×
Wirtualna Polska

To pudełko potrafi przewidzieć pogodę! Możesz zbudować je we własnym domu

Pamiętacie figurki wykonane z białego tworzywa, które w zależności od pogody zmieniały swój kolor na niebieski lub różowy? Swojego czasu był to istny hit, niestety kolor zmieniał się jak chciał i kompletnie nie miał odzwierciedlenia z rzeczywistą temperaturą panującą na zewnątrz. Na szczęście ktoś wykorzystał ten pomysł i dopracował model. Obecnie można kupić lub nawet zrobić samemu, urządzenie, które w czasie rzeczywistym stymuluje zmianę pogody.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tym kimś okazał się inżynier Ken Kawamoto, który wynalazł urządzenie prognozujące pogodę

Tempescope, bo tak właśnie nazywa się to urządzenie, to małe półprzezroczyste pudełko, które może pobierać informacje meteorologiczne z Internetu za pomocą bezprzewodowego pilota, podłączonego do komputera. Cała magia tego produktu polega na tym, że nie musisz patrzeć na cyfry wyświetlana na monitorze. Wystarczy, że popatrzysz na pudełko, które przekształca te dane, a następnie odtwarza je prezentując światło słoneczne, chmury, deszcz, a nawet błyskawice.

W 2012 roku Kawamoto zaprojektował prototyp tego mechanizmu, używając butelki po szamponie, który kosztował dolara. Prototyp sprawił, że wynalazcą zainteresowały się media oraz inni designerzy. To pozwoliło Ken’owi Kawamoto stworzyć model o nazwie Open Tempescope. Mechanizm Kawamoto nie jest jeszcze komercyjny, a zespół pracujący z inżynierem przygotowuje się do akcji crowdfundingowej. Na szczęście, posiadając odpowiednie narzędzia można wykonać swoją wersję Open Tempescope!

Jak zrobić własny Tempescope?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przede wszystkim pobierz oprogramowanie, które znajduje się tutaj.

#1 Zbuduj pudełko

Są dwa sposoby na przygotowanie tej części Tempescope’u. Możesz pociąć go laserowo – ta opcja na pewno jest szybsza i bardziej precyzyjna, ale nie każdy ma taką możliwość dlatego można zrobić to ręcznie. Tutaj potrzeba dużo cierpliwości i dokładności, aby pudełko było szczelne.

Potrzebujesz:
– 1 rurę akrylową (wewnętrzna średnica: 4 mm, zewnętrzna średnica: 6 mm długość: 300 mm)
– 2 płyty akrylowe (320 mm x 550 mm x 2 mm)
– 1 rurę PVC (średnica wewnętrzna: 6 mm, długość: 200 m)
-nożyce akrylowe,
-klej akrylowy,
-deskę do krojenia,
-linijkę (najlepiej metalową),
– wiertarkę elektryczną,
– papier ścierny,
– nieścierny środek akrylowy,
– kawałki papieru,
– silikon do uszczelniania.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 Przygotuj części

A) Na płytach akrylowej zaznacz ołówkiem krawędzie (patrz zdjęcie poniżej). Warto zaznaczyć partiami dane fragmenty, co pomoże przy cięciu krawędzi.

B) Tnij

C) Wywierć dziury

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Konieczne jest zrobienie otworów, które będą służyły jako wylot wentylatora oraz wylot przewodu skrzynek sterujących. Dziury powinny zmieścić wentylator 25 mm x 25 mm.

D) Papier i czyszczenie

Używając kawałków papieru i papieru ściernego, upewnij się, że wszystkie twoje akrylowe części mają proste krawędzie. Przy tym kroku możesz zadrapać akrylową powierzchnię i zrobić na niej rysy, dlatego po wyszlifowaniu krawędzi, użyj środków czyszczących do akrylu, aby go wypolerować.

#3 Przygotuj rurę

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Teraz czas, aby przygotować rurę która będzie wypompowywać wodę. Na początku napełnij akrylową rurę solą. Następnie zegnij rurę – wystarczy, że podgrzejesz ją zapalniczką a następnie delikatnie wygniesz. Musisz to zrobić około 3 cm od jednego końca i 1 cm od drugiego (zakładając, że masz 30 cm rurę). Ta druga strona (ze zgięciem 1 cm) będzie przechodzić do zbiornika i łączyć się z pompą wodną. Druga strona ma wisieć w „wiadrze przeciwdeszczowym”. Na późniejszym etapie, powinieneś dopasować przewody RGB-LED i zobaczyć, że pasuje ona do pudełka.

#4 Sklej części

Na tym etapie musisz połączyć ze sobą wszystkie części. Poniższa ilustracja pokazuje, które wcześniej pocięte fragmenty, mają być ze sobą połączone.

Staraj się mieć na uwadze ten schemat i sklej pudełko:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

B: baza
FC: przednia płyta
BC: tylna płyta
SC-L: lewa strona płyty
SC-R: prawa strona płyty
CB-T:  skrzynka kontrolna (góra)
CB-S: skrzynka kontrolna (bok)
.

Powinieneś otrzymać taką skrzynkę (na zdjęciu zamieszczona jest jeszcze górna pokrywa):

Na tym etapie (zanim skleisz wszystko razem i masz dostęp do elektroniki), możesz spróbować umieścić dyfuzor mgły i pompę wody. W ten sposób dowiesz się czy na pewno będzie pasować.

Teraz uszczelnij płyty używając sylikonu, a następnie sprawdź wodoszczelność. To bardzo ważna część tej konstrukcji dlatego aby sprawdzić czy pudełko nie przepuszcza wody musisz zrobić kilka prób. Zamknij na chwilę otwory dla wentylatora  i kabli, a potem zanurz podstawę konstrukcji w wodzie. Zostaw ją na kilka godzin i sprawdź czy nigdzie nie przedostała się woda. Możesz też spróbować odwrotnej metody – napełnij całe pudełko wodą i po kilkunastu godzinach zobacz czy nie wydostała się z niego woda.

#5 Zabuduj i udekoruj

Jeśli Twoje pudełko nie przecieka, czas najwyższy przejść do kolejnego kroku. Górną i dolną część pokrywy możesz „udekorować”, pocierając je papierem ściernym. Dzięki temu nadasz tej części konstrukcji przydymionego wyglądu. Możesz też pomalować ją na biało.

#6 Zabierz się za elektronikę

Listę potrzebnych rzeczy znajdziesz pod tym linkiem. Następnie należy kierować się według poniższego schematu.

Kiedy skończysz makieta powinna wyglądać tak jak poniżej:

Gdy skończysz umieść płytę w pudełku przewidującym pogodę.

Po skończeniu, zainstaluj demo kontrolera na swoim urządzeniu i zobacz jak zacznie działać twój własny Open Tempescope.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować