×
Wirtualna Polska

Tej substancji kleszcze boją się jak ognia. Spryskaj ubranie, a będą uciekać w podskokach

Czy wiesz, czego boją się kleszcze? Jeżeli poznasz tę tajemnicę, to zdecydowanie łatwiej będzie ci uniknąć ataku tych małych pajęczaków.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kleszcze budzą ogólny lęk i to nic dziwnego, gdyż mogą przenosić różne choroby. Najpowszechniejszą z nich jest borelioza. Te stworzenia posiadają 8 odnóży, czyli tyle, ile mają pająki, a przez biologów zostały wrzucone do tej samej grupy co roztocza. Doskonale adaptują się do otoczenia. Dodatkowo są pasożytami i na wzór komarów do przeżycia potrzebują krwi. Potrafią być wczepione w skórę swojego żywiciela (człowieka lub zwierzęcia) nawet przez 15 dni!

Czego boją się kleszcze?

Aby skutecznie chronić się przed kleszczami, musisz wiedzieć, czego się boją. Okazuje się, że wyjątkowo szkodliwy dla nich jest kwas mrówkowy. Tak, właśnie ten, który wydzielają mrówki. Jego wysokie stężenie potrafi skutecznie odstraszyć te pajęczaki. Same mrówki chętnie polują na kleszcze, gdyż są one dla nich źródłem białka. Na łowy potrafią wybrać się nawet do 20 metrów od mrowiska. Jeżeli pajęczaki zauważą, że w ich stronę zbliżają się mrówki, to automatycznie uciekają w innym kierunku. Warto, abyś był tego świadomy. Dlaczego? Dzięki temu patentowi będziesz miał pewność, że żadne kleszcze cię nie zaatakują. Jeśli planujesz spędzić czas w plenerze, połóż swoją koszulkę czy bluzę na mrowisku, a po około 20 minutach zabierz ubranie i solidnie je wytrzep. Strącisz mrówki, ale ich zapach na ubraniach pozostanie, co będzie zupełnie nie do zniesienia dla kleszczy.

Czego boją się kleszcze, fot. gettyimages

Czego boją się kleszcze, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Uwzględnij w codziennej diecie. Kleszcze będą omijać cię szerokim łukiem

Jak zrobić repelent na kleszcze?

W lesie nie tylko mrowisko uchroni cię przed atakiem kleszczy. Możesz zrobić swój własny środek odstraszający. W tym celu kup w aptece spirytus mrówczany. To tak naprawdę kwas mrówkowy wymieszany z etanolem oraz wodą oczyszczoną. Rozcieńcz go z wodą (proporcja 1:1). Tak powstałą miksturę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj swoje całe ubranie. Teraz możesz już śmiało i bezpiecznie ruszać w dzikie knieje albo i na spacer po parku 😉

Czego boją się kleszcze, fot. gettyimages

Czego boją się kleszcze, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz też: Brat pracuje w lesie i po wielu testach stosuje jedną rzecz na kleszcze

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować