×

Poranną kawą podziel się ze storczykiem, a pojawi się wysyp kwiatów!

Storczyki uwielbiamy za ich niezwykle eleganckie i piękne kwiaty. Jednak uprawa tych roślin nie jest prosta i dodatkowo wymagają właściwej pielęgnacji. Zdecydowanie nie są polecane dla początkujących i niecierpliwych ogrodników. Co zrobić, jeżeli roślina marnieje z dnia na dzień, a jej kwiaty nie wyglądają dobrze? Ratunkiem jest nawóz z kawy.

Ekologiczny nawóz z fusów

Aby wspomóc rozwój storczyków niezbędny jest odpowiedni nawóz. Możesz go spokojnie zrobić w domu z jednego tylko składnika. To ekologiczne rozwiązanie i recykling kawy. 😉 Najpierw fusy (już po parzeniu np. porannej kawy) zalej wodą i odstaw na 3-4 godziny. Następnie przecedź je przez sitko i powstały płyn wlej do dużego naczynia. Do takiej kąpieli wstaw doniczkę ze storczykiem. Odczekaj ok. 20 minut aż storczyk pobierze sobie nawóz. Taką kurację stosuj raz w miesiącu. Dość szybko zobaczysz, że roślina zwiększy swoje kwitnienie i będzie zdrowo rosła.

nawóz z kawy
Nawóz z kawy, fot. Unsplash

Ryż do podlewania storczyków

Innym ciekawym nawozem jest woda ryżowa. Zawiera m.in. fosfor, magnez, krzem, potas i żelazo, które pobudzają rośliny do kwitnienia. Dzięki niej orchidee zdrowo rosną i mają naprawdę dużo kwiatów. Dodatkowo pąki nie będą usychały, a zwyczajnie efektownie się rozwiną.

Jak przygotować wodę ryżową?

Biały ryż (ok. 10 dag) zalej litrem wody i mocz przez ok. godzinę. Następnie odcedź ryż i użyj cenną wodę do podlania storczyków. Jeżeli chcesz ją wykorzystać w innym czasie, a akurat masz wodę po płukaniu ryżu do obiadu, możesz ją zamrozić na przykład w foremce na kostki lodu. Wystarczy je potem rozmrozić i jest gotowa do podlewania storczyków.

nawóz z kawy
Nawóz z kawy, fot. Unsplash

Jak stosować wodę ryżową dla storczyków?

Wodę ryżową stosuj co czwarte nawadnianie. Zawiera ona sporo składników odżywczych, ale ich stężenie nie jest duże. Co ciekawe wodą z ryżu możesz również podlewać hoje. Pozytywnie wpłynie ona na ich kwitnienie.

Domowa pielęgnacja storczyków. Co zrobić, kiedy rośliny zrzucą swoje barwne kwiaty?

Zobacz, jak zrobić wodę ryżową w naszym filmiku:

Może Cię zainteresować

zamknij