15 mało oczywistych trików, które koniecznie musisz zastosować podczas sprzątania

Sprzątanie nie należy do mojej ulubionej czynności, a skoro czytasz ten artykuł, to oznacza, że także nie przepadasz za tym zajęciem. Mimo to, każdy z nas musi od czasu do czasu musi doprowadzić swoje mieszkanie do odpowiedniego stanu, dlatego też warto znać triki, które zwiększą efektywność naszych działań.

Te sztuczki sprawią, że Twoje ubrania staną się świeższe na długie tygodnie, a naczynia odzyskają dawny blask!

#1 Grejpfrut i sól wyczyszczą brudną wannę

Mieszanka owocu z solą szybko sprawi, że kamień z Twojej łazienki zniknie. Przekrój grejpfruta na pół i posyp środek solą. Następnie energicznie pocieraj wannę, zlew oraz wszystkie brudne miejsca. Przy tej czynności lepiej wybrać sól drobnoziarnistą, aby nie stworzyć zadrapań i nie uszkodzić powierzchni wanny.

#2 Dezynfekcja materaca

Znaczą część naszego czasu spędzamy na śnie lub odpoczynku, dlatego też utrzymanie materaca w czystości jest bardzo ważne. Nie możesz go wyprać więc jak sprawić, żeby zawsze był świeży? Możesz powierzyć to zadanie firmie sprzątającej albo zająć się tym samemu. Do butelki ze spryskiwaczem umieść 1 część alkoholu zmieszanego z 2 częściami wody. Na początek odkurz materac, a następnie spryskaj go roztworem. Poczekaj, aż wyschnie – alkohol zdezynfekuje górną warstwę materaca i zabije wszystkie bakterie, które powodują, że materiał może źle pachnieć.

#3 Dokładnie umyj blender

Blender juice machine isolated on white background

To bardzo proste, po prostu umieść w nim trochę wody i 1 kroplę płynu do mycia naczyń. Następnie włącz maszynę na kilkanaście sekund. Po tej czynności umyj naczynie.

#4 Utrzymaj lodówkę w świeżości

Nawet jeśli produkty, które trzymasz w lodówce są świeże, mieszanka różnych zapachów może spowodować wytworzenie się nieprzyjemnej woni. Dlatego też jeśli chcesz utrzymać lodówkę w świeżości, w niewielkim pudełku umieść sylikonowy żwirek dla kota, który bardzo dobrze absorbuje zapachy.

#5 Dodaj sól do prania

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania dłużej utrzymały intensywny kolor, dodaj do prania pół szklanki soli. Możesz wrzucić sól do pralki lub wyprać ubrania ręcznie. Ten trik sprawi, że ubrania będą wyglądać jak nowe.

#6 Wypierz białe ubrania

Aby utrzymać białe ubrania w śnieżnobiałej bieli, wystarczy zanurzyć je w mieszance płynu dp prania i wybielacza oraz pastylkami do pralki. Ilość mieszaniny powinna być proporcjonalna do ilości tabletek. Na krótką chwilę umieść ubrania w roztworze, a następnie upierz jak zwykle.

#7 Sposób na wyczyszczenie listw podłogowych

Aby umyć listwę, użyj szorstkiej miotły. Owiń ją ściereczką wykonaną z mikrofibry i dopiero wtedy zabierz się za wyczyszczenie tego miejsca.

#8 Sposób na szybsze i dokładniejsze umycie patelni

Najprostszym sposobem do utrudnienia sobie pracy, jest zalania patelni gdy ta jest jeszcze gorąca. To doprowadza do przypalenia jedzenia, co powoduje, że trudniej zmyć tłuste plamy. Poczekaj aż patelnia zrobi się chłodna, a dopiero wtedy zacznij ją myć.

#9 Użyj suszarki lub odkurzacza do wyczyszczenie pudełka na noże

Najskuteczniejszym sposobem czyszczenia drewnianego pojemnika na noże jest użycie suszarki lub odkurzacza. Pozostawiony w środku kurz można usunąć dzięki silnym podmuchom urządzeń, jednak najlepiej tę czynność wykonać nad wanną lub zlewem, aby nie zaśmiecać otoczenia.

#10 Pozbądź się odcisków po meblach na dywanie, przy pomocy kostek lodu

Aby powierzchnia dywanu była płaska, wystarczy umieścić kostki lodu na obwodzie zaplamionych miejsc i pozostawić je na noc. Lód zacznie się topić, a woda zostanie wchłonięta, co spowoduje, że ślady po meblach znikną. Sekretem tej metody jest, stopniowy efekt z jakim działają kostki lodu – jeśli wylejesz dużą ilość wody na dywan, metoda nie zadziała tak jak powinna.

#11 Wyczyść ruszt przy pomocy cebuli

youtube.com

Smar na ruszcie można łatwo usunąć zwykłą białą cebulką. Pokrój cebulę na pół i połóż na widelcu. Pocieraj grill, gdy jest jeszcze gorący.

#12 Zwykła kreda może usunąć tłuszcz z koszuli i tapety

Kredą szybko i łatwo usuniesz tłuszcz i smar ze ściany czy ubrań. Wystarczy, że będziesz pocierać oleistą plamę, kredą i poczekasz kilka minut. Następnie pocieraj zabrudzone miejsce mokrym kawałkiem tkaniny. Czynność powtórz kilka razy.

#13 Usuń naklejkę z kodem kreskowym

Nawet te najtrudniejsze nalepki usuniesz przy pomocy suszarki. Włącz urządzenie na minutę lub dwie i skieruj nawiew na naklejkę. Po chwili zobaczysz, że z łatwością odchodzi od przedmiotu.

#14 Wyczyść złotą biżuterię używając piwa

Aby złota biżuteria wyglądała jak nowa, przetrzyj je kawałkiem płótna nasączonego jasnym piwem. Jeśli złoto jest dobrej próby, natychmiast zauważysz rezultaty. Nie używaj tej metody do czyszczenia biżuterii, która ma diamenty lub kryształki, ponieważ mogą one ulec zniszczeniu.

#15 Użyj skorupek jaj do wyczyszczenia butelek i wazonów

Wyczyść naczynia z wąskimi szyjkami przy pomocy skorupek po jajkach. Umieść je w butelce i dodaj odrobinę płynu do naczyń. Potrząśnij naczyniem i pozostaw na krótką chwilę. Następnie wylej mieszaninę i dokładnie wypłucz butelkę.

Źródło i fotografie: brightside.me