×

Tak zrobisz najlepsze rękawiczki dotykowe do smartfona. Wydasz tylko kilka złotych

Wiele osób przyzwyczaiło się do stukania i przewijania ekranu w swoim telefonie. Ale jak działa ekran dotykowy tak naprawdę? ? W jaki sposób ludzie wchodzi się w interakcje za najmniejszym dotykiem? I dlaczego ekrany dotykowe nie działają, gdy masz założone rękawiczki?

Jak działa ekran dotykowy?

Ekrany dotykowe używają diod elektroluminescencyjnych (LED) do generowania obrazów. są obecnie bardzo powszechne. Są one użyte w telefonach komórkowych i tabletach, bankomatach, biletomatach dworcowych, konsolach do gier i monitorach różnego rodzaju. Ale jak to się dzieje, że możesz wejść z nim w interakcję przy pomocy dotyku?

Ekrany dotykowe działają przy użyciu energii elektrycznej. Robi się je ze szkła i materiału izolacyjnego. Przez to pozornie nie przewodzą prądu elektrycznego i pozornie nie „kopią” Cię, gdy ich dotykasz. Ale tylko pozornie..

Powierzchnia ekranu jest pokryta cienką warstwą materiału przewodzącego prąd elektryczny, takiego jak tlenek indowo-cynowy. Warstwa przewodząca prąd jest podłączona do niskiego napięcia, dzięki czemu na ekranie obecne są niewielkie ładunki elektryczne. Choć nie będziesz nigdy w stanie ich realnie poczuć to są one bardzo ważne. Kiedy Twój palec dotyka ekranu, część tego ładunku elektrycznego przepływa na niego. W oparciu o to telefon/laptop/komputer opracowuje położenie Twojej ręki i interpretuje to, co na nim zrobiłeś. Nie martw się – napięcia i ilości ładunków elektrycznych są o wiele za małe, aby spowodować porażenie.

Jak działa ekran dotykowy
Jak działa ekran dotykowy, fot. freepik

Dlaczego ekrany dotykowe nie działają, gdy masz założone rękawiczki?

Jeśli masz na sobie rękawiczki, ekran nie zareaguje, ponieważ materiał, z którego są wykonane jest izolatorem. Przez to ekran Twojego urządzenia nie zauważy, że go dotykasz – pozornie bowiem nic nie wejdzie w interakcję z ładunkami elektrycznymi na jego powierzchni. A przynajmniej nic, co by było w stanie wywołać w nich jakąkolwiek reakcję. Dlatego możesz kupić specjalne rękawiczki z elektrycznie przewodzącymi końcówkami palców. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią mieć ciepłe ręce nawet przy korzystaniu z ekranu dotykowego zimą.

Własne rękawiczki do ekranów dotykowych – jak zrobić?

Wystarczy zakupić (np. na allegro) nici przewodzące do szycia i na palcu wskazującym swoich rękawiczek przeszyć punkt wielokrotnie, sprawdzając, czy rękawiczka spełnia swoje zadanie. I to wszystko! Jeżeli używasz więcej lub inne palce do obsługi smartfona, naszyj odpowiednią ilość nici również na pozostałych palcach rękawiczki.

rękawiczki dotykowe
rękawiczki dotykowe do smartfona Fot. Freepik

A tutaj dowiesz się, jak naładować baterię w telefonie 2 razy szybciej

iPhone dostał drugie życie! | Dokładnie czyszczenie iPhone’a

Może Cię zainteresować

zamknij