×
Wirtualna Polska

Sztuczki magiczne, które nie mają nic wspólnego z magią

Jeden z najsłynniejszych magików świata, David Copperfield, powiedział kiedyś, że prawdziwy sekret magii tkwi w całym spektaklu. Nie można się z nim nie zgodzić, w końcu jest to człowiek, który w jednej ze swoich sztuczek sprawił, że wagon pociągu uniósł się nad ziemię po czym zniknął. Jak on to zrobił?! Okazuje się, że większą część magicznych sztuczek zajmuje dokładne przygotowanie i sztuka przekonywania widzów, że to co widzą jest prawdziwe. Jak to w takim razie jest z tą magią? Na jakie sztuczki magiczne daliśmy się nabrać?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Magia jest fascynująca zarówno dla ludzi starych jak i dla dzieci. Dobre sztuczki zadziwiają nas i bez względu na to, ile razy je oglądamy, trzymają nas w napięciu aż do samego końca show. Im bardziej profesjonalna i zapierająca dech w piersiach jest sztuczka, tym silniejsze jest nasze pragnienie, aby wiedzieć, co się za nią kryje. Na szczęście dzięki poniższym wyjaśnieniom dowiesz się jak te sztuczki są wykonywane!

Sztuczki magiczne #1 Igła przechodząca przez balon

<a href=brightside.me">

brightside.me

Długa igła (lub wykałaczka do szaszłyków) zostaje przepchnięta przez balon bez jego przebicia? Jak to w ogóle możliwe?! Okazuje się, że jest i to w bardzo prosty sposób.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sekret sztuczki:Dokładnie nasmaruj wykałaczkę oliwą lub płynem do mycia naczyń. Miejsca, w których przebijasz balon są w tej sztuczce kluczowe, ponieważ ostrze przechodzi przez najmocniejsze punkty balonu (tam gdzie warstwa gumy jest grubsza). Te obszary znajdują się na górze i na szyjce balonu.

#2 Magiczna chusteczka

<a href=brightside.me">

brightside.me

Sztuczka polega na tym, że magik kładzie na stole zwykły kawałek materiału. Zapewnia nas, że nic w nim nie ma oprócz szyku, stylu i odrobiny magii. Po położeniu chusteczki na blacie i jej złożeniu, materiał pomału zaczyna się podnosić, tak jakby pod spodem znajdywał się duch lub faktycznie – magia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sekret sztuczki: Mag używa kolorowej chusty, w której skrywa się kawałek bardzo cienkiego drutu. Jego jeden koniec jest nieco zgięty, a naciśnięcie go powoduje, że pręt, a tym samym chusteczka, unoszą się do góry. Kolorowa chusta odwraca uwagę od szczegółów, dzięki czemu iluzja jest tak prawdziwa.

Sztuczki magiczne #3 Naprawianie obciętej liny

sztuczki magiczne - obcięta lina

Mag przecina linę na dwie części, a następnie składa je w jednej ręce wykonując magiczny ruch drugą ręką. Po chwili pokazuje linę w nienaruszonym stanie.

Sekret sztuczki: Tę sztuczkę także możesz spróbować zrobić samodzielnie. Iluzjonista tak naprawdę nie tnie całej liny, lecz w swojej dłoni ukrywa mniejszy kawałek liny. Mag tnie krótszą linę a później ukrywa ją w zaciśniętej pięści.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#4 Równanie matematyczne na tablicy

<a href=brightside.me">

brightside.me

Na początku tej sztuczki widzowie widzą dwie małe tablice kredowe. Następnie mag pisze na jednej z tablic równanie matematyczne. Wypisuje dwie cyfry oraz znak dodawania. Zakrywa tablicę drugą i wrzuca do nich kredę. Potrząsa deskami, a po chwili ściąga jedną i odsłania rozwiązane równanie.

Sekret sztuczki: Na początku sztuczki widzowie widza dwie takie same tablice, problem polega na tym, że nie są one identyczne! Pod jedną z nich skrywa się gotowa tabliczka z rozwiązaniem. Kiedy magik potrząsa tablicami, po chwili wrzuca do środka kredę, aby odciągnąć naszą uwagę. Sprytne, prawda?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sztuczki magiczne #5 Przeciąganie chustki dookoła szyi

<a href=brightside.me">

brightside.me

Szalik jest ciasno zawiązany na szyi magika. Po pociągnięciu szala, ten nie zaczyna dusić iluzjonisty, lecz wyswobadza się z jego karku.

Sekret sztuczki: Oto kolejna sztuczka, którą łatwo wykonasz w swoim domu. Magik po prostu nie zwija szala dookoła swojej szyi, lecz przekłada go nad ramionami tworząc supełek. Kiedy pociągnie za końce, pętle się luzują, a chusta przechodzi przez szyję.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz także: Kolega internetowego magika demaskuje jego sztuczki. Robi to w przezabawny sposób

#6 Przeciskanie monety przez szybę

<a href=brightside.me">

brightside.me

Mag popycha monetę przez szklany blat stołu, przecież to musi być prawdziwa magia!

Sekret sztuczki: Do tej sztuczki mag używa dwóch identycznych stalowych monet, jedna z monet jest umieszczona na blacie, zaś druga pozostaje ukryta w dłoni iluzjonisty. Istotnym dodatkiem tej sztuczki jest obrączka z przymocowanym magnesem. Mag trzyma rękę z ukrytą monetą pod szkłem i zakrywa ją drugą ręką (tą z obrączką), która znajduje się nad szkłem. Po chwili kieruje ukryty grosik do miejsca, w którym znajduje się pierwsza moneta. Gdy ręka zostaje uniesiona do góry, moneta z blatu zostaje przyciągnięta do obrączki.

Sztuczki magiczne #7 Jak przeżyć pocięcie nożem?

<a href=brightside.me">

brightside.me

Tę sztuczkę na pewno kojarzycie! Iluzjonista bierze do ręki duży nóż myśliwski, i przecina drugą dłoń. Sztuczka wygląda naprawdę niebezpiecznie, jednak na końcu dowiadujemy się, że mag jest cały i zdrowy.

Sekret sztuczki: Cała magia tkwi w nożu, który ma przesuwane ostrze z półkolistym wycięciem. Gdy nóż znajdzie się przy ręce, fragment ostrza przesuwa się tak aby nie zranić iluzjonisty.

#8 Łapanie pocisku w zębach

<a href=brightside.me">

brightside.me

Mag ładuje karabin prochem, a następnie wkłada do lufy pocisk. W kolejnym kroku wręcza karabin asystentce, która ma strzelić do oddalonego o kilka metrów iluzjonisty. Po oddanym strzale możemy zobaczyć, że mag żyje, a w swoich zębach trzyma kulę.

Sekret sztuczki: Karabin, który jest użyty do tej sztuczki, nie jest prawdziwy. Efekt strzelania jest odtwarzany za pomocą specjalnego mechanizmu ukrytego wewnątrz pistoletu, a podczas ładowania kuli, iluzjonista używa tłoka, który na końcu ma zamieszczony malutki magnes. Magnes przyciąga kulę, a mag ukrywa ją w swojej dłoni, aż do momentu oddania strzału.

Sztuczki magiczne #9 Rzucanie nożami

<a href=brightside.me">

brightside.me

W jednej z najstraszniejszych sztuczek jaką zna świat, iluzjonista rzuca ostrymi nożami w swoją asystentkę, która jest przywiązana do dużej tarczy. Oglądając taką sztuczkę można dostać gęsiej skórki!

Sekret sztuczki: Tak naprawdę iluzjonista nigdy nie rzuca nożami, tylko nimi celuje, a kiedy weźmie zamach, chowa noże w sekretnej kieszeni swojego płaszcza. Noże pojawiają się na tarczy, ponieważ drugi asystent który jest schowany za kołem, przepycha ostrza w wybrane miejsca.

#10 Zniknięcie pociągu

<a href=brightside.me">

brightside.me

W jednej z najbardziej fascynujących sztuczek, David Copperfield sprawia, że wagon pociągu po prostu znika! I to przed całym tłumem ludzi! Wagon jest przykryty dużym materiałem i po wykonaniu kilku magicznych ruchów, unosi się nad ziemią. Kiedy Copperfield ściąga materiał, okazuje się, że nic pod nim nie ma.

Sekret sztuczki: Jedna z teorii głosi, że istnieje specjalna sztywna konstrukcja przypominająca wagon, która zbudowana jest wokół prawdziwego pociągu. Po nałożeniu materiału na wagon, prawdziwy pociąg odjeżdża na szynach, a konstrukcja zostaje podniesiona do góry. Najważniejsze są tutaj mocno świecące reflektory, które mają odwrócić uwagę widzów od odjeżdżającego wagonika oraz jedno i to samo ustawienie kamery – te czynniki sprawiają, że nie widzimy jak wagonik odjeżdża.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować