×
Wirtualna Polska

Ta informacja o pelargoniach mi wystarczyła. Nie sadzę już ich na balkonach

Pelargonie na balkonie są jednym z najpopularniejszych domowych kwiatów. Jednak przed ich posadzeniem przeczytaj ten tekst.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kwiaty pelargonii — niezwykle uwielbiane i zdobiące nasze balkony, potrafią kwitnąć naprawdę długo od wiosny aż do późnej jesieni i są odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Niestety mają ogromną wadę, nie mają pyłku, choć ich kwiaty przyciągają pszczoły.

Dlaczego nie sadzić pelargonii na balkonie?

Pelargonia nie zagraża naszemu zdrowiu, jak również nie jest dla nas szkodliwa. Niestety, nie wytwarza pyłku w swoich podwójnych kwiatach, przez co wiele owadów, a głównie pszczół, mylnie stara się go zebrać. W efekcie tracą one energię i słabną, nie mogąc wykonać swojej pracy i wrócić do ula, więc giną. Jest to dla naszego całego ekosystemu bardzo niekorzystne, ponieważ rola owadów dla naszego życia jest nieoceniona. Pszczoły poprzez zbieranie nektaru zapylają nie tylko kwiaty, jak również warzywa i owoce.

pelargonie na balkonie, fot. Pixabay

pelargonie na balkonie, fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Zawsze podlewam surfinie wodą z tym jednym dodatkiem. Obficie kwitną do samej jesieni

Co posadzić na balkonie zamiast pelargonii?

Obecnie możemy znaleźć wiele kwiatów, które będą prezentować się na naszych balkonach równie okazale, jak pelargonie. Bardzo duża ich część kwitnie o wiele dłużej oraz przede wszystkim posiada potrzebny owadom pyłek! Zaliczyć do nich możemy m.in.:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Możesz zdecydować się na kilka z wymienionych odmian lub jedną, wszystko zależy od twojego gustu. Warto także wiedzieć, że obecnie popularnością cieszą się łąki kwietne, które są dla owadów istnym rajem! W warunkach balkonowych możesz spokojnie wysiać łąkę kwietną do doniczki, ponieważ w mieszance znajdują się kwiaty miododajne.

zamiast pelargonii na balkonie, fot. gettyimages

zamiast pelargonii na balkonie, fot. gettyimages

 

Jak dbać o kwiaty balkonowe?

W ich uprawie dobrze jest pamiętać o regularnym podlewaniu i odpowiednim nasłonecznieniu. Warto też ochraniać kwiaty w wietrzne lub bardzo deszczowe dni. Dobrym pomysłem będzie również postawienie poidełek lub domku dla owadów, gdzie będą regenerowały swoje siły. Dzięki temu zostaną z nami na dłużej, co będzie korzystne dla naszego małego ekosystemu, który dzięki zasadzonym roślinom wytworzymy. Uprawa miododajnych kwiatów oraz ich pielęgnacja jest też możliwa w ogrodach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: 15 kwitnących gatunków kwiatów, którymi ozdobisz okna i balkon

 

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować