12 rzeczy, których nie wiesz o najstarszej szkole dla Mikołajów. Tam od progu czuć magię świąt
Zostanie Mikołajem to duża odpowiedzialność. Wszak chyba nikt nie chciałby zawieść oczekiwań dzieci. 😉 Dlatego każdy adept mikołajowej sztuki powinien udać się na nauki do specjalnej szkoły.

1. Szkoła szkoląca Mikołajów
Charles W. Howard (1896-1966) był amerykańskim aktorem, który grał rolę św. Mikołaj na paradach i w centrach handlowych. W 1937 roku założył Charles W. Howard Santa Claus School, czyli szkołę św. Mikołaja. Działa ona do dziś w mieście Midland (stan Michigan).

2. Trzech uczniów
W pierwszym roku działalności szkoły pojawiało się trzech uczniów: niezamężny spawacz oraz przyjaciel i sąsiad Charlesa W. Howarda. Mężczyzna zdecydował się otworzyć szkołę, gdyż irytował go niechlujny wygląd panów, którzy występowali jako św. Mikołaje. Postąpione stroje, niedopasowane brody i zbyt mała wiedza na temat reniferów były nie do przyjęcia.

3. Liczna mikołajowa rodzina
Szkołę obecnie prowadzi małżeństwo: Holly i Tom Valent. Zajęcia odbywają się w uroczym zielono-brązowym budynku w stylu skandynawskim. Zaprojektował go i zbudował sam Tom. Każdego roku na zajęcia zapisuje się ok. 300 Mikołajów. Jest wśród nich kilka Mikołajek. 😉

4. Napięty program
Cały kurs trwa trzy dni. Następny rozpocznie się 29 września 2022 i kosztuje 580 USD. Program jest napięty i liczy sobie aż 45 godzin. Nauka kończy się rozdaniem dyplomów podczas uroczystego bankietu.

5. Zajęcia z języka migowego
Najważniejsze zajęcia dotyczą psychologii dziecięcej. Maluchy zadają bardzo dużo pytań i trzeba nauczyć się ich słuchać. Mikołaje uczą się jak reagować na płacz dziecka, co zrobić kiedy pociecha się boi lub jest roztrzęsiona. Dodatkiem do tego są podstawy języka migowego. Wszak chodzi o to, aby Mikołaj przynosił radość. 😉

6. Kurs stolarstwa
Adepci poznają także historię św. Mikołaja oraz bieguna północnego. Uczą się jak robić drewniane zabawki i dowiadują się jakie trendy panują na zabawkarskim rynku.

7. Lekcje lotu saniami
Na kursie nie może zabraknąć zajęć z prawdziwymi reniferami. Mikołaje obserwują zwierzęta, poznają ich zwyczaje oraz pobierają lekcję lotu saniami. 😉 Dzieci są bardzo dociekliwe, więc każdy Mikołaj musi dokładnie zapoznać się z reniferami.

8. Przejażdżka lokomotywą
Nieodłącznym elementem edukacji są wycieczki do sklepów z zabawkami, gdzie przyszli Mikołaje poznają nowoczesne gadżety. Mają zafundowaną również przejażdżkę lokomotywą parową. Wszystko po to, aby móc odpowiedzieć na pytania dzieci dotyczące Ekspresu Polarnego zmierzającego na Biegun Północny.

9. Autentyczna osobowość
Mikołaje często udzielają wywiadów radiowych i telewizyjnych. Dlatego muszą nauczyć się odpowiednio robić Ho ho ho, a także powinni stworzyć jak najbardziej autentyczną mikołajową osobowość. Ważne są szczegóły. Elfy można nazwać np. imionami swoich wnuków.

10. Dużo ruchu
Mikołaj musi być dobrym aktorem i nie wystarczy tylko robić Ho ho ho. 😉 W szkole dużo jest zajęć ruchowych. Mikołaj powinien umieć odpowiednio wsiadać i wysiadać z sań, sprawnie podrygiwać, a także sadzać dzieci na kolana. Do tego niezbędne jest dobre zdrowie. Dlatego do kursu włączono zajęcia oddechowe oraz praktykę jogi.

11. Patent na świąteczną brodę
Rzeczą niezbędną są zajęcia z wizażu. Mikołaje uczą się jak właściwie dobrać strój, brodę, zakręcić wąsy oraz zrobić makijaż. Poznają tajniki rozjaśniania włosów, stosowania brokatu oraz dowiadują się, że broda skropiona olejkiem miętowym zaczyna pachnieć świętami.

12. Rachunki i księgowość
W szkole nie może zabraknąć zajęć z rachunkowości, podstaw księgowości oraz porad jak zarządzać własnym biznesem. Bycie Mikołajem to nie do końca łatwy kawałek chleba. 😉

Wiedziałeś o istnieniu szkoły Mikołajów?
17 wyjątkowych bałwanów, które sam będziesz chciał ulepić
