×

Ten kalkulator pozwoli Ci wyliczyć wiek Twojego psa zgodnie z najnowszymi badaniami

Ciekawi Cię, ile lat ma Twój pupil w przeliczeniu na ludzkie? Możesz być nie lada zaskoczony wynikiem. Do tej pory popularną metodą obliczenia wieku był wzór: 1 rok psa = 7 lat ludzkich. Okazało się jednak, że nie jest ona poprawna! Jak obliczyć wiek psa? Mamy dla Ciebie nową, bardziej precyzyjną metodę, dzięki której poznasz dokładny wynik!

Jak wygląda zegar epigenetyczny psa?

Do tej pory mówiło się, że jeden psi rok odpowiada 7 latom ludzkim – właśnie tak obliczano wiek psa. Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali nową formułę. Według nich jest ona o wiele bardziej dokładna niż poprzednia. Podstawą tej metody jest epigenetyka, która zajmuje się zmianami molekularnymi w genomie w dłuższym okresie. Co to oznacza w praktyce? Czynniki zewnętrzne (przebyte choroby, stres czy ogólny tryb życia) pozostawiają ślady w DNA. Wspomniani naukowcy określają te zmiany jako regułę „zegara epigenetycznego”.

Jak obliczyć wiek psa
Jak obliczyć wiek psa? Fot. Genialne.pl

 

Co ciekawe, pies na poszczególnych etapach rozwoju starzeje się inaczej. Jak to wygląda w praktyce? Młode psy starzeją się szybciej niż ludzie. Roczny pies w przełożeniu na ludzkie ma około 30 lat, zaś 4-letni jest w wieku 52-letniego człowieka. Kiedy pies osiąga wiek 7 lat, jego proces starzenia ulega spowolnieniu – to naprawdę zaskakujące! Dlatego właśnie zasada 1:7, jak udowadniają kalifornijscy naukowcy, nie jest precyzyjnym sposobem na określenie wieku psa.

 

W takim razie jak obliczyć wiek psa?

Z pewnością, jak wielu innych właścicieli, wcześniej używałeś do obliczenia wieku swojego psa metody 1:7 lub korzystałeś z kalkulatora internetowego. Teraz jednak to wszystko odwraca się do góry nogami, ponieważ – jak wspomnieliśmy – odkryto całkowicie nową metodę na obliczenie wieku psa. Zobacz, jak zrobili to naukowcy:

Zamiast prostej 7-letniej reguły, naukowcy – bazując na badaniach 104 labradorów – zaproponowali trochę bardziej skomplikowaną formułę: wiek człowieka = 16 ln (wiek psa) + 31.

jak obliczyć wiek psa
Jak obliczyć wiek psa? Fot. Genialne.pl

 

Jak rozumieć ten wzór? Po prostu należy pomnożyć logarytm naturalny rzeczywistego wieku zwierzaka przez 16 i dodać do całości 31. Wtedy otrzymany wynik to wiek psa w ludzkich latach. Jest to ciekawa metoda, która może budzić zdziwienie, a nawet zniechęcenie, jednak wynik, jaki otrzymamy po jej wykorzystaniu, może być naprawdę interesujący. Na pewno warto wziąć ją pod uwagę, nie traktując jedynie jako ciekawostki, dzięki czemu lepiej zrozumiemy proces starzenia się naszego psa.

Logarytm naturalny swojego psa wyliczysz korzystając z kalkulatora online. Wystarczy wpisać wiek swojego psa w okienku w kalkulatorze, a następnie wynik pomnożyć przez 16 i dodać do niego liczbę 31.

Pies w lesie tylko na smyczy! 7 powodów, które powinny przekonać każdego właściciela czworonogów

5 sprytnych trików dla właścicieli psów. Codziennie ułatwiają życie z czworonogiem!

Może Cię zainteresować