwoju astmy i innych chorób płuc, a skończywszy na chorobie nowotworowej.

Uważaj na przedmioty, które wydzielają dym, ponieważ takie produkty mają bezpośredni wpływ na nasz układ oddechowy.

Zobacz także:

1) Bezużyteczne produkty kosmetyczne, które ciągle kupujesz

2) Kostka mydła potrafi więcej niż tylko mycie rąk. Poznaj jej 14 genialnych zastosowaniach

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.