×

11 trików, które przydadzą się każdej osobie, która kocha podróżować

Uwielbiam podróże, poznawanie nowych kultur i odkrywanie nowych miejsc, jednak zanim wybiorę się na wyprawę muszę się odpowiednio spakować i przygotować kilka rzeczy. Z racji tego, że zazwyczaj wybieram aktywny wypoczynek w plenerze, często potrzebuje prostych rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie np. na niewielkiej łódce lub pod namiotem.

Dlatego dziś mam dla was 12 sprawdzonych trików, które przydadzą się każdej osobie, która kocha podróżować!

#1 Kompaktowe pakowanie

facebook.com

Głównym minusem wycieczek z plecakiem jest mała przestrzeń bagażu, dlatego też warto nauczyć się ciekawej i kompaktowej metody pakowania. Ułóż bieliznę w T-shircie, ten złóż według powyższego schematu, a następnie całość zawiń w skarpetki. W ten sposób skompletujesz bieliznę oraz koszulkę na każdy dzień wyprawy i zaoszczędzisz sporo miejsca w plecaku, do którego będziesz mogła schować scyzoryk, termos i inne gadżety, potrzebne na wycieczkę pod namiot.

#2 Zrób listę

Przed wyjazdem zrób listę najpotrzebniejszych rzeczy. W stresie możesz zapomnieć o ładowarce do telefonu, powerbanku, scyzoryku lub lekarstw. Warto też wypisać liczbę bielizny potrzebnej na każdy dzień oraz kosmetyków tj. kremy przeciwsłoneczne.

#3 Zawsze miej ze sobą pareo

Nie zależnie od tego czy jedziesz samochodem czy lecisz autem, spakuj do plecaka dużą chustę, pareo lub sarong. Zajmują one mało miejsca, są lekkie lecz bardzo funkcjonalne. Przydadzą się, gdy będziesz chciała położyć się na plaży, przykryć w drodze jeśli zmarzniesz lub zakryć podczas zwiedzania miejsc sakralnych.

#4 Spakuj cenne rzeczy

facebook.com

Jeśli boisz się, że ktoś może Cię okraść schowaj pieniądze, klucze oraz karty do miejsca, w których zazwyczaj nie chowa się cennych przedmiotów. Pudełko po wilgotnych chusteczkach lub tradycyjna para skarpetek mogą odstraszyć złodzieja.

#5 Nie bierz ze sobą przewodnika

Jeśli kupiłaś duży przewodnik po np. całej Hiszpanii, lecz wybierasz się tylko do stolicy Katalonii czyli Barcelony, a w Twoim bagażu nie ma już miejsca na grubą książkę, skseruj tylko te strony, które faktycznie Cię interesują. Dobrze jest wydrukować strony w dobrej rozdzielczości i spiąć je spinaczem, aby podczas podróży się nie zagubiły. Podczas pakowania bagażu z powrotem, możesz wyrzucić skserowane strony, które nie będą Ci już potrzebne. Ten prosty trik sprawi, ze zaoszczędzisz miejsce w torbie.

#6 Naucz się podstawowych zwrotów

Wyjeżdżając za granicę naucz się kilku słów w lokalnym języku. Dzięki temu lepiej dogadasz się z innymi osobami, a nawet jeśli nie nauczysz się poprawnej wymowy, mieszkańcy z pewnością docenią Twój wysiłek i popatrzą na Ciebie przychylnym okiem.

#7 Nie bierz całych butelek z kosmetykami

facebook.com

Po pierwsze na pewno nie zużyjesz całego 500 ml szamponu w tydzień, a po drugie szkoda zajmować miejsce w bagażu biorąc całe butelki z kosmetykami. Lepiej stworzyć mniejsze wersje kosmetyków, używając grubych kolorowych słomek. Weź rurkę i przetnij ją na pół, jedną końcówkę popal zapalniczką, tak aby zabezpieczyć opakowanie przed wyciekaniem produktu. Z drugiej, jeszcze nie zamkniętej strony, wlej mydło w płynie/szampon/odżywkę do włosów. Ponownie weź zapalniczkę i podpal drugą stronę opakowania. Markerem podpisz co znajduje się w środku. Jeśli boisz się, że podczas transportu rurka pęknie, włóż ją do reklamówki.

#8 Poproś o radę miejscowych

fot. K.Mieszawska

Jeśli szukasz dobrej restauracji lub ciekawego miejsca widokowego, poproś o radę lokalnych mieszkańców. To właśnie oni żyją na co dzień w danym miejscu i z pewnością będą wiedzieć więcej niż strona Wikipedii lub książka podróżnicza. Jeśli szukasz niedrogiej i dobrej knajpy, która nie jest nastawiona jedynie na turystów, koniecznie poproś o pomoc przechodnia, który wygląda na mieszkańca danego miasta.

#9 Zabezpiecz kosmetyki przed wyciekaniem

facebook.com

Jeśli zdecydujesz się na zabranie dużych kosmetyków, lecz boisz się, że żel do kąpieli lub emulsja, rozleją się podczas transportu, wystarczy, że odkręcisz butelkę i przełożysz otwór naczynia, folią spożywczą. Następnie zakręć butelkę i po problemie!

#10 Zostaw mapę w domu

Jadąc do dużego miasta, nie bierz ze sobą mapy i nie chodź głównymi ulicami. Dużo ciekawsze rzeczy możesz znaleźć w bocznych alejkach, które skrywają klimatyczne kafejki, niewielkie sklepiki z oryginalnymi gadżetami oraz piękne murale. Nawet jeśli się zgubisz, możesz zapytać o drogę lub znaleźć najbliższą stację metra – zawsze uda Ci się dojechać do centrum lub miejsca, które już znasz.

#11 Zrób własną łyżkę

facebook.com

Jeśli wybierasz się na biwak i nie chcesz zabierać ze sobą łyżki lub po prostu o niej zapomniałaś, wystarczy, że na pustej butelce po wodzie wyrysujesz kształt łyżeczki i przy pomocy scyzoryka ją wytniesz. Następnie weź zapalniczkę i uformuj łyżeczkę. Dodatkowo ogień zdezynfekuje „sztuciec”. Teraz bez problemu zjesz zupę lub posłodzisz herbatę.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij