InspiracjeŚwiąteczneTradycje wielkanocne innych państw, które warto wypróbować

Tradycje wielkanocne innych państw, które warto wypróbować

Tradycje wielkanocne innych państw, które warto wypróbować
Katarzyna
06.04.2020 12:17, aktualizacja: 06.04.2020 20:11

Kiedy byłam mała, Wielkanoc nie była moim ulubionym świętem. Szczerze powiedziawszy do tej pory nic nie może się równać z Bożym Narodzeniem, zdobieniem pierników i ubieraniem choinki. Przyznam szczerze, że z upływem czasu zrozumiałam znaczenie Wielkanocy i polubiłam również to święto. Każda z rodzin ma swoje unikalne tradycje, przekazywane od lat i w zależności od regionu Polski, Święta Wielkiej Nocy wyglądają nieco inaczej np. w Wielkopolsce pojawia się zając wielkanocny, który przynosi czekoladowe jajka i prezenty, a na Podkarpaciu taka tradycja w ogóle nie istnieje!

Jeśli święta wyglądają inaczej w innych regionach naszego państwa, to jak jest poza granicami? Zastanawiałaś się kiedyś jak wygląda Wielkanoc w Danii lub Hiszpanii? Oto 8 wyjątkowych tradycji związanych z tymi świętami!

Tradycje wielkanocne - #1 Norwegia

W Norwegii ludzie spędzają Wielkanoc czytając powieści kryminalne lub oglądając filmy kryminalne. Co ciekawe, żeby tradycja miała sens, wszyscy członkowie rodziny muszą być obecni podczas takiego seansu. Ta tradycja zaczęła się wiele lat temu, kiedy to autor kryminału w Wielkanoc, opublikował reklamę swojej książki, na pierwszej stronie gazety. Tradycja ta jest tak popularna, że wiele stacji telewizyjnych w Norwegii pokazuje w święta tylko dreszczowce i filmy dotyczące morderstwa, a firmy mleczarskie przez cały tydzień poprzedzający święta, publikują mini-historie na kartonach z mlekiem.

Tradycje wielkanocne - #2 Dania i Finlandia

W Niedzielę Palmową dzieci w Danii i Finlandii przebierają się za czarownice i trzymając w rękach małe gałązki ozdobione kolorowym papierem, przechodzą od drzwi do drzwi. Dzieci otrzymują od sąsiadów słodycze, a w ramach podziękowania wręczają im udekorowane gałązki.

Tradycje wielkanocne - #3 Wielka Brytania

"Egg jarping" bo tak właśnie nazywa się ta tradycja, to rozgrywka która ma miejsce na całym terenie Zjednoczonego Królestwa. Gra polega na tym, że dwóch przeciwników trzyma w dłoni jajko i próbuje rozbić skorupkę jajka drugiej osoby. Jeśli rozbije się skorupkę przeciwnika i nie uszkodzi swojego jajka, przechodzi się do następnej rundy. Jajka muszą być mocno ugotowane, a sama tradycja ma w Wielkiej Brytanii ogromne znaczenie - co roku organizowane są Mistrzostwa w rozbijaniu jajka. To nieszkodliwa zabawa, która przynosi wiele frajdy dlatego warto spróbować jej wraz ze swoimi bliskimi.

Tradycje wielkanocne - #4 Niemcy

W niektórych rejonach Niemiec istnieje tradycja dotycząca spalania bożonarodzeniowej choinki. Mieszkańcy spotykają się, aby poukładać swoje drzewka na stosie i podpalić je w wielkanocny wieczór. Spalanie drzewek ma oznaczać koniec zimy i nadejście, cieplejszej pory roku. Za szczęśliwe zdarzenie uznaje się moment, jeśli stos z choinkami zostanie uderzony piorunem. Oczywiście w Polsce raczej niemożliwe jest spalenie bożonarodzeniowego drzewka na środku ulicy, dlatego jeśli chcesz spróbować tę tradycje, lepiej spal gałązki drzewka w kominku.

Tradycje wielkanocne - #5 Bermudy

Bermudy spędzają Święta Wielkanocne, tworząc wyszukane latawce, które należy wypuścić w powietrze w Wielki Piątek. Tradycja zaczęła się lata temu, gdy nauczyciel Szkoły Niedzielnej Armii Brytyjskiej chciał zobrazować wniebowstąpienie Jezusa. Zrobił więc latawiec o kształcie krzyża i zaprezentował swoim uczniom na czym polegało to zdarzenie.

Tradycje wielkanocne - #6 Hiszpania

W Hiszpanii Wielki Tydzień to coroczny hołd Męki Jezusa Chrystusa, który jest celebrowany przez katolickie bractwa religijne oraz wspólnoty. Na ulicach największych miast odbywają się procesje pokutne, w których udział biorą wszyscy grzesznicy, chcący odpłacić za swoje grzechy. W tłumie ludzi niekiedy znajdują się politycy, sędziowie czy celebryci, których nie można rozpoznać ze względu na jednakowy i charakterystyczny, dla procesji strój. W wielu regionach Hiszpanii osoby, biorące udział w procesji często nie ubierają butów na znak odkupienia win.

Tradycje wielkanocne - #7 Izrael

W Jerozolimie zbiera się blisko 10 000 ludzi, którzy w Niedzielę Palmową biorą udział w procesji upamiętniającej wejście Jezusa do świętego miasta. Mieszkańcy Jerozolimy rozpoczynają pochód od Betfage, następnie przechodzą przez centrum, kierują się w stronę Bramy Świętego Szczepana, a następnie udają się do kościoła św. Anny. Trasa ma być ścieżką, którą Jezus szedł w dzień swojego ukrzyżowania, niosąc własny krzyż. Msza odbywa się w kościele Świętego Grobu, gdzie wielu uwierzyło, że Jezus został pochowany, a później wskrzeszony.

Tradycje wielkanocne - #8 Nigeria

Na ulicach całego kraju roztańczeni ludzie świętują, tańczą i śpiewają, biorąc udział w głośnym i kolorowym karnawale. Karnawał ten został spopularyzowany przez Brazylijczyków, którzy wiele lat temu osiedlili się na wyspie w Nigerii. Od tego czasu, co roku Nigeryjczycy, hucznie świętują Wielkanoc. Biesiadnicy ubierają się w wyszukane stroje i tańczą na ulicach ze zwykłymi ludźmi.

Która tradycja wielkanocna podoba Ci się najbardziej? Chciałbyś którąś z nich wypróbować? Daj znać w komentarzu!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także