×

13 mało znanych trików z praniem. 90% plam spierze się za pierwszym razem

Według pewnych badań robienie prania to (zaraz po myciu naczyń i odkurzaniu) najmniej lubiane zajęcie domowe. Przyznasz szczerze, że jest to trochę nudny obowiązek, ale mimo to musimy korzystać z pralki, bo inaczej wszystkie nasze ubrania byłby ciągle brudne. Statystyki wskazują na to, że kobiety spędzają średnio 17 minut dziennie na robienie prania, a jak wiadomo, w piękny, słoneczny dzień szkoda tracić każdą minutę!

Dlatego też zaraz dowiesz się jak zaoszczędzić trochę czasu, a przy tym zawsze mieć czyste i pięknie pachnące ubrania.

#1 Użyj płynu do płukania ust, aby wyczyścić pralkę

Instagram/whiteglopolska

Nie wiem czy wiesz, ale pralki powinno się regularnie czyścić i dezynfekować. Istnieją specjalne detergenty, które można kupić, lecz okazuje się,że tańszym rozwiązaniem może być zwykły płyn do płukania ust. Wystarczy dodać pół szklanki płynu, w miejscu gdzie zazwyczaj dodajesz płyn do płukania, a następnie uruchomić pralkę. Szybko wyeliminujesz grzyby, pleśń i szkodliwe bakterie, które zagrażają Twojej pralce i praniu.

#2 Do białego prania dodaj kilka tabletek polopiryny lub aspiryny

Instagram/medical.prescription1

Wiele osób unika noszenia białych ubrań ze względu na żółte przebarwienia, które przeważnie pojawiają się pod pachami. Okazuje się, że kilka tabletek polopiryny lub aspiryny, które dodamy do bębna pralki, pomoże wybielić białe ubrania. Wszystko ze względu na kwas salicylowy! Od teraz bez obaw możesz zakładać swoje ulubione białe koszule.

#3 Podczas prania skarpetek użyj specjalnego woreczka

pinterest.com

Każdy z nas zna tę sytuację kiedy podczas prania nasze skarpetki w magiczny sposób po prostu znikają. Jednak wystarczy kupić kilka specjalnych woreczków do prania bielizny i umieścić w nich skarpetki. W ten sposób nie zginie ani jedna sztuka!

#4 Użyj szamponu dla dzieci, aby naprawić skurczone ubrania

Instagram/marta.wiec

To naprawdę niesamowite, ale dziecięcy szampon lub odżywka, mogą przywrócić skurczoną odzież do pierwotnego rozmiaru. Dodaj trochę wybranego kosmetyku do miski z ciepłą wodą i wrzuć do środka ubranie. Pozostaw je na 10-15 minut. Następnie, osusz ubranie przy pomocy ręcznika i połóż poziomo. Odczekaj aby ubranie całkowicie wyschło. Odżywka lub delikatny szampon wyprostuje włókno i przywróci pierwotny rozmiar.

#5 Nie susz ubrań zbyt długo

Bardzo ciężko jest wyprasować ubrania, które suszyły się zbyt długo. Materiał sztywnieje i staje się bardzo nieprzyjemny. W trudnych przypadkach nawet żelazko parowe może sobie z tym nie poradzić. Łatwiej jest wyprasować ubrania, które są lekko wilgotne, niż te przesuszone.

#6 Nie używaj płynu do zmiękczania tkanin kiedy pierzesz białe rzeczy

Doświadczone gospodynie domowe nie zalecają dodawania płynów do płukania ani zmiękczaczy tkanin, do prania białych rzeczy. Takie produkty nie pozwalają na wydostanie najjaśniejszego odcienia bieli z danego ubrania lub ręcznika. Jeśli chcesz, aby ubrania były idealnie białe, musisz użyć specjalnego wybielacza zamiast zwykłego detergentu i odżywki.

#7 Włóż do pralki kulki z folii aluminiowej

youtube.com

Jeśli nie chcesz, żeby Twoje ubrania się mechaciły i elektryzowały, włóż do pralki kilka kulek zrobionych z folii aluminiowej, które będą absorbować ładunek elektrostatyczny.

#8 Nie segreguj ubrań po kolorze

Nie liczy się sortowanie ubrań tylko na kolory, ale ważna jest także struktura tkaniny. Ciężkie materiały pochłaniają więcej wody niż te delikatniejsze. Dlatego też proszek lub płyn mogą zniszczyć ubrania wykonane z cieńszego włókna. Mimo to zawsze pamiętaj o dwóch wyjątkach:
– białe ubrania zawsze pierz osobno,
– temperatura nie powinna być wyższa niż 30 stopni, ponieważ ubrania o różnych kolorach mogą stracić nasycenie.

#9 Użyj pianki do golenia aby usunąć plamy po kosmetykach

Instagram/kkosmetycznie

Jeśli nie możesz pozbyć się plam z fluidu lub szminki, wystarczy że nałożysz na plamę piankę do golenia, a następnie wypierzesz ubranie tak jak zawsze.

#10 Używaj zimnej wody aby wyprać brudne skarpetki

Piorąc skarpety w wysokiej temperaturze, brud (w tym pot) pozostanie w tkaninie Twoich skarpetek. Dlatego bez względu na to, co myśli większość ludzi, najlepiej będzie wyprać je w zimnej wodzie.

#11 Użyj suchych ręczników, aby szybciej wysuszyć pranie

Jeśli na suszarce, między rzędami mokrego prania, powiesisz suche ręczniki, pomoże to szybciej wysuszyć ubrania. Ręczniki przejmą trochę wilgoci, lecz wyschną równie szybko jak reszta prania.

#12 Czapki z daszkiem wypierzesz w zmywarce

Instagram/doodeemestyle

Aby mieć pewność, że Twoje czapki z daszkiem nie zmienią swojego kształtu, lepiej będzie jeśli wypierzesz je w zmywarce. Umieść ją na wyższej półce i nastaw zmywarkę.

#13 Usuń ciężkie plamy przy użyciu suszarki do włosów

Instagram/sallybeauty

Jeśli pozbyć się trudnych plam tj. trawa czy ziemia, warto podgrzać je suszarką do włosów a następnie nałożyć niewielką ilość detergentu. Kolejnym krokiem jest włożenie ubrania do pralki. Ciepłe powietrze z suszarki pomoże w efektywniejszym działaniu składników detergentu i łatwiej usuniesz plamę.

Znasz jeszcze inne triki, które ułatwią każdemu pranie?

ZIMĄ nasze babcie suszyły pranie na zewnątrz. Dobrze znały korzyści tej metody

Co można wyprać w zmywarce? Całkiem sporo

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij