×
Wirtualna Polska

Tak przygotujesz domowy nawóz na szkodniki i choroby ogórków

Jeśli chcesz mieć pewność, że zbierzesz w tym roku duży plon, a warzywa będą smaczne i soczyste, to warto pomyśleć o jakiejś odżywce, która je w tym wspomoże, nawet jeśli masz małą, przydomową uprawę. Sprawdzi się dobrze w takiej sytuacji prosty, domowy nawóz do ogórków, jaki możesz samodzielnie przygotować.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Do nawożenia ogórków można wykorzystać parę produktów, które już zapewne masz w swojej kuchni. Pokażemy proste przepisy na nawozy z nich oraz podpowiemy, w czym to twojej uprawie pomoże. Wykorzystasz do tego drożdże, mleko i pokrzywy.

Najlepsze przepisy na domowy nawóz do ogórków

Oto najlepsze nawozy do ogórków, które możesz sam przygotować:

Odżywka na bazie mleka

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mleko dostarcza roślinom wapnia oraz kilku innych pomniejszych składników odżywczych i mineralnych. Dzięki niemu ogórki będą zdrowsze, a zbiory w sezonie większe. Co więcej, mleko sprawi, że będą mniej chorowite (zwłaszcza na choroby grzybowe) i rzadziej będą je atakowały niektóre szkodniki. Aby przygotować nawóz do ogórków na bazie mleka, będziesz potrzebował mleka chudego pozbawionego jakichkolwiek konserwantów. Zmieszaj je z wodą w proporcji 1:10, a następnie przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Roztwór jest już gotowy do zaaplikowania na ogórki.

nawóz do ogórków, fot. freepik

nawóz do ogórków, fot. freepik

Odżywka na bazie drożdży

Drożdże są jedną z najlepszych odżywek, jakie możesz zastosować do wielu warzyw. Przede wszystkim używa ich się ze względu na to, że świetnie zabezpieczają roślinę przed wszelkimi chorobami grzybowymi. Ale to nie jedyna ich zaleta. W przypadku ogórków pobudzają je do wzrostu, wzmacniają ich system korzeniowy oraz ułatwiają pobieranie wody i składników mineralnych. Rozpuść 10 gram suchych drożdży w jednym litrze ciepłej wody i dodaj do środka jeszcze dwie łyżki cukru. Odstaw swoją mieszankę na bok na kilka godzin w dobrze nasłonecznione miejsce. Przed podlewaniem tą mieszanką musisz ją rozcieńczyć w proporcjach 1:5 z ciepłą wodą. Pod korzeń każdej rośliny wlej mniej więcej jeden litr nawozu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może cię również zainteresować: Zastosuj, a pomidory będą mocniejsze i odporniejsze po posadzeniu do gruntu

Odżywka na bazie pokrzyw

Gnojówka z pokrzyw jest dla ogórków świetnym źródłem dużej ilości łatwo przyswajalnego dla nich azotu. Przez to bardzo efektywnie wspomaga ich wzrost. Zbierz świeże pokrzywy i wypełnij nimi dowolny pojemnik w 2/3 (najlepiej, żeby był duży). Następnie zalej go wodą do pełna i odstaw gdzieś do sfermentowania (uwaga: zapach może być uciążliwy). Po tygodniu, dwóch roztwór powinien być gotowy do użycia. Poznasz to po tym, że przestanie się pienić. Rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:10 i zaaplikuj na swoje ogórki.

nawóz do ogórków, fot. freepik

nawóz do ogórków, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować