×
Wirtualna Polska

Ta roślina ma magiczne i prozdrowotne właściwości. Rośnie pod twoim domem

Jeszcze do niedawna mniszek lekarski był uważany przez wiele osób za chwast, bo szybko i łatwo się rozrasta. Dziś coraz więcej osób zwraca uwagę na jego prozdrowotne, a także magiczne właściwości.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mniszek lekarski jest stosowany obecnie głównie do oczyszczania i odtruwania organizmu. Ale to bynajmniej nie wyczerpuje listy jego możliwych zastosowań. Wielu wierzy w jego magiczne właściwości, które są powiązane z prozdrowotnymi. Osoby go regularnie stosujące pod postacią naparów, ekstraktów, czy kremów twierdzą, że dodaje on energii, piękna i blasku.

Zioło stare jak świat…

Mniszek lekarski obecnie zaliczany jest do roślin leczniczych przez Światową Organizację Zdrowia. Jest wykorzystywany w produkcji wielu leków. Jednak już od Antyku był wykorzystywany w tzw. medycynie ludowej. Był i jest wykorzystywany w leczeniu dny moczanowej, schorzeń wątroby i śledziony, biegunki, chorób pęcherza, nerek, niestrawności i zgagi, cukrzycy, leczeniu infekcji dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i płuc oraz chorób tzw. kobiecych. W wielu regionach na świecie jest bardzo popularnym zielem o właściwościach przeczyszczających, moczopędnych i hipoglikemicznych.

 

mniszek lekarski, fot. getty images

mniszek lekarski, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz, jak przygotować syrop z mniszka lekarskiego.

Co zawiera mniszek lekarski?

Co ma takiego w sobie ten kwiat, że ma zastosowanie w tak wielu różnych przypadkach? W jego skład wchodzi wiele cennych fenoli i terpenów, a ponadto białka, węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe, liczne witaminy i minerały. Cały czas prowadzi się też badania nad kolejnymi możliwymi jego zastosowaniami. Wynika to z tego, że jest bardzo łatwy w uprawie, bardzo szybko się rozrasta i nie jest wymagający, jeśli chodzi o warunki klimatyczne, w jakich się rozwija. Na domiar tego oprócz medycyny i kosmetyków coraz częściej jest stosowany także w kuchni jako składnik sałatek czy syrop. A ostatnio nawet wywar z niego robi się modny jako alternatywa dla kawy i herbaty.

Mniszek lekarski i jego magiczne i prozdrowotne działanie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zdaniem wielu osób mniszek to roślina zesłana nam przez Boga, czy inne nadnaturalne siły po to, by nam służyć. Ma ona magiczną moc, potrafi m.in.:

  • oczyścić nasze ciało, a także naszą duszę i umysł;
  • dodać blasku i witalności naszej urodzie;
  • może nas odmłodzić i dodać nam młodzieńczego wigoru i siły;
  • wzmacnia naszą odporność;
  • ma moc uspokajającą, może pomóc nam się wyciszyć;
  • potrafi przyciągać do nas miłość;
  • może wpłynąć na poprawę naszych relacji z bliskimi i sąsiadami;
  • pomaga w przywoływaniu duchów i wróżeniu (z korzeni mniszka).
mniszek lekarski, fot. getty images

mniszek lekarski, fot. getty images

 

Może cię również zainteresować: Po pierwszym koszeniu trawy po zimie nie wyrzucaj jej! To cenny nawóz za 0 złotych

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować