Ten nawóz jest lepszy niż wszystkie inne. Nadchodzi czas, kiedy możesz zacząć go stosować

Ten nawóz jest lepszy niż wszystkie inne. Nadchodzi czas, kiedy możesz zacząć go stosować

jak stosować mocznik, fot.
jak stosować mocznik, fot.
31.03.2023 08:09

Przekonaj się, jak stosować mocznik. To bardzo dobry nawóz, którym zasilisz właściwie wszystkie swoje rośliny uprawne.

Każdy ogrodnik chce, aby jego plony były obfite, a rośliny dobrze się rozwijały. Jeżeli praktykujemy dość duże uprawy, to z czasem gleba staje się coraz mniej zasobna w składniki odżywcze. Wówczas trzeba jej ich dostarczyć. Tutaj z pomocą przychodzą nawozy.

Czym jest mocznik?

Jak wiadomo, roślinom do wzrostu i rozwoju najbardziej potrzebny jest azot. On sprawia także, że warzywa czy kwiaty mają intensywnie zielone wybarwienie. Musisz jednak wiedzieć, że azot jest dość nietrwałym pierwiastkiem i źle zastosowany, może ulec szybkiemu wypłukaniu z gleby lub rozkładowi. Nawozem uniwersalnym, który posiada bardzo łatwo przyswajalny przez liście azot, jest mocznik.

jak stosować mocznik, fot. gettyimages
jak stosować mocznik, fot. gettyimages

Ma on postać białych granulek, które są rozpuszczalne w ciekłym amoniaku, wodzie oraz alkoholach. Dodatkowo ma właściwości higroskopijne i nie wolno mieszać go z innymi nawozami azotowymi, ale dozwolone jest łączenie z pestycydami. Dzięki swoim właściwością mocznik stosuj jako nawóz dolistny. Wówczas najefektywniej dokarmisz swoje rośliny. Dużym plusem mocznika jest również to, że oddaje azot roślinom równomiernie oraz stopniowo. To zapobiega zbytniemu nagromadzeniu się azotanów (są szkodliwe) w wodzie gruntowej, a także w samych roślinach.

Jak należy stosować mocznik?

Należy rozpuścić go w wodzie i całość przelać do urządzenia, którym będziesz wykonywać oprysk. Dawka mocznika uzależniona jest od rodzaju roślin i fazy ich wzrostu, a także terminu wykonywania oprysku. Przed przystąpieniem do wykonywania nawozu koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta i nie przekraczaj zalecanej przez niego dawki. W tym przypadku więcej wcale nie znaczy lepiej. Do roztworu mocznika możesz też dodać inny nawóz mikroskładnikowy i siarczan magnezowy.

jak stosować mocznik, fot. freepik
jak stosować mocznik, fot. freepik

Oprysk wykonaj w suchy dzień oraz przy małym nasłonecznieniu. Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka (ok. 10 stopni Celsjusza), a gleba dość wilgotna.

Korzyści stosowania mocznika

  • Sprzyja właściwemu ukorzenieniu się roślin.
  • Zwiększa odporność roślin na choroby oraz atak szkodników.
  • Dzięki mocznikowi uzyskasz większe i dobrej jakości plony.
  • Ułatwia pobieranie przez rośliny fosforu, a także dba o to, aby nie przyswajały zbyt dużo potasu.

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także