×

Te drzewa i krzewy przytnij w marcu. Ubytki po cięciach szybko się zregenerują

Wczesna wiosna to czas na pierwsze porządki w ogrodzie i przycinanie drzew i krzewów. Niektóre rośliny wymagają naszej interwencji, aby rozkwitnąć na nowo. Podpowiadamy, jak zabrać się za przycinanie, aby nie popełnić przy tym błędu. A przede wszystkim wyjaśnimy, jakie krzewy przyciąć na wiosnę.

W marcu rozpoczyna się nowy sezon w ogrodzie. To bardzo pracowity okres dla wszystkich ogrodników i działkowiczów. Ogród po zimie wymaga wykonania porządków i przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych na roślinach, w tym ich przycinania.

Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie roślin w ogrodzie pozytywnie działa na kwitnienie i owocowanie roślin. Jeśli go nie wykonamy, w rezultacie spowoduje to nadmierny wzrost pędów. Ich zbyt duże zagęszczenie będzie powodowało coraz słabsze kwitnienie i owocowanie.

Przycinanie ma jeszcze dodatkową zaletę, a mianowicie dopuszcza więcej światła do zdrowych pędów i pozwala usunąć te chore i wysuszone. Jaki sprzęt będzie Ci potrzebny do przycinania drzew i krzewów?

Użyj piłę elektryczną lub spalinową, jeśli tniesz grube konary. Do cieńszych gałęzi lub pieńków wystarczy piła ręczna, zaś drobne gałązki usuniesz bez problemu sekatorem. Rany na gałęziach i konarach, które powstały w wyniku przycinania zabezpiecz maścią ogrodniczą. Zabezpiecza ona rośliny przed chorobami.

Zobacz również: Poznaj domowy przepis na maść ogrodniczą. Twoje krzewy będą Ci wdzięczne.

przycinanie drzew i krzewów
przycinanie drzew i krzewów fot. Freepik

Jakie krzewy przycinać na wiosnę?

Sposób przycinania krzewów zależy przede wszystkim od ich gatunku i wymagań danej rośliny. Niektóre wcale nie wymagają cięcia. Inne natomiast przycina się podczas zimowego spoczynku, a jeszcze inne, dopiero kiedy zaczynają kwitnąć. Poniżej wskazówki, jak przycinać konkretne rodzaje roślin.

  • Cięcie krzewów ozdobnych i owocowych

W przypadku tych roślin stosuje się dwa rodzaje cięć. Pierwsze pielęgnacyjne i drugie, które ma na celu poprawienie kwitnienia. Zapobiega ono zbyt bujnemu wzrostowi rośliny. Jak wygląda zatem ich przycinanie w praktyce?

Kwitnące na pędach jednorocznych, np. budleje, hortensje i rośliny krzewiaste, tnie się wczesną wiosną. Stare pędy przycina się 15-20 cm nad ziemią w taki sposób, aby gałązki wypuszczające nowe pędy, miały zostawione dwa do czterech pąków. Krzewy owocowe zaś przycina się od najstarszych, pozostawiając jednoroczne i dwuletnie zdrowe pędy. Dotyczy to jeżyny, porzeczki i agrestu.

przycinanie drzew i krzewów
przycinanie drzew i krzewów, fot. Freepik

 

  • Cięcie iglaków i żywopłotów

W przypadku żywopłotów i iglaków przycinamy je wiosną jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Aby otrzymać ładny pokrój, należy przycinać młode przyrosty i formować roślinę w taki kształt, jaki pragniemy uzyskać.

Pierwsze przycinanie iglaków wykonuje się w tym samym roku, co zostały zasadzone, a następnie z biegiem lat usuwa się 20 do 30% przyrostów w roku. Podczas wczesnowiosennego przycinania wycina się przede wszystkim chore i zdrętwiałe gałęzie, używając do tego ostrych narzędzi.

Zobacz również: Nie zapomnij wykonać tych prac ogrodowych w marcu. Potem będzie za późno

Posyp tą mieszanką ziemię wokół hortensji. Będziesz zachwycony kwitnieniem.

Może Cię zainteresować