×

10 sprytnych trików ogrodników, które ułatwiają uprawę działki i ogródka

Wszelkie triki ogrodników są zawsze przydatne, bo ułatwiają nam pracę w ogródku i przyczyniają się do lepszych plonów uprawianych w nich owoców i warzyw. Może któraś z porad poniżej przyda się i Tobie.

1. Nawóz rybny i wodorosty

Nawóz rybny i wodorosty mają wiele pożytecznych bakterii. Wystarczy na 10 litrów wody dodać po 3 łyżki nawozu rybnego i nawozu z wodorostów. Taką mieszanką warto dobrze podlać doniczki, skrzynki, jeszcze przed posadzeniem roślin. Taki nawóz dostarczy bardzo wiele korzystnych bakterii, które wpłyną na wzrost roślin.

2. Triki ogrodników – test na jakość nasion

Jeżeli masz stare paczki nasion i nie wiesz, czy w ogóle warto je wysiewać, zrób ten test.
Do pudełka z zamknięciem włóż kawałek dość wilgotnego ręcznika papierowego i na niego wyłóż kilka nasion – około 5 starczy.

Zamknij pojemnik i odstaw na parę dni

Jeżeli po 7-10 dniach nasiona kiełkują, możesz spokojnie je wysiać w ogrodzie

3. Otwory w plastikowych doniczkach

Każdy pojemnik na kwiaty i rośliny powinien mieć w dnie otwory, przez które swobodnie będzie wypływać nadmiar wody. Jeżeli ich nie ma, możesz zamiast wiertarki użyć lutownicy albo inny rozgrzany nad ogniem kawałek metalu.

4. Magia aspiryny

Wystarczy 250 – 500 mg tego leku na 5 litrów wody, aby przede wszystkim wspomóc pomidory. Podlej pomidory i przede wszystkim ich liście. To zapobiega wielu chorobom pomidorów, zwłaszcza tych grzybiczych.

Uwaga! Nie stosuj, jeśli nie możesz sam zażywać aspiryny.

5. Skorupki jajek

Skorupki jajek są bardzo cennym źródłem wapnia dla wielu roślin, ale przede wszystkim wspaniale wzbogacają kompost. Więc jeżeli masz skorupki jajek, po prostu rozdrobnij je w blenderze i dodaj do kompostu.

6. Sól Epsom

To sekret uprawy papryki, bakłażanów i pomidorów. Często w glebie brakuje magnezu i siarki, więc ten sposób pozwala nam to uzupełnić w podłożu do upraw. Wystarczą 2 łyżeczki na 5 litrów wody.

7. Triki ogrodników na podpórki dla roślin pnących

Jeżeli nie masz kraty dla roślin pnących, wystarczą 3 listewki, kołki, czy patyki, które wystarczy związać taśmą. Trochę jak byśmy chcieli robić szałas 🙂

Sprawdzi się to między innymi do groszku i innych pnących roślin

8. Biały kalafior

Sadzisz kalafiory na swoim ogródku? Jeżeli tak, to jeżeli chcesz, aby był on śnieżnobiały, wystarczy go zacienić. Chroniony od słońca nie będzie żółknąć. Możesz związać luźno liście albo pojedyncze liście po prostu przełamać, aby nakryć nimi kalafior.

9. Znaczniki roślin

Jeżeli używasz tabliczek do oznakowania swoich roślin, to na pewno używasz wodoodpornego flamastra. Do zmazania go, jeżeli chcesz użyć danej tabliczki ponownie, wystarczy użyć alkohol. Możesz nawet namoczyć je w alkoholu. Spirytus oczywiście poradzi sobie z tym lepiej i szybciej.

10. Kompostowanie liści

Żeby przyspieszyć kompostowanie liści, wystarczy je rozsypać w jednym miejscu i przejechać po nich kosiarką, jeżeli masz kosiarkę z pojemnikiem. Wtedy rozdrobnione liście, tak samo jak rozdrobnione skorupki jajek, szybciej się rozkładają.

Wszystkie te triki możesz zobaczyć w tym filmiku:

Jak ratować warzywa posadzone w ogrodzie, które nie są odporne na przymrozki? Ogrodnicy mają na to swoje sposoby!

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

 
Źródła: www.youtube.com