×
Wirtualna Polska

Ten nawóz jest lepszy niż wszystkie inne. Nadchodzi czas, kiedy możesz zacząć go stosować

Przekonaj się, jak stosować mocznik. To bardzo dobry nawóz, którym zasilisz właściwie wszystkie swoje rośliny uprawne.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Każdy ogrodnik chce, aby jego plony były obfite, a rośliny dobrze się rozwijały. Jeżeli praktykujemy dość duże uprawy, to z czasem gleba staje się coraz mniej zasobna w składniki odżywcze. Wówczas trzeba jej ich dostarczyć. Tutaj z pomocą przychodzą nawozy.

Czym jest mocznik?

Jak wiadomo, roślinom do wzrostu i rozwoju najbardziej potrzebny jest azot. On sprawia także, że warzywa czy kwiaty mają intensywnie zielone wybarwienie. Musisz jednak wiedzieć, że azot jest dość nietrwałym pierwiastkiem i źle zastosowany, może ulec szybkiemu wypłukaniu z gleby lub rozkładowi. Nawozem uniwersalnym, który posiada bardzo łatwo przyswajalny przez liście azot, jest mocznik.

jak stosować mocznik, fot. gettyimages

jak stosować mocznik, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Ma on postać białych granulek, które są rozpuszczalne w ciekłym amoniaku, wodzie oraz alkoholach. Dodatkowo ma właściwości higroskopijne i nie wolno mieszać go z innymi nawozami azotowymi, ale dozwolone jest łączenie z pestycydami. Dzięki swoim właściwością mocznik stosuj jako nawóz dolistny. Wówczas najefektywniej dokarmisz swoje rośliny. Dużym plusem mocznika jest również to, że oddaje azot roślinom równomiernie oraz stopniowo. To zapobiega zbytniemu nagromadzeniu się azotanów (są szkodliwe) w wodzie gruntowej, a także w samych roślinach.

Jak należy stosować mocznik?

Należy rozpuścić go w wodzie i całość przelać do urządzenia, którym będziesz wykonywać oprysk. Dawka mocznika uzależniona jest od rodzaju roślin i fazy ich wzrostu, a także terminu wykonywania oprysku. Przed przystąpieniem do wykonywania nawozu koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta i nie przekraczaj zalecanej przez niego dawki. W tym przypadku więcej wcale nie znaczy lepiej. Do roztworu mocznika możesz też dodać inny nawóz mikroskładnikowy i siarczan magnezowy.

jak stosować mocznik, fot. freepik

jak stosować mocznik, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Oprysk wykonaj w suchy dzień oraz przy małym nasłonecznieniu. Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka (ok. 10 stopni Celsjusza), a gleba dość wilgotna.

Korzyści stosowania mocznika

  • Sprzyja właściwemu ukorzenieniu się roślin.
  • Zwiększa odporność roślin na choroby oraz atak szkodników.
  • Dzięki mocznikowi uzyskasz większe i dobrej jakości plony.
  • Ułatwia pobieranie przez rośliny fosforu, a także dba o to, aby nie przyswajały zbyt dużo potasu.

Przeczytaj również: Te 3 produkty z kuchni są idealne na wiosenny nawóz dla malin, a mało kto z nich korzysta

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować