×

Praca w ogrodzie będzie przyjemniejsza jeśli umieścisz w glebie zużyte torebki po herbacie

Jeżeli lubisz pić herbatę, to zapewne codziennie kilka torebek po jej zaparzeniu ląduje w Twoim koszu na śmieci. Jednak możesz je wykorzystać w inny sposób.

Wszechstronne zastosowanie herbaty

Tanina zawarta w herbacie łagodzi stany zapalne spowodowane oparzeniami słonecznymi. Torebka po herbacie może być ponownie wykorzystana w wannie do zabiegu aromaterapii, a nawet do marynowania mięsa, aby nadać mu lepszy smak.

Poniżej przedstawię siedem zastosowań torebek z herbatą w ogrodzie

#1 Składniki odżywcze w glebie

Zakopanie w ogrodzie torebek po herbacie przyniesie wiele korzyści Twoim roślinom. Liście herbaty użyźniają glebę, ponieważ dodają do niej dużo składników odżywczych. Większość z nich zawiera kwas taninowy (garbnikowy), który działa jak naturalny nawóz.

Uważaj, jeśli w ogrodzie masz rośliny, które wymagają neutralnego lub zasadowego podłoża. Nie zakopuj przy nich herbaty, bo zakwasi glebę.

#2 Odstrasza szkodniki

Zapach herbaty odstrasza szkodniki i insekty. Dzięki prostemu i taniemu zabiegowi, będą trzymać się z daleka od kwiatów i warzyw, które uprawiasz w ogrodzie.

#3 Przyspiesza tworzenie się kompostu

Kwas zawarty w herbacie skutecznie przyspiesza powstanie cennej próchnicy. Rozwijają się również kwasolubne bakterie glebowe, które ją wzbogacają.

#4 Zatrzymuje wilgoć

Zakopanie torebki po herbacie w pobliżu korzeni roślin sprawi, że kwiaty i warzywa zatrzymają więcej wody. W konsekwencji tego, będą piękniejsze i lepiej odżywione.

#5 Środek chwastobójczy

Herbata utrudnia wzrost chwastów. Warto więc stosować ten naturalny środek, dzięki któremu rośliny będą pięknie rosły, a Ty będziesz mieć mniej pracy w ogrodzie.

#6 Odstrasza koty

Również koty nie przepadają za zapachem herbaty. Dlatego, jeśli zakopiesz ją w ziemi, Twój pupil przestanie oddawać mocz na ulubione rośliny. Sposób ten możesz wykorzystać nie tylko w ogrodzie, ale i w domu.

#7 Walczy z grzybami

Torebki z herbatą pomagają w walce z grzybami w ogrodzie. Mają bowiem silne właściwości przeciwgrzybiczne. Warto wlać (wystudzony!) napar do buteleczki i spryskiwać nim rośliny.

Czy wiedziałeś o tylu zastosowaniach herbaty w ogrodzie? A może znasz zupełnie inne? Podziel się nimi w komentarzu

 

Wybrane dla Ciebie

5 patentów na humanitarną eksmisję kretów z ogrodu i pozbycie się na zawsze kopczyków

Krety spędzają sen z powiek wszystkim ogrodnikom. Są jednak sprytne sposoby na humanitarną eksmisję tych zwierząt z działek. Krety ważą maksymalnie 120 gramów i posiadają oczy. Ich średnica wynosi tylko 1 mm i zwierzęta nie korzystają na co dzień z tego narządu. Każdego dnia są w stanie wytyczyć ok. 15 metrów nowych podziemnych korytarzy. Ziemię, […]

Roślina, która jest toksyczna i szkodzi zdrowiu?! Prawie każdy Polak ma ją w swoim ogrodzie

Tuje to królowe polskich żywopłotów. Coraz częściej można spotkać się z informacją, że są trujące. Ile jest w tym prawdy? Czy tuje są toksyczne? Tuje (żywotniki zachodnie) można spotkać prawie w każdym ogrodzie. Należą do rodziny cyprysowatych, dorastają do 15 m i doskonale nadają się do tego, aby odgrodzić się od sąsiadów. Ponadto dobrze znoszą […]

Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Instrukcje krok po kroku

Nie tylko pieczarki można uprawiać na własnym poletku, ale także wiele leśnych grzybów. Jak się do tego zabrać? Co jest niezbędne, by grzyby chciały rosnąć? Wyjaśniamy jak uprawiać grzyby w ogrodzie w artykule poniżej. Grzyby w ogrodzie? Da się! Wiele osób sądzi, ze grzybów leśnych nie da się wyhodować poza ich naturalnym środowiskiem, jakim jest […]

7 powodów dla których warto zrezygnować z grabienia liści i pozostawić je w rękach natury

Każdej jesieni, właściciele ogrodów, stają przed dylematem: czy grabić liście? W tej kwestii zdania są podzielone, a większość ogrodników skrupulatnie i z wielką pieczołowitością usuwa te naturalne oznaki zbliżającej się zimy. Dokładnie obejrzyj teren wokół domu, zapoznaj się z wszystkimi argumentami i zdecyduj czy warto z komórek i garaży wyciągać grabie. Dlaczego usuwamy liście? Liście […]

Bez octu spirytusowego nie wychodź z domu. 7 patentów na wykorzystanie go w ogrodzie

W pełni ekologiczna uprawa ogródka jest możliwa. Do zwalczania szkodników i chwastów nie musisz używać preparatów chemicznych. Wystarczy jedynie dobrze znany ocet spirytusowy. 1. Usunie chwasty Aby wygrać walkę z chwastami, wystarczy przygotować prosty roztwór. Dwa litry octu wymieszaj z jednym litrem wody. Całość przelej do butelki z atomizerem i spryskaj chwasty oraz powierzchnię gleby […]

15 całkiem nietypowych pomysłów do ogrodu, które zrobią wrażenie na wszystkich gościach

Ogród to miejsce idealne do wypoczynku. Spraw, aby ta przestrzeń pięknie się prezentowała i wykonaj własnoręcznie oryginalne dekoracje. Goście i sąsiedzi będą patrzyli na nie zazdrosnym okiem. 😉 1. Ścieżka Do wyłożenia ogrodowej ścieżki warto użyć kolorowych, plastikowych zakrętek od butelek. Będą prezentowały się ciekawiej niż tradycyjne kamyki. 2. Stolik Jeśli w ogrodzie masz pień […]