×
Wirtualna Polska

6 cennych rad, które przydadzą się podczas podróży samolotem

Wiele osób stresuje się przed podróżą samolotem, ale mówienie o tym nie poprawi jakości lotu, ani nie zmniejszy paraliżującego strachu. Jednak jest kilka rzeczy, które na pewno sprawi, że zaoszczędzisz trochę czasu i pieniędzy przed kolejnym wakacyjnym wyjazdem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Odprawa

Quinn Dombrowski – Flickr

Quinn Dombrowski – Flickr

Może Ci się wydawać, że wybranie krótszej kolejki na pewno sprawi, że szybciej przejdziesz przez odprawę, zwłaszcza, że czasami musisz spędzić kilkadziesiąt minut oczekiwania, tylko po to żeby wyciągnąć połowę rzeczy z walizki i zdjąć buty. Niektóre lotniska mają specjalne kolejki, w których możesz się ustawić i szybciej przejść odprawę, jednak skorzystanie z niej wiąże się z opłatami w wysokości nawet 100 dolarów. Są jeszcze pewne rzeczy, które można zrobić aby nie tracić czasu w kolejce. Kiedy przyjedziesz na lotnisko sprawdź, przy której bramce znajduje się więcej osób z ochrony, jeśli widzisz, że przy którejś kolejce są dwie osoby z obsługi lotniska, ta kolejka najprawdopodobniej będzie poruszać się szybciej. Warto też zobaczyć, gdzie znajduje się najdalej wysunięta bramka – często podróżni nie chcą iść daleko i ustawiają się do najbliższej kolejki. Zdarza się, że kolejka VIP może szybko się przesunąć, dlatego też obsługa lotniska może poprosić część pasażerów o przejście do drugiej bramki.

#2 Trzymaj swoje sprzęty elektroniczne w jednym miejscu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Uwe Aranas – CE Photo – Wikimedia

Uwe Aranas – CE Photo – Wikimedia

Najwięcej czasu przy odprawie traci się w momencie, gdy zapominamy o jakiejś ładowarce, telefonie lub schowanych bateriach. Aby szybko przejść przez odprawę i nie blokować kolejki, dobrze jest schować wszystkie urządzenia do jednego miejsca – najlepiej specjalnego worka lub przegródki. Jeśli zabierasz ze sobą kosmetyki pamiętaj o schowaniu ich do woreczka strunowego. Ułatwi Ci to przechowywanie i wyciągnięcie ich przy oprawie. W ten sposób nie będziesz musiał przeszukiwać całej walizki w poszukiwaniu ukrytych kosmetyków czy ładowarek.

#3 Oznacz swoją walizkę z delikatnymi przedmiotami

Yutaka Tsutano – Flickr

Yutaka Tsutano – Flickr

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli poprosisz o naklejkę z napisem „Fragile” („delikatne”), obsługa samolotu powinna uważniej obchodzić się z Twoim bagażem. Dodatkowo możesz mieć pewność, że będzie ona odprawiona jako pierwsza, dzięki czemu po wylądowaniu w miejscu docelowym szybciej otrzymasz swój bagaż.

#4 Wymiana gotówki

Jeśli nie udało Ci się wymienić gotówki przed wylotem, lepiej nie rób tego na lotnisku. Kantory na lotniskach mają częściej wyższe ceny, dlatego lepiej jeśli odczekasz i wymienisz pieniądze w miejscu docelowym. Jeśli potrzebujesz pieniędzy możesz wybrać je w bankomacie wybierając opcję odpowiedniej waluty. Większość banków nie pobiera opłat za wypłacanie pieniędzy za granicą.

#5 Nie korzystaj z Wi-Fi na lotnisku

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Sam Churchill – Flickr

Sam Churchill – Flickr

Obsługa lotniska wie, że znudzeni pasażerowie chętnie skorzystaliby ze swoich urządzeń elektronicznych, jednak do tego potrzebny jest internet. Korzystanie z „darmowego” Wi-Fi na lotnisku wiąże się jednak z kilkoma rzeczami – aby zalogować się do sieci często wymagane jest podanie danych osobowych, które następnie mogą być przekazywane innym firmom. Nawet jeśli podamy swoje dane, to przeważnie po 10 minutach Wi-Fi traci dobre połączenie. Jeśli nudzisz się na lotnisku i nie chcesz pobierać opłaty za hotspot lub zamknięte Wi-Fi gdzie nie trzeba podawać danych, lepiej będzie jeśli kupisz gazetę lub weźmiesz ze sobą książkę.

#6 Najlepsza pora na kupowanie biletów

Mikano – Wikimedia

Mikano – Wikimedia

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jedna mała wiadomość może sprawić, że za swoje bilety zapłacisz mniej! Według oficjalnych informacji najtaniej kupimy bilety na wtorkowe loty. W ten dzień lotniska są najmniej zatłoczone, dlatego też bilety na te loty mogą być tańsze. Jeśli planujesz wyjazd na weekend sprawdzaj loty z samego rana lub w porze lunchu.

A ty znasz jakieś sposoby na uprzyjemnienie swojego lotu?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować