×

Tę królową nowalijek możesz uprawiać nawet na balkonie. Wystarczy zadbać o jedną rzecz

Rzodkiewka to cenione przez wszystkich wiosną warzywo. Nie tylko dobrze smakuje, ale ma też wiele cennych właściwości, a ta z własnego ogródka jest niezastąpiona do kanapek czy sałatek. Możesz mieć ją zawsze pod ręką. Wystarczy wiedzieć, jak uprawiać rzodkiewkę!

Uprawa rzodkiewki

Niewiele osób wie, że rzodkiewka to źródło witaminy C, witaminy B6, kwasu foliowego, wapnia oraz potasu. Jeśli nie mamy ogródka, warzywo to wyhodujemy również na balkonie czy parapecie. Uprawa rzodkiewki jest bardzo prosta. I poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Do jej uprawy na balkonie lub parapecie warto kupić pojemnik o głębokości 10 cm. Powinien mieć on otwór na odprowadzanie wody.

jak uprawiać rzodkiewkę w domu
jak uprawiać rzodkiewkę w domu, fot. Freepik.com

Gleba pod uprawę rzodkiewki w doniczce

Rzodkiewka lubi piaszczyste lub gliniaste gleby. Ich pH powinno wynosić 6,5-7. Zbyt kwaśne podłoże powoduje więdnięcie rośliny. Ważne, aby ziemia nie była sucha i nie tworzyła tzw. „skorupy”, dlatego powinna być zawsze lekko wilgotna.  Za duża ilość wody w pojemniku na to warzywo prowadzi do deformacji korzenia. Sprzyja to też chorobom. Rzodkiewka w doniczce najlepiej rośnie w nasłonecznionym miejscu i ciepłej ziemi. Jeśli uprawiamy ją w domu lub na balkonie, to dobrze robić to właśnie po słonecznej stronie. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze nasiona wykiełkują i nie zmarnują się.

jak uprawiać rzodkiewkę w domu
jak uprawiać rzodkiewkę w domu, fot. Freepik.com

Jak i kiedy siać rzodkiewkę w domu?

Najlepszy czas  na siew rzodkiewki to początek marca, ponieważ rzodkiew uwielbia chłodne temperatury. Idealna temperatura wzrostu rzodkiewki to około 10-15 stopni. Z tego względu nie poleca się jej wysiewu w ciepłych miesiącach. Wyższe temperatury utrudniają jej rozwój, a nawet go uniemożliwiają. Rzodkiewki nie powinno się siać w cieniu. Ma to zły wpływ na rozwój korzeni i całej rośliny. Najlepiej wysiewać rzodkiewkę co 3-5 cm, razem z innymi warzywami, np. sałatą, pomidorami, cebulą, fasolą czy groszkiem. Odmian rzodkiewki jest wiele, ale najczęściej występującymi w Polsce są: „Fiesta”, „Gama”, czy „Opolanka”.  To, jakie warunki są odpowiednie dla danej odmiany, sprawdzisz na opakowaniu siewu.

Zobacz również: Pokrusz to do doniczki. Rośliny będą kwitły jak szalone!

To świetny trik, aby pozbyć się ślimaków z ogrodu. Musisz go spróbować!

Może Cię zainteresować