×

Zaskakujący powód, dla którego guziki w damskich i męskich ubraniach znajdują się z różnych stron

Na pewno zauważyliście, że w zależności od tego, czy koszula jest męska, czy damska, guziki znajdują się po innej stronie. W damskich ubraniach możemy je znaleźć po lewej stronie, a w męskich po prawej. Dlaczego tak jest? Otóż umieszczenie guzików skrywa pewien sekret.

Okazuje się, że to nie wymysł projektanta sprzed dziesięcioleci, który po prostu przyjął się zgodnie między producentami ubrań. Odpowiedź jest znacznie bardziej zaskakująca.

tiphero

Guziki zostały wynalezione w XIII wieku, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się jako zapięcia ubrań w Niemczech. Wcześniej stosowano je jedynie jako ozdobę, ale nie miały żadnego użytkowego przeznaczenia.

Niemiecki pomysł szybko rozprzestrzenił się po całej Europie i stał się nie tylko modą, ale koniecznością w większości krajów.

Przemytnicy narkotyków próbowali przewozić nielegalne substancje właśnie w guzikach. O ile kiedyś sprawdzało się to całkiem dobrze, to współczesnym handlarzom biznes nie udał się najlepiej.

Z kolei brytyjska i amerykańska armia wpadła na pomysł zamontowania kompasów na guzikach w czasie II wojny światowej. Jak łatwo się domyślić, wynalazek okazał się niewypałem. Jednak wracając do tematu.

Powód, dla którego guziki znajdują się z różnych stron, ma swoje wytłumaczenie właśnie w XIII wieku.

Pinterest

Guziki były doszywane tylko do ekskluzywnych ubrań. To oznacza, że tylko bogaci ludzie mogli sobie pozwolić na tę modę. Jak wiadomo, bogate damy miały swoje pokojówki, które nie tylko sprzątały, ale również ubierały. I tutaj właśnie mamy wytłumaczenie naszej tajemnicy.

Mężczyznom, którzy ubierali się sami, znacznie łatwiej było zapiąć guziki znajdujące się po prawej stronie. Może nie w przypadku osób leworęcznych, jednak pamiętajmy, że niemiecka szlachta z XIII nie troszczyła się o osoby leworęczne.

Z kolei damom pomagały się ubierać pokojówki, którym znacznie wygodniej było zapiąć ubranie, którego guziki znajdowały się po lewej stronie.

Her.ie

Takiego obrotu sytuacji się pewnie nie spodziewaliście. Choć dziś nikt nie ubiera się z pomocą pokojówek, to jesteśmy tak przyzwyczajeni do różnych stron, że zmiany wprowadziłyby niemałe zamieszanie.

Może Cię zainteresować

zamknij