×

10 niesamowitych technologii, które wprowadzają w życie wynalazki jak z filmów science fiction!

W ciągu ostatnich 20 lat byliśmy świadkami ogromnego przeskoku technologicznego, chociażby przykład dzisiejszych smartfonów, które są kilkukrotnie wydajniejsze niż najpotężniejsze komputery sprzed kilkunastu lat. Co nas jeszcze czeka w najbliższej przyszłości?

Obecne tempo rozwoju jest niezwykle zaskakujące i spory wpływ na to mają duże i globalne korporacje, które nieustannie konkurują w kwestii nowych produktów. Przy okazji posiadają ogromne budżety, które pozwalają im na utrzymywanie wielu zespołów badawczych. Nic więc dziwnego, że część technologii z naszej listy jest rozwijana przez dużych graczy rynkowych.

#10 Produkcja żywności w drukarkach 3D

Sieć restauracji KFC ostatnio poinformowała, że testuje nowe metody produkcji żywności z zastosowaniem drukarek 3D. Takie urządzenia miałyby przygotowywać nuggetsy. Za pomocą odpowiedniej kombinacji składników, drukarka tworzyłaby jedzenie drukując je w postaci pojedynczych nici, które w odpowiedniej ilości, nabierałyby pożądanego kształtu.

#9 Pracownicy budowlani będą drukować obszary mieszkalne 3D

Skoro można drukować żywność, to dlaczego nie materiały budowlane? New Story to organizacja non-profit, która skupia się na walce z globalną bezdomnością. Wspólnie z firmą budowlaną ICON udało się opracować model domu, który powstaje w drukarkach 3D w ciągu zaledwie 24 godzin. Koszt jednego takiego domu to zaledwie 4000 dolarów. Biorąc pod uwagę powierzchnię budynku (50 metrów kwadratowych) oraz ich wytrzymałość to naprawdę niewielka cena.

#8 Wsparcie dla osób niewidomych

Wiosną 2018 roku w Pradze odbyła się eksperymentalna wystawa sztuki posągów w wirtualnej rzeczywistości. Większość odwiedzających stanowili niewidomi i niedowidzący. Deweloperzy stworzyli serię modeli 3D słynnych posągów, od Davida po Wenus z Milo. Zwiedzający zostali zaproszeni do założenia specjalnych rękawiczek, aby „dotknąć” przedmiotów, a nawet „poczuć” różnicę między różnymi rodzajami materiałów.

Każda rękawica VR miała wewnątrz 10 urządzeń, które powodowały wibracje w określonych częściach dłoni podczas zbliżania się do wirtualnego obiektu. Deweloperzy chcą, aby ich rękawiczki były używane w szkołach dla niewidomych dzieci, aby mogły „dotykać sztuki”. Aktywnie także rozwijane są koncepcje „sztucznych oczów” i już poczyniono pewne postępy w tej dziedzinie.

#7 Drony, wszędzie drony!

Niedługo znajomy świst śmigieł będzie znany nie tylko z wszelkich koncertów czy innych wydarzeń kulturowych. Amazon aktywnie opracowuje dostawcze drony i liczy, że w przeciągu najbliższych lat wejdą one na służbę. Drony mogą się także okazać ogromnym wsparciem dla szpitali, gdyby udało się za ich pomocą przewozić wszelkie niezbędne leki, a przede wszystkim krew.

#6 Płacenie chipem

Elon Musk zaprezentował niedawno Neuralink, czyli rzekomo rewolucyjny chip, który ułatwi nam życie codziennie, a osobom niepełnosprawnym przywróci utracone zmysły. Brzmi aż nazbyt surrealistycznie, ale coraz więcej firm bada możliwości chipów podskórnych.

Amazon, chociażby próbuje opatentować urządzenie, które pozwoli nam płacić oraz skanować karty lojalnościowe za pomocą naszych linii papilarnych. Także chipy pojawią się na rynku komercyjnym w ciągu najbliższych lat.

#5 Nieszkodliwa mammografia

Promieniowanie rentgenowskie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, ale czasami takie prześwietlenia bywają koniecznością i musimy je przejść. Przykładem jest mammografia. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven pracują nad metodą „przyjazną dla piersi”, bez promieniowania, do tego jest ona dokładniejsza i generuje obrazy 3D. Za pomocą specjalnej echografii (fal dźwiękowych) wykonuje się obraz i można łatwo zidentyfikować raka.

#4 Cyfryzacja wszystkiego

Płyty, dyskietki i wszelkie nośniki danych w rozrywce odeszły już do lamusa. Dziś muzyki słuchamy z serwisów streamingowych, filmy oglądamy na platformach pokroju Netflix. Nawet gry wideo niedługo będą dostępne w formie streamingowej. Nie posiadając mocnego komputera bądź konsoli będzie można grać w najnowsze tytuły. Nawet urzędy zaczęły korzystać z dobroci cyfryzacji…

#3 Nośniki danych są coraz mniejsze, a ich pamięć jest większa

Wszelkie przenośne dyski czy pendrive’y są coraz mniejsze, szybsze i bardziej pojemne. Dawniej cudem techniki była płyta DVD o pojemności 8 GB, dziś przeciętny telefon mieści w sobie 128 GB pamięci wewnętrznej. Jednocześnie coraz rzadziej przenosimy dane w ten sposób, korzystając głównie z usług hostingowych (jak np. dysk Google).

#2 Reklama staje się coraz bardziej osobista

Dawniej marketerzy prześcigali się w pomysłach jak zainteresować potencjalnego klienta. Szok? Ładne kolory? Chwytliwa pioseneczka a może wywołanie skandalu? Dziś zamiast zastanawiać się nad formą reklamy, specjaliści zastanawiają się nad odpowiednimi algorytmami.

Widzimy to na przykładzie chociażby Facebooka oraz ciasteczek. Serwisy nieustanie zbierają o nas dane, a później gdy raz weszliśmy na stronę z zegarkami, to przez najbliższe tygodnie będziemy widzieć reklamy zegarków. Specjaliści z Japonii próbują z kolei stworzyć algorytm, który dopasowuje produkty po analizie naszej… twarzy.

#1 System rozpoznawania twarzy

Arkaitz Garro to programista z Amsterdamu, który stworzył świetny gadżet. Identyfikuje tylko twarz jego kota i wpuszcza go do środka. Specjalne urządzenie wykrywa jego ruch, a kamera robi zdjęcie i wysyła je na platformę rozpoznawania obrazów. Jeśli obraz jest zgodny, właściciel otrzymuje informację, że na zewnątrz jest kot, który chce wejść do domu 🙂

Jednakże nie tylko pomysłowy Garro wpadł na taki pomysł i wiele firm technologicznych w jakiś sposób pracuje nad identyfikacją twarzy za pomocą kamer. Jednakże budzi to liczny sprzeciw, albowiem uważa się, że rozpowszechnienie takiej technologii mocno wpływa na sferę prywatną. Przykładowo rząd chiński wykorzystuje tę technologię, aby automatycznie nakładać mandaty na obywateli np. za przejście na czerwonym świetle.
A o jakiej technologii Wy marzycie?

Przeczytaj również nasz artykuł:

Ludzie w Szwecji wszczepiają chip pod skórę. Ma on 4 funkcje!

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

15 zdjęć ukazujących kultowe lata przemian technologicznych. Tak zmieniło się nasze życie…

W trakcie naszego życia zachodzi tak wiele zmian, że nawet nie zdajemy sobie z nich sprawę. Najlepiej obrazuje to technologia, albowiem wystarczy wrócić do czasów sprzed kilkunastu lat, aby zrozumieć, jak wielka rewolucja dokonała się w jej kwestii. #15 Prasa Papierowa gazeta była codziennym dodatkiem do wszelkiej maści zakupów w lokalnym sklepie. Była podstawowym źródłem […]

14 przykładów nieodwracalnych zmian, które uczyniła nowoczesna technologia. Wspomnień czar…

Technologia to cudowna sprawa, jednak czasem psuje przyjemność z pewnych czynności. Dzisiaj już nikt nie przejmuje się drukowanymi mapami czy słuchaniem muzyki na koncertach. #14 Na koncertach dawniej słuchało się muzyki, dzisiaj trzeba nagrać w kiepskiej jakości cały występ #13 Kiedyś dzielenie się muzyką za pomocą płyt CD było co prawda piractwem, ale… miało coś […]

20 genialnych gadżetów, które ułatwiają codzienne życie. Pomysłowe produkty

Nigdy nie mamy dosyć postępu technologii, która ułatwia nam życie i usprawnia tempo wykonywanych prac. Na szczęście mamy mnóstwo geniuszy na świecie, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania wielu sytuacji. Kubek, który sam wymiesza kawę czy herbatę Poduszka z otworem na ramię Bezprzewodowa klawiatura laserowa Zestaw noży ze stali nierdzewnej Osłonka na palce Składane buty turystyczne Przyrząd, […]

11 inteligentnych ubrań, które dbają o zdrowie właściciela. Są jak z filmów science fiction

Ależ ten świat się zmienia! Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było, że będziemy mogli robić zakupy przez internet, a dziś taka opcja opowiada coraz większej ilości ludzi! Technologia rozwija się tak szybko, że czasami ciężko za nią nadążyć. Nic więc dziwnego, że projektanci ubrań także chcą aby ich produkty były innowacyjne i decydują […]

8 przydatnych funkcji smartfonów, o których mogłeś nie wiedzieć. Zaskoczy Cię ich użyteczność

Smartfony wkroczyły w nasze życie tak gwałtownie, że nie mieliśmy czasu odkryć wszystkich funkcji. Jak się okazuje, potrafią naprawdę wiele. Co więcej, ciągłe aktualizacje zapewniają dalszy rozwój dodatkowych funkcji. Przygotowaliśmy dla was listę kilku ukrytych funkcji, które mogą się okazać przydatne w codziennym użytkowaniu. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 1. Klonowanie aplikacji W […]

Przestępcy mają nowy, sprytny sposób na to, aby zdobyć PIN do Twojej karty

Rozwój nowych technologii sprawia, że i przestępcy mają większe możliwości. Dziś pokażemy Wam kolejny dowód na słuszność tego twierdzenia. Malutka kamerka termowizyjna Kiedyś kamery termowizyjne wyglądały zupełnie inaczej. Dziś możemy kupić taką, która będzie po prostu nakładką na naszego iPhone’a. Myślicie, że to fajny gadżet? Złodzieje mają podobne zdanie. Mark Rober to popularny vloger. Postanowił […]