×
Wirtualna Polska

Tak pozbędziesz się mszyc i uodpornisz róże na atak chorób grzybowych

Zrób ten naturalny oprysk na róże i zobacz, jak łatwo pozbędziesz się z krzaków mszyc oraz innych szkodników. Ten patent jest lepszy niż chemiczne środki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Róże to wyjątkowo piękne rośliny, które są w stanie oczarować każdego. One stanowią niekwestionowaną ozdobę każdego ogrodu. Jednak czasami atakują je mszyce. Wówczas musisz działać od razu, aby te szkodniki całkowicie nie zrujnowały Ci krzaczków. Zamiast chemicznych środków wypróbuj czegoś ekologicznego. W domu przygotuj naturalny oprysk.

Jak zrobić naturalny oprysk na róże?

Cała procedura jest bardzo prosta. Najpierw 100 gramów drożdży piekarskich rozpuść w pół litra mleka (wybierz to, które ma 3% tłuszczu). Następnie do mieszaniny dodaj łyżkę szarego mydła w płynie (możesz je zastąpić też płynem do mycia naczyń). Ten dodatek sprawi, że oprysk nie spłynie z liści i będzie dobrze się na nich trzymał. Preparat rozcieńcz w 10 litrach wody i przelej do butelki z atomizerem. Raz w tygodniu spryskuj nim wszystkie swoje róże. Dzięki niemu pozbędziesz się mszyc na zawsze i uodpornisz rośliny na atak chorób grzybowych. Ten sam specyfik wzmocni też truskawki, a także pomidory oraz ogórki. Drożdże dostarczą im niezbędnych minerałów i sprawią, że Twoje uprawy będą mniej narażone na ataki ze strony szkodników.

Naturalny oprysk na róże, fot. gettyimages

Naturalny oprysk na róże, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Lawenda nie tylko w ogródku! Niezastąpiona przy robieniu ciastek, lemoniady czy popcornu

Jak przedłużyć żywotność róż w wazonie?

Róże chętnie eksponujemy też w wazonie. W związku z tym, że są niezwykle eleganckie, to stają się niepowtarzalną ozdobą salonu. Jednak kwiaty ścięte we własnym ogrodzie często dość szybko usychają i więdną. Jak możesz przedłużyć ich żywotność? Na to są proste patenty. Zacznij od podcięcia im łodyg pod kątem 45 stopni. Do tego celu najlepiej nada się nóż lub nożyczki. Sekator może tylko niepotrzebnie zmiażdżyć łodygi. Później oberwij wszystkie te liście, które mogłyby się znaleźć w wodzie. Tym samym uchronisz je przed gniciem. Do wazonu wlej wodę letnią (nie lodowatą) i wymieniaj ją co drugi dzień. Wówczas podcinaj też na nowo łodygi. Pamiętaj, aby nie wypełnić całego wazonu wodę. Wystarczy nalać jej do 1/3 wysokości. Do płynu możesz dodać łyżkę odżywki przeznaczonej do kwiatów ciętych lub jedną tabletkę aspiryny, lub odrobinę wody utlenionej.

Naturalny oprysk na róże, fot. gettyimages

Naturalny oprysk na róże, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Tak z powodzeniem będziesz uprawiać lawendę w doniczce. To idealna roślina balkonowa

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować