×
Wirtualna Polska

Ten błąd przy wiązaniu pomidorów może zniszczyć sadzonki. Wiele osób o tym nie wie

Zobacz, jak wiązać pomidory, kiedy uprawiasz je w tunelu. Ten patent jest bardzo skuteczny i zapewni roślinom dobre wsparcie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Uprawa tunelowa pomidorów jest bardzo popularna i daje dobre rezultaty. Rośliny są osłonięte przed deszczem oraz wiatrem. Co więcej, tunel chroni przed atakiem szkodników, a także właściwą temperaturę potrzebną im do wzrostu. Oczywiście w tunelu także musisz dbać o swoje pomidory. One same sobie nie poradzą. Jednym z zabiegów jest właśnie wiązanie.

Jak właściwie wiązać pomidory w tunelu?

Najpierw wyposaż się we wszystkie potrzebne akcesoria. Kup sznurek, a także plastikowe szpilki i klipsy. Następnie do elementu konstrukcyjnego tunelu przywiąż sznurki. Każdy powinien znajdować się na wysokości pojedynczego krzaczka (dla jednego krzaczka wymagany jest jeden fragment sznurka). Później szpilkę wbij w ziemię blisko krzaczka. Do szpilki przywiąż drugi koniec sznurka. Pamiętaj o zrobieniu dobrego supła, aby cała konstrukcja się nie rozwiązała. Na koniec pozostało Ci tylko przytwierdzenie krzaczka do sznurka przy użyciu klipsa. W miarę wzrostu rośliny konieczne stanie się użycie kolejnych klipsów, które sprawią, że krzak będzie piął się w górę po sznurku. Pamiętaj też o tym, że sznurki muszą być ciągle napięte. Oczywiście problem może pojawić się wtedy, kiedy sadzonka wypuści kolejny pęd. Wówczas musisz wbić kolejną szpilkę i do jednego krzaczki przymocować jeszcze jeden sznurek. Wszystko po to, aby klipsem przypiąć kolejny pęd.

jak wiązać pomidory, fot. gettyimages

jak wiązać pomidory, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak wiązać pomidory w tunelu bez użycia szpilek?

Aby wiązać pomidory, nie musisz stosować plastikowych szpilek i klipsów. Jest na to też inny i zdecydowanie prostszy patent. On wymaga użycia tylko sznurka. Najpierw kawałek sznurka zamocuj do elementu konstrukcyjnego tunelu (tak jak przy pierwszym patencie). Później napnij sznurek i obwiąż go kilka razy wokół łodygi (blisko ziemi). Na konie zawiąż supeł. Jednak powinien on być dość luźny. W miarę wzrostu łodyga będzie stawała się coraz grubsza. W związku z tym musisz monitorować cały proces i regularnie rozluźniać sznurek. Wszystko po to, aby nie dopuścić do tego, że sznurek zacznie wrzynać się w pędy.

Zobacz również: Te 3 produkty z kuchni są idealne na wiosenny nawóz dla malin, a mało kto z nich korzysta

jak wiązać pomidory, fot. gettyimages

jak wiązać pomidory, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może cię również zainteresować: Tak przycięte maliny będą dawały najlepsze owoce latem

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować