×

7 przydatnych funkcji Facebooka, które pomogą Ci zadbać o Twoją prywatność

Każdego dnia z Facebooka korzysta miliony ludzi, jednak mało kto czyta regulamin portalu i zastanawia się jak skutecznie chronić swoją prywatność. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje posty, zdjęcia, a także wiadomości są bezpieczne koniecznie sprawdź te triki.

#1 Określaj prywatność postów

W prosty sposób możesz zmienić ustawienia prywatności pojedynczego posta, a także wszystkich które umieszczasz na swojej ścianie. Wystarczy, że dodając jakąś informację lub zdjęcie zjedziesz kursorem na prawy, dolny róg ramki posta i zmienisz funkcję z „Publiczne” na np. „Znajomi”. Jeśli zdecydujesz się na funkcję „Znajomi” tylko osoby dodane do grona znajomych zobaczą Twój post. Możesz również wyłączyć możliwość zobaczenia postów dla tylko kilku osób.

#2 Wyłącz „Ostatnią aktywność” na Messengerze

Jeśli korzystasz z czatu na Facebooku, pewnie zauważyłaś, że po prawej stronie obok danej osoby, wyświetla się czas. Oznacza on, kiedy dana osoba była ostatnio dostępna. Jeśli nie chcesz, żeby osoby z grona Twoich znajomych wiedzieli kiedy ostatnio się logowałaś, możesz skorzystać z użytecznej, lecz nieco bolesnej rzeczy. Po prostu odinstaluj aplikację Messenger i korzystaj z przeglądarki.

#3 „Znajomi w pobliżu”

Dzięki tej funkcji możesz zobaczyć, kto z Twoich znajomych jest w Twoim pobliżu lub gdzie obecnie się znajduje. Tę funkcję możesz włączyć jedynie poprzez aplikację Facebooka na telefonie. Wejdź w ustawienia i kliknij w „Znajomi w pobliżu”. Funkcja zapyta się czy chcesz udostępnić swoją lokalizację, a tym samym, zobaczyć gdzie znajdują się Twoi znajomi.

#4 Funkcja, dzięki której możesz ustalić osobę, która po Twojej śmierci zajmie się Twoim kontem

Brzmi to trochę strasznie, ale Facebook daje nam taką możliwość. Jeśli chcesz ustalić swoje rodzeństwo lub dobrego przyjaciela, jako opiekuna Twojego konta, wejdź w ustawienia, a następnie ustawienia konta, a następnie „ogólne”. Na samym dole znajdź funkcję „zarządzaj kontem”, a tam „opiekun konta”. Opiekun do momentu Twojej śmierci nie będzie mógł nic zrobić z Twoim kontem. Ta funkcja jest dostępna dopiero, gdy ktoś wyślę do Facebooka Twój akt zgonu.

#5 Zapisz post na później

Jeśli na ścianie Facebooka pojawił się jakiś ciekawy wpis ale nie masz czasu go teraz przeczytać, wejdź w ustawienia danego wpisu (prawy, górny róg posta) i kliknij „zapisz link”. Post możesz później znaleźć, wchodząc na główną stronę i klikając po lewej stronie „zapisane”.

#6 Sprawdź wiadomości otrzymane od osób spoza grona znajomych

Na Facebooku możesz znaleźć nie jedną, a dwie skrzynki odbiorcze. Ta pierwsza, którą pewnie znasz, to ta gdzie znajdziesz rozmowy ze znajomymi. W drugiej znajdziesz wiadomości od osób spoza grona znajomych. Być może ominęło cię wiele ciekawych wydarzeń albo starzy znajomi. Warto od czasu do czasu sprawdzać również tę skrzynkę, by być na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami.

#7 Ustaw priorytet ulubionej strony

Możesz wybrać priorytety dla ulubionych stron. Opcja również działa w przypadku znajomych. Bądź pewny, że niczego nie ominiesz!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

7 ukrytych opcji Messengera o których większość użytkowników nie wie

Messenger od Facebooka stał się dla wielu z Nas domyślnym sposobem komunikacji. Warto zapoznać się z jego licznymi możliwościami. #7 Wyciszanie rozmów Czasem ilość wiadomości na czacie grupowym zdecydowanie nas przerasta. Dlatego można rozważyć wyciszenie danej rozmowy na określony czas bądź na stałe. Jest to bardzo przydatne, gdy chcemy pozostać w danej grupie, ale niekoniecznie […]

12 aplikacji mobilnych, które sprawdzą się podczas każdej podróży. Turystyczny niezbędnik

Dziś właściwie już chyba nikt nie używa papierowej mapy podczas wakacyjnych wojaży i weekendowych wypadów. Została wyparta przez telefony oraz inne urządzenia mobilne. Przygotowałam subiektywne zestawienie aplikacji, które zdecydowanie podniosą komfort podróżowania oraz sprawią, że wyjdziesz obronną ręką z każdej (nawet kryzysowej) sytuacji. 1. SYGIC TRAVEL Ten przewodnik turystyczny jest stanie zaplanować każdą podróż. Wystarczy […]

Telefony komórkowe mają funkcję, która może uratować Ci życie. Mało osób ją zna

Mamy środek sezonu letniego, z powodu koronawirusa wiele osób dopiero teraz decyduje się pojechać gdzieś na wakacje. „Słuchaj, a może tak zainstalowałbyś sobie jakąś apkę SOS, tak na wszelki wypadek, żeby było bezpieczniej?”, niejedna osoba słyszała tę rade od znajomego. W niniejszym tekście postaram się pokazać plusy i minusy takiego rozwiązania i w efekcie pomóc […]

Jak zobaczyć wiadomość na messengerze bez wyświetlenia?

Messenger to bardzo popularny komunikator. Pozwala nam być w kontakcie ze znajomymi w czasie rzeczywistym i w czasie rzeczywistym sprawdzić stan dostarczonej wiadomości. Ale co, gdy z jakiegoś powodu nie chcemy, aby nadawca zobaczył, że przeczytaliśmy jego wiadomość? Poznaj kilka sposobów, aby odbierać wiadomości z messengera bez wyświetlenia informacji, że została ona przez Ciebie przeczytana. […]

Jak zmienić Messengera na ciemny tryb? Zrobisz to w kilku prostych krokach

Na pewno codziennie korzystasz z aplikacji Messeneger. Znasz jej wygląd i bez problemu potrafisz rozpocząć rozmowę ze swoimi znajomymi, tworzyć konwersacje grupowe czy dzwonić na videokonferencji. Jednak czy wiesz, że ta aplikacja może zmienić swój wygląd? Z biało-niebieskiej „skórki” w kilku prostych krokach możesz ją zmienić! Jak zmienić Messengera na ciemny tryb? Podpowiadamy jak to […]

8 niebezpiecznych aplikacji na smartfony, które powinieneś jak najszybciej usunąć

Nie jest to tajemnicą, że niektóre aplikacje które masz na telefonie mogą zużywać pamięć telefonu oraz powodować jego szybsze rozładowanie. Czy jednak wiesz, że część z nich może także automatycznie pobierać pieniądze z Twojej karty kredytowej oraz udostępniać twoje dane? Codziennie na rynku pojawiają się dziesiątki niebezpiecznych aplikacji – nawet gdy, pobierasz aplikację ze sklepu […]