Nowe badania wskazały najbrudniejszą rzecz na lotnisku i nie jest to toaleta

Pomyśl o tych wszystkich miejscach, które wypełnione są zarazkami i grzybami. Z pewnością nie raz słyszałeś, że nasze telefony komórkowe, zlewy kuchenne oraz oczywiście toalety, są pełne zarazków przed którymi nie da się uciec.

Wybierając się w podróż nikt z nas nie lubi myśleć o chorobach i zarazkach, jednak musisz wiedzieć, że jedna z najbrudniejszych rzeczy znajduje się na lotnisku

wikimedia.org

Każda podróż samolotem rozpoczyna się tak samo: pakowanie walizek, przyjazd na lotnisko, nadanie bagażu, odprawa i finalnie znajdujemy się w podniebnej maszynie. Zanim jednak usiądziemy w fotelu samolotu, musimy okazać swój bilet oraz przejść kontrolę. Właśnie tutaj pojawia się niepozorna i bardzo brudna rzecz.

Przy przejściu przez bramki, nasz bagaż podręczny musi przejść kontrolę i zostaje poddany promieniowaniu. Dlatego też wszystkie sprzęty elektroniczne, a także biżuteria, powinny zostać umieszczone w specjalnej „kuwecie”. Według najnowszych badań to właśnie te tacki są najbrudniejszym miejscem na lotnisku.

W badaniu stwierdzono, że rinowirus (odpowiadający za popularną grypę i przeziębienie) znajdował się na blisko połowie testowanych tac. Dodatkowo badanie wykazało, że rinowirusy nie znalazły się w toaletach na lotnisku. Jak to możliwe?!

Na tace lotniskowe trafiają nie tylko telefony czy laptopy, ale także torebki i buty, które już same w sobie zawierają mnóstwo zarazków oraz brudu. Na tych „kuwetach” znajdują się również odciski rąk turystów oraz pracowników lotniska. W momencie kontroli każdemu zależy na czasie, dlatego też tace rzadko kiedy są sterylizowane i odpowiednio czyszczone – z pewnością mniej niż toalety.

Być może badanie nie zmieni wiele w postępowaniu pracowników lotniska i tace nie będą częściej czyszczone, ale jest kilka sposobów dzięki którym możesz uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii

Po pierwsze i najważniejsze, często i dokładnie myj ręce. To chyba najprostsza rada jednak jest ona jak najbardziej skuteczna i pożyteczna. Myj ręce po skorzystaniu z toalety, przed zjedzeniem oraz po wyjściu ze sklepiku z pamiątkami. Myjąc ręce używaj mydła i wykonuj tę czynność na tyle długo, aby zdążyć policzyć do 20. Pamiętaj, że lepiej jest wytrzeć ręce w ręcznik papierowy niż pod automatyczną suszarką. Dodatkowo warto mieć ze sobą środek do dezynfekcji rąk.

Ponadto zawsze zakrywaj usta, gdy kaszlesz i kichasz, najlepiej w chusteczkę lub rękaw. Jeśli kaszlesz lub kichasz w dłonie, pamiętaj o ich umyciu lub oczyszczeniu tak szybko, jak to możliwe. Jest to szczególnie ważne w miejscu publicznym, takim jak lotnisko.

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, że tacki są najbrudniejszą rzeczą na lotnisku?

Źródło: tiphero.com | Fotografie: wired.it