×
Wirtualna Polska

Te warzywa można siać w foliowym tunelu już w marcu. Są wytrzymałe na przymrozki!

Jeśli już na początku wiosny chcesz założyć własne uprawy, to pewnie zainteresują cię warzywa, które można siać w foliowym tunelu już teraz. Pokażemy ci, jak to zrobić i jak przygotować grunt pod taki wysiew.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli już w marcu posiejesz w swoim ogródku warzywa, to będą one gotowe do zbioru w większości już w maju i czerwcu. Musisz jednak wpierw odpowiednio przygotować glebę, a potem zapewnić im właściwe warunki wzrostu.

Jak przygotować glebę? Kiedy mogę się spodziewać pierwszych plonów?

Zacznij od przekopania, a następnie wygładzenia ziemi. Jeśli twoja gleba jest uboga w składniki mineralne, to koniecznie wzbogać ją nawozem. Najlepiej, jeśli użyjesz naturalnego obornika lub kompostu. Jeśli natomiast miewasz problemy ze zbyt kwaśną glebą, to zasyp ją wapnem nawozowym. W razie wątpliwości co do tego, jaką masz glebę, sprawdź po prostu jej pH. W sklepach ogrodniczych bez problemu dostaniesz mierniki, za pomocą których można to zrobić. Nie są one drogie.

warzywa w foliowym tunelu, fot. freepik

warzywa w foliowym tunelu, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak dbać o warzywa zasiane w foliowym tunelu?

Jeśli już zasiejesz warzywa w ten sposób, to musisz zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Każde z nich będzie miało nieco inne wymagania, ale są pewne uniwersalne rzeczy, które musisz im zapewnić. Przede wszystkim kontroluj wilgotność gleby i podlewaj je w miarę potrzeby. Bardzo ważne jest też utrzymywanie właściwej temperatury w tunelu. Zwykle powinna ona wynosić 20-25 stopni Celsjusza w dzień, natomiast w nocy przynajmniej 10 stopni Celsjusza. Dobrze jest wietrzyć tunel w trakcie dnia, a w nocy zapewnić roślinom izolację. Pamiętaj też, aby chronić swoje roślinki przed potencjalnymi szkodnikami i chorobami. Mogą bowiem zaatakować je mszyce, przędziorki, szara pleśń i inne. W razie potrzeby skorzystaj z odpowiednich preparatów ochronnych ze sklepów ogrodniczych.

Jakie warzywa można siać w foliowym tunelu już w marcu?

W takim tunelu można siać wiele popularnych warzyw. Oto one:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Sałata

W tunelu sieje się ją na głębokość 1 cm. Pomiędzy kolejnymi nasionami zachowaj odstęp 20 cm. Pamiętaj, że warzywo to potrzebuje dużo wody do prawidłowego wzrostu.

Szpinak

Jego także sieje się na głębokość 1 cm, a pomiędzy kolejnymi nasionami zachowaj odstęp 20 cm. Podobnie jak sałata lubi on wilgotną glebę i częste podlewanie. Duża jego zaleta jest, że szybko rośnie i będziesz się nim mógł cieszyć już po zaledwie 6 tygodniach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Marchewka

Siejemy ją na głębokość 2 cm, zachowując przy tym odstępy 5 cm pomiędzy kolejnymi nasionami. Marchewka bardzo lubi luźną i przepuszczalną glebę.

Rzodkiewki

Siejemy je na głębokość 1 cm, zachowując przy tym odstępy 5 cm. Powinna wykiełkować w ciągu kilku tygodni. Pamiętaj, że rzodkiewki zdecydowanie lubią wilgotną glebę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Rukola

Posiej ją na głębokość 1 cm, zachowując przy tym odstępy 10-15 cm. Lubi ona warunki podobne bardzo do sałaty (czyli przede wszystkim dużą wilgotność).

W marcu w takim tunelu możesz też wysiać cebulę, por, pietruszkę i koper.

Może cię również zainteresować: Starodawny przepis na nawóz do pomidorów – krzaczki ugną się od plonów!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować