×

Trik z telefonem, który może Ci uratować życie na drodze. Zimą jest wyjątkowo przydatny!

Czy wiesz, że trik z telefonem może uratować Ci życie na drodze? Chodzi tutaj głównie o okres jesienno-zimowy, kiedy zmrok zapada dość szybko.

Zimą i jesienią wieczór zapada bardzo szybko. A jak wiadomo nikt nie chowa się w domu tylko dlatego, że miasto spowiła ciemność. 😉 Jednak poruszanie się na piechotę po zmroku to spore ryzyko. Chodzi tutaj głównie o nieoświetlone drogi, a także ulice i zakamarki w mieście, gdzie poskąpiono latarni lub je wyłączono. Podobnie sprawa ma się na wsiach lub w małych miasteczkach. Zawsze znajdą się tam rejony, gdzie nocą brakuje oświetlenia. Właśnie w takich miejscach trzeba zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na nadjeżdżające samochody.

trik z telefonem
Trik z telefonem, fot Unsplash

Postaw na odblaski

Po zmroku bardzo łatwo o wypadek drogowy. Czynnikami ryzyka jest ciemność oraz niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg). Wówczas kierowca może zwyczajnie nie zauważyć nieoświetlonego pieszego bądź rowerzystę. Dlatego jeżeli chodzisz po zmroku w ciemnym terenie, to koniecznie zadbaj o to, abyś był widoczny przez kierowców samochodów. Oczywiście do tego celu najlepsza jest odblaskowa odzież. Jeżeli takiej nie posiadasz, to wykorzystaj patent z telefon.

Miej latarkę w pogotowiu

Smartfona każdy zawsze ma przy sobie. Jeżeli następnym razem będziesz szedł po ciemnej ulicy, to wyjmij go z kieszeni i włącz latarkę. Wykorzystaj ją do oświetlenia sobie drogi oraz zaznaczenia kierowcom, że znajdujesz się na poboczu. Pamiętaj jednak, aby kierować światło latarki na drogę pod ukosem. Dzięki temu nie oślepisz kierowców. Musisz wiedzieć, że poruszając się bez żadnego źródła światła, jesteś widoczny z odległości jedynie 20-30 metrów. Natomiast poruszając się z latarką, kierowcy zauważą Cię już z odległości 130-150 metrów. Jak widzisz różnica jest znaczna i latarka naprawdę może uratować Ci życie. Zwłaszcza kiedy pada deszcz czy śnieg i widoczność jest jeszcze bardziej ograniczona.

trik z telefonem
Trik z telefonem, fot Unsplash

Co zrobić, aby pies był widoczny na drodze?

Również wyprowadzając psa na spacer po zmroku zadbaj o to, aby był widoczny. Zainwestuj w odblaskowe szelki oraz smycz ze światełkiem. Możesz również kupić specjalny spray, którym spryskuje się ubranko zwierzaka. W ciemnościach świeci on na jasny kolor.

Wybierasz się na grzybobranie? To musisz wiedzieć – od tego zależy Twoje bezpieczeństwo

Może Cię zainteresować