×

Pilot zdradza prawdę o toaletach w samolocie. Odechce Ci się z nich korzystać

Latanie samolotem to czysta przyjemność, ale czy czysty jest sam pokład? Podróż tym środkiem transportu dostarcza wielu wrażeń i sprawia, że w kilka godzin możemy przemierzyć tysiące kilometrów. Niestety nawet jeśli wydaje nam się, że nasze siedzenie czy toaleta w samolocie jest czysta, prawda może okazać się szokująca…

Jest wiele linii samolotowych – jedne tańsze, drugie droższe. Jedne wygodniejsze, drugie mniej komfortowe, ale wszystkie łączy jedno – lekkomyślni pasażerowie i brudne toalety

Należę do grona osób, które lubią latać, ale nie przepadają za korzystaniem z toalet na pokładzie. Zazwyczaj ich unikam, a przed krótkim rejsem korzystam z łazienek znajdujących się na lotnisku. Wiem, że nie zawsze można wstrzymać się z potrzebą i sama znam kilka osób, które z miłą chęcią korzystają się do ciasnych, samolotowych toalet „bo w końcu one po coś są”.

A i owszem, są, ale trzeba wiedzieć jak bezpiecznie z nich korzystać. W trakcie lotu wielu pasażerów lubi rozprostować nogi, stać w korytarzu lub przejść się do znajomych siedzących na drugim końcu lotu – przecież nie można bez siebie żyć, zwłaszcza w tę godzinę podróży!

Krótkie stanie w przejściu nie jest jeszcze niczym strasznym, ale wielu podróżujących chętnie pozbywa się ze swoich stóp butów i zostaje w samych skarpetkach

Nawet chwilowe postawienie stopy w samej skarpetce sprawia, że cały brud i zarazki szybko przenoszą się z jednego miejsca na drugie. Najgorzej jest, gdy pasażer postanowi wybrać się bez butów do toalety…

Już nie raz pisaliśmy o wątpliwej czystości składanych stolików w samolocie oraz niepranych kocach, które przysługują podróżnym. Jednak toalety to nieco inna bajka – jak wiadomo, to właśnie tutaj zawsze znajduje się najwięcej bakterii.

Niedawny artykuł opublikowany w „Dużym Formacie” jeszcze bardziej obrazuje jakie niebezpieczeństwa mogą na nas czyhać w tej niewielkiej kabinie.

Połowa toalet na koniec lotu bywa nieczynna, bo nie da się ich posprzątać w powietrzu. Wszystkie wykładziny są zrobione z tak dobrego materiału, że tego nie widać i nie czuć, ale płyną moczem. Sprzątacze to zmywają, ale nie sterylizują, a ta sama maszyna leci potem na trasie w innej części świata.

I teraz wyobraź sobie, że idziesz do toalety w samych skarpetkach. Nawet dobrze nie wejdziesz do kabiny, a na materiale, który masz na swoich stopach, zaczynają przenosić się zarazki i wirusy. W końcu samolot jednego dnia wykonuje kilka kursów po całym świecie. Naprawdę niewiele trzeba, aby wirusy z jednego kraju przeniosły się do drugiego.

„W toalecie na pokładzie korzystam tylko z kranu”

Wiele stewardes decyduje się na całkowite nie wchodzenie do kabiny toaletowej lub skorzystanie z niej tylko po to by umyć ręce. Jednak niewiele osób potrafi tak rozsądnie myśleć o swojej podróży. Nie od dziś wiadomo, że na pokład samolotu nie można wnieść swojej wody. Ale przecież można wypić tę z kranu! Nie, nie można. Absolutnie nigdy tego nie róbcie!

Sukhoi Superjet 100 lavatory (6389156637).jpg
By SuperJet InternationalThe spacious lavatory, CC BY-SA 2.0, Link

I tak jak już wspomniałam, lepiej unikać koców, które powinny być jednorazowe, lecz często takimi nie są. Stolików może lepiej też nie rozkładać – zdarza się, że niektóre młode mamy przewijają swoje pociechy nie ruszając się z miejsca, a przewijak zastępują stolikiem.

Sprzątanie w praktyce

Według oficjalnych informacji na 50 pasażerów powinna przypadać 1 kabina toaletowa, jednak w klasie ekonomicznej wygląda to nieco inaczej. Toaleta jest jedna a podróżujących blisko 150. Jak sprząta się miejsce w samolocie „gdzie król chodzi piechotą”? Najlepiej obrazuje to poniższy filmik.

Specjalna pompa zasysa nieczystości ze zbiornika, znajdującego się z tyłu samolotu i umieszcza je w specjalnej kapsule, która przymocowana jest do ciężarówki z pompą. Kiedy całość zostanie usunięta z muszli, jest ona neutralizowana charakterystycznym, niebieskim środkiem dezynfekującym.

Mimo, że samolot przed startem jest sprzątany, to nie ma co liczyć, że wnętrze kabiny będzie bezpieczne i wolne od zarazków. Wchodząc na pokład warto zabrać ze sobą chusteczki nawilżane oraz płyn do dezynfekcji rąk.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij