×
Wirtualna Polska

Ten jeden sygnał zdradza, że masz do czynienia z toksyczną osobą. Lepiej uważaj

Toksyczne osoby nazywane są też wampirami energetycznymi, ponieważ wysysają z nas pozytywne emocje i zaniżają samoocenę. Powinniśmy ich unikać w życiu, kiedy zdamy sobie sprawę, że są obok. Dowiedz się, po czym poznać toksyczną osobę oraz jak sobie z nią poradzić.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wampiry energetyczne mogą być bliżej, niż się wydaje. Często są to: rodzice, koleżanka z pracy, sąsiadka, a nawet przyjaciele. Pierwszym krokiem pozbycia się tych ludzi z życia jest uświadomienie sobie, że nasze relacje stały się toksyczne. Sprawdź, jak zachowuje się toksyczna osoba.

Podstawowa charakterystyka toksycznych ludzi

Bardzo często na początku zawierania znajomości toksyk jest osobą miłą i uczynną, dlatego przyciąga nas do siebie. Jest to zamierzone zachowanie, które ma na celu ośmielić nas oraz zdobyć nasze zaufanie. Jednak przebywając dłużej i częściej w towarzystwie osoby toksycznej czujemy się niekomfortowo, tracimy chęć oraz zapał do działań i planów. Wampiry energetyczne z premedytacją wpędzają ludzi w poczucie winy, robiąc z siebie ofiarę, a nie sprawcę. Warto zapamiętać, że toksyk zawsze przedstawia siebie w dobrym świetle i nie przyjmuje krytyki oraz nie potrafi przyznać się do błędu. Zawsze swoje zachowanie dostosowuje do celu, jaki chce osiągnąć.

Po czym poznać toksyczną osobę? fot. Pixabay

Po czym poznać toksyczną osobę? fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Oto dlaczego twój kot zrzuca różne przedmioty na podłogę

Po czym poznać toksyczną osobę?

Jeśli uważasz, że masz w swoim otoczeniu toksycznego człowieka, to poznaj te cechy, które pomogą szybciej go zidentyfikować i zakończyć znajomość. Do najbardziej widocznego charakteru toksyka należą:

  • chęć kontroli otoczenia;
  • krytyka innych mająca na celu podniesienie własnej wartości;
  • narcyzm — nadmierna pewność siebie;
  • arogancja i agresja w głoszeniu poglądów;
  • pesymizm — negatywne nastawienie do życia;
  • nieuczciwość;
  • inicjowanie konfliktów.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy poznałeś wszystkie z nich, to z pewnością już rozumiesz, skąd wynikają toksyczne zachowania względem ciebie, które niszczą twoją psychikę.

Po czym poznać toksyczną osobę? fot. gettyimages.com

Po czym poznać toksyczną osobę? fot. gettyimages.com

 

Jak odciąć się od toksycznych osób?

Drugim krokiem, gdy już poznałeś, że masz do czynienia z toksyczną osobą, jest prawidłowa postawa, która będzie asertywna oraz stawiająca zdrowe granice. Nie przyjmuj słów toksyka do siebie, zachowaj własną hierarchię wartości i pamiętaj, że osoba ta jest najprawdopodobniej zaburzona. Wiedz, że mówiąc do ciebie źle o innych, mówi także do nich źle o tobie, dlatego nie pozwól na to i nie dawaj się wciągnąć w kłótnię. Broń siebie oraz nie zgadzaj się na złe słowa i traktowanie. 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Jak będziesz w pobliżu kwiaciarni, koniecznie kup tę magiczną roślinę. Potrafi działać cuda!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska