×

To jest prawdziwy powód, dla którego jeansy mają tę małą kieszeń

Większość ludzi nie ma bladego pojęcia, do czego służy mała kieszonka w jeansach. I to pomimo tego, że prawie każde spodnie tego typu ją mają. Jej rodowód może mocno zaskakiwać, gdy się go pozna.

Do czego służy mała kieszonka w jeansach?

Nikt nie ma wątpliwości, że jeansy są wygodne i pasują do wielu rzeczy. Jednak jak spodnie mają być praktyczne, skoro mają kieszeń, do której nie zmieścimy telefonu?! Skąd w ogóle ktoś wpadł na pomysł tak małej przegródki?

Otóż, obecność kieszeni wynika z projektu ogrodniczek, które oryginalnie zostały wykonane przez firmę Levi Strauss & Co. W 1873 roku założyciele firmy produkującej jeansy, otrzymali patent na produkcje spodni wzmacnianych metalowymi nitami. Wkrótce wspólnicy zdecydowali się na jeszcze jedną nowość – wprowadzenie kieszeni w modelu jeansów „Lot 501”, które obecnie figurują pod nazwą Levis 501.

najstarsze dżinsy levis
Najstarsza zachowana para dżinsów Levis, 1879 (Reddit)

Ale co ogrodniczki mogą mieć wspólnego z powstaniem tej kieszeni? Mała przegródka została zaprojektowana z myślą o… przechowaniu zegarka kieszonkowego. Dla wygody i komfortu noszenia, ogrodniczki i jeansy zostały wzbogacone o kieszonkę, do której zmieściłby się zegarek na łańcuszku. Takiej kieszeni nie znajdziemy w spodniach smokingowych ani spodniach garniturowych ze względu na to, iż marynarki od kompletu mają przegródkę w wewnętrznej stronie ubrania.

mała kieszonka w jeansach
Mała kieszonka w jeansach, fot. Freepik

Kiedyś zegarek, a teraz?

Obecnie współcześni „kowboje” dużo częściej niż zegarek przechowują w małej kieszonce klucze. A pewnie znajdą się i tacy, którzy trzymają tam drobniaki lub coś zupełnie zaskakującego.

Od chwili, gdy zaczęto używać zegarka na rękę, mało kto zastanawia się nad sensem kieszeni na zegarek. Mimo to producenci jeansów wciąż dodają ją do modeli spodni. Według jednego z pracowników firmy Levis, obecność kieszeni ma przypominać o oryginalnym projekcie spodni. Ciekawe ile osób by za nią tęskniło, gdyby producenci jeansów z niej zrezygnowali…

A tutaj dowiesz się, jak składać spodnie do walizki.

Może Cię zainteresować

zamknij