×

To pierwszy w Europie kraj, który zakazał pakowania warzyw i owoców w plastik

Wszyscy fani ekologicznych rozwiązań mają powód aby się cieszyć i przyklasnąć. Pierwszy kraj na Starym Kontynencie zakazał pakowania warzyw i owoców w plastik.

warzywa i owoce plastik
unsplash

Wybrane produkty

Zastanawiacie się o jakie państwo chodzi? O Francję! To dla wielu może być zaskoczenie, bo jak do tej pory kraj serów i wina nie był znany z przodowania w eko-innowacjach. Smutna nowina jest niestety taka, że zakaz odnośnie pakowania wszystkich warzyw i owoców wejdzie w życie dopiero w 2026 r., a w tej chwili dotyczy on tylko niektórych, w tym m. in. obejmuje: pory, bakłażany, pomidory, jabłka, banany i pomarańcze.

warzywa i owoce plastik
unsplash

Mniej plastiku!

Francuskie Ministerstwo Środowiska nowe prawo umotywowało tym, że Francuzi co roku zużywają ogromne ilości jednorazowych opakowań plastikowych, które często tak naprawdę nie są potrzebne, albo też można by było je łatwo zastąpić czymś bardziej ekologicznym. Trudno z taką argumentacją się kłócić.

warzywa i owoce plastik
unsplash

„Za mało czasu!”

Nowe prawo nie wszystkim się jednak podoba, protestują przeciwko niemu m. in. sprzedawcy owoców dla których szybkie przerzucenie się z opakowań plastikowych na inne stanowi poważny logistyczny problem. Znakomita większość Francuzów cieszy się jednak z nowego prawa.

warzywa i owoce plastik
unsplash

Słomki i butelkowana woda

Warto dodać, że już w zeszłym roku we Francji całkowicie zakazano sprzedaży plastikowych słomek, a w tym roku w wielu miastach mają stanąć publiczne krany z wodą pitną, które – przynajmniej w teorii – mają spowodować zmniejszenie ilości wody sprzedawanej w plastikowych butelkach.

Co sądzisz o nowym prawie? Chciałbyś żeby coś podobnego wprowadzono także u nas?

Źródła: www.whitemad.pl

Może Cię zainteresować

zamknij