×
Wirtualna Polska

Tak złodzieje blokują karty w bankomacie i przechwytują kody PIN

Zablokowana karta w bankomacie może oznaczać, że wpadłeś w pułapkę złodziei. Za chwilę będą próbowali od ciebie wyciągnąć dane, które dadzą im dostęp do twoich pieniędzy. Tłumaczymy, na czym polega nowa sztuczka oszustów i jak się przed nią uchronić.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zablokowana karta w bankomacie – nowy sposób złodziei na kradzież Twoich pieniędzy z konta

O nowej sztuczce złodziei w ostatnich miesiącach szeroko rozpisują się francuskie media – tam zrobiła się ona niezwykle popularna. W Polsce jak na razie policja nie odnotowała wiele takich przypadków. To tylko kwestia czasu, bo nowy trik złodziei jest dość prosty, a przy tym bardzo skuteczny. Nie wymaga on ani żadnej fachowej, ani specjalistycznej wiedzy. Na co wpadli oszuści?

Osoba, która chce ukraść pieniądze z twojego konta, zatyka odpowiednio kawałkiem papieru czytnik kart. Będziesz w stanie włożyć do bankomatu kartę zupełnie normalnie, ale nie będziesz już jej w stanie wyjąć. Oczywiste jest, że w takim przypadku natychmiast zadzwonisz na podany na bankomacie numer serwisowy, by zgłosić całe zdarzenie. Dlatego w miejscu, gdzie jest informacja o numerze, na jaki trzeba zadzwonić, przyklejają własną naklejkę z fałszywym numerem i zasłonią ten prawdziwy. Fałszywy numer oczywiście będzie linią, którą sami będą obsługiwać. A ty będziesz przekonany, że rozmawiasz z kimś z serwisu swojego banku. Będziesz w stresie, bo będzie ci zależało na odzyskaniu karty i nie przyjdzie ci nawet do głowy, że rozmawiasz z kimś innym…

Przeczytaj również: Oto co zrobić, gdy bankomat nie wyda Ci pieniędzy, pomimo że pobrał je z konta. Przydatna wiedza!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

zablokowana karta w bankomacie, fot. freepik

zablokowana karta w bankomacie, fot. freepik

Zgłoszenie fałszywemu serwisantowi zablokowanie karty w bankomacie

Osoba podająca się za serwisanta będzie próbowała przede wszystkim wyciągnąć twój kod PIN. W tym celu prawdopodobnie uda, że przeprowadza procedurę weryfikowania twojej tożsamości. I w tym celu poprosi cię po prostu o podanie PIN-u. I przypuszczalnie pod wpływem stresu nie zapali ci się żadna „czerwona lampka” i to zrobisz. Po czym zapewni cię, że do automatu natychmiast zostanie wysłany technik. Ty się nie masz o co martwić, karta jak tylko zostanie wydobyta, zostanie ci przesłana pocztą kurierem na twój adres. Jak tylko oddalisz się od bankomatu, pojawi się rzekomy „serwisant” i bez problemu wyjmie twoją kartę. A potem znając PIN, pobierze z twojego konta tyle pieniędzy, ile będzie mógł.

Jak się zabezpieczyć przed tym sposobem kradzieży?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dużo już daje świadomość, że właśnie być może spotkała cię taka sytuacja. Przed całą sytuacją może cię uchronić także zgłoszenie problemu z kartą/bankomatem przez aplikację, jeśli istnieje taka możliwość. Dobrze jest też mieć zapisany w telefonie numer, gdzie w razie potrzeby zgłasza się problemy z kartą i nie korzystać z tych na bankomacie. A jeśli już z nich korzystasz, to miej świadomość, że pracownik banku nie ma potrzeby weryfikować twojej tożsamości przez PIN. Może to przecież zrobić na kilka innych sposobów, które cię nie narażają.

Może cię również zainteresować: Złodzieje mają już nowy sposób na kradzież samochodów

Trik złodziei „na monetę”. Tak teraz kradną samochody na parkingach

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować