Kategorie DomDom i ogród

Budynek od NASA łączy luksus, technologię i życie eko. Każdy może w nim zamieszkać

Kupując mieszkanie lub rezerwując nocleg na co najczęściej zwracasz uwagę? Cenę, odległość od centrum, design a może ekologiczność danego miejsca? Okazuję się, że ten ostatni czynnik ma bardzo duże znaczenie na to, jak za kilka lat będzie wyglądało nasze życie na Ziemi i nie tylko…

TERA to budynek nowoczesnej technologii, który usytuowany jest w lasach stanu Nowy Jork, nad rzeką Hudson. Dzięki specjalnej architekturze można sprawdzić jak wyglądałoby zrównoważone życie na Marsie, a także na Ziemi. W przeciwieństwie do innych projektów przetestowanych przez NASA, materiały wykorzystane do wykonania budynków TERA mogą zostać skompostowane i przeniesione z powrotem na Ziemię.

designboom.com
designboom.com

TERA została zbudowana za pomocą techniki druku 3D przy użyciu materiałów w 100% zdatnych do recyklingu. Podobnie jak poprzednik projektu (nagradzana przez NASA Martianhabitat MARSHA), TERA wykonana jest z biopolimerowego kompozytu bazaltowego – materiału opracowanego z upraw takich jak kukurydza czy trzcina cukrowa. Obydwa surowce zostały przetestowane i zatwierdzone przez NASA jako (co najmniej) 50% mocniejszy i trwalszy materiał niż beton. Materiał ten lepiej wiąże i jest bardziej zrównoważony niż tradycyjny beton oraz stal, a to prowadzi do lepszej przyszłości budownictwa. Poprzez wyeliminowanie ciężkich materiałów budowlanych oraz surowców wtórnych, można zmienić sposób w jaki do tej pory budowano na Ziemi, a co za tym idzie – uda się uratować naszą planetę.

W budynku może spać każdy!

designboom.com

Budynek położony jest niecałe dwie godziny jazdy pociągiem z Nowego Jorku. TERA zachwyca nie tylko materiałami, które zostały użyte do wykonania budynku, ale także samym wyglądem, który jest bardzo futurystyczny. Budynek zapewnia spokojny pobyt w pięknych okolicznościach przyrody, a także nakreśla jak mogłoby wyglądać życie na innej planecie.

designboom.com

Obecnie TERA jest wykorzystywana jako niezwykłe mieszkanie do wynajmu na kilka nocy. Każdy kto zdecyduje się na pobyt w TERA, przyczynia się do zrównoważonej i naukowej misji, która ma na celu zagłębianie wiedzy na temat technologii odnawianych, które mogą uratować planetę. Oprócz tego każdy kto zdecyduje się na nocleg w budynku TERA służy niejako jako „tester”, dzięki czemu można sprawdzić czy kapsuła na pewno posiada wszystko co jest potrzebne do życia na innej planecie. Cała wiedza, którą zdobędą naukowcy z TERA, zostanie wykorzystana w pozaziemskim projekcie i konstrukcji, która ostatecznie umożliwiłaby ludziom życie na Marsie.

designboom.com
designboom.com

Zaawansowany technologicznie, luksusowy, zielony eko-dom będzie dostępny co noc dla tych, którzy chcą rzucić okiem na przyszłość zrównoważonego życia na Ziemi oraz poza nią. Obecnie przyjmowane są wstępne rezerwacje, które pozwalają na pobyt w budynku od początku marca 2020 roku. Noclegi wahają się od 175 do 500 dolarów za noc.

Zobacz także:

1)

2)

Źródło i fotografie: indiegogo.com, aispacefactory.com