×

To wcale nie rzeżuchę wysiewamy na Wielkanoc. Nigdy jej nawet tak naprawdę nie jedliśmy

Lasy Państwowe na swoim oficjalnym facebookowym profilu wypuściły tuż przed Wielkanocą bombę: to wcale nie rzeżuchę wysiewamy na wiosnę, przez całe życie byliśmy w błędzie.

rzeżucha
Lasy Państwowe/facebook

Zrobieni w balona?

Ktoś chyba dawno temu na prima aprilis zrobił sobie żart, który ciągnie się nieprzyzwoicie długo. Wszyscy Polacy myślą, że sieją rzeżuchę i jej kiełki zjadają. Tymczasem większość z nas prawdziwej rzeżuchy prawdopodobnie nigdy nie jadła, choć mogła ją nieraz widzieć w lasach i na łąkach.

Jak podają Lasy Państwowe:

To, co wysiewamy na bibułkę lub do siewników i spożywamy w postaci kiełków, to Pieprzyca siewna (Lepidium sativum) rodzima dla południowo zachodniej Azji i północno zachodniej Afryki, zwyczajowo, potocznie (acz w gruncie rzeczy nieprawidłowo) w Polsce nazywana rzeżuchą.

rzeżucha
Krzysztof Ziarnek, Kenraiz/wikipedia

A gdzie znajdziemy rzeżuchę?

Prawdziwa rzeżucha (Cardamine sp.) jest reprezentowana w Polsce przez kilka gatunków zasiedlających różnorodne siedliska – lasy (np. rzeżucha leśna czy niedawno włączone do rodzaju żywce), mokradła (np. rzeżucha gorzka) czy łąki (np. rzeżucha łąkowa).

rzeżucha
Aniela Jankowicz/facebook

„Jest bardzo smaczna!”

Jak dodają internauci, którzy mieli okazję spróbować prawdziwej rzeżuchy, ta łąkowa jest jak najbardziej jadalna i jest bardzo smaczna – podobna nieco do anyżu. W tym roku możecie więc spróbować postawić obydwie na swoim wielkanocnym stole – pieprzycę siewną i rzeżuchę. Ciekawe która zasmakuje Wam bardziej.

Wiedziałeś już wcześniej, że rzeżucha to nie rzeżucha? 😉

Może Cię zainteresować

zamknij