5 trików stosowanych przez złodziei samochodów. Musisz je znać, aby zabezpieczyć swoje auto
Według statystyk z 2017 roku, w Polsce rocznie dochodzi do 9 823 kradzieży pojazdów. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to liczba o ponad tysiąc niższa niż w roku 2016 jednak, nie oznacza to, że Twój samochód nie stanie się łatwym łupem dla złodziei.
Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży aut oraz cennych przedmiotów w nich się znajdujących, postanowiliśmy dowiedzieć się jakich metod stosują przestępcy. Znając je będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę i jak przestrzegać się problemów.
#1 Pusta butelka
Ten trik złodzieje stosują najczęściej na częściowo pustych parkingach. Sztuczka polega na tym, że złodziej wkłada plastikową butelkę między oponę a błotnik. Czynność tak wykonywana jest po stronie drzwi pasażera, tak aby kierowca nie zauważył butelki. Kiedy właściciel auta wraca do pojazdu i rusza, słyszy głośny huk wydobywający się z butelki. Kiedy tak się dzieje, często kierowcy wysiadają z auta i sprawdzają co się stało. W tym momencie złodziej wkrada się do pojazdu i odjeżdża. Zazwyczaj przerażeni kierowcy wysiadają tylko na chwilę i zapominają o wyłączeniu silnika oraz zabraniu kluczyków oraz swoich kosztowności, dlatego włamywacze mają ułatwione zadanie. Pamiętaj, zanim wsiądziesz do auta warto obejść pojazd.
#2 Kobieca torebka

Ta sztuczka jest zwykle wykonywana na światłach i w zatłoczonych miejscach. Wiele osób podróżuje z torebką lub saszetką umieszczoną na siedzeniu pasażera, a w czasie jazdy nie zamyka drzwi od środka. To staje się prostym łupem dla złodzieja. Gdy zatrzymasz się na światłach, rabuś podchodzi do samochodu i chwyta torbę otwierając drzwi pasażera. Potem wszystko dzieje się zgodnie z planem – kierowca opuszcza samochód i biegnie za złodziejem. W tym momencie drugi złodziej podbiega do auta i kradnie pojazd, zaś pierwszy rabuś często odbiega od miejsca zdarzenia tylko kilka metrów i zostawia torebkę. Jeśli oczekiwania złodzieja się nie spełniły i kierowca zostanie w samochodzie, w późniejszym czasie rabuś będzie próbował się skontaktować jako znalazca torebki.
#3 Moneta w klamce
Jedną z najbardziej znanych sztuczek złodziei jest odblokowanie samochodu za pomocą zwykłej monety. Złodziej wkłada złotówkę lub inny nominał w klamkę drzwi od strony pasażera (kierowcy rzadko zwracają uwagę na drzwi z tej strony, zwłaszcza gdy podróżują sami). Kiedy kierowca ruszy a następnie zamknie swój samochód, blokada będzie działać, ale tylko hipotetycznie, ponieważ zamek zostanie zablokowany przez monetę, przez co usłyszysz dźwięk zamkniętego pojazdu lecz złodziej i tak będzie mógł dostać się do samochodu. Dlatego zawsze przed ruszeniem warto sprawdzić auto z każdej strony.
#4 Port OBD

Od 1996 roku wszystkie auta zostały wyposażone w porty OBD. To port dostępu do komputera samochodowego, który służy do diagnostyki pojazdu. Przy pomocy specjalnego sprzętu podłączonego do OBD można wyłączyć standardowy alarm lub otworzyć drzwi. Ale to co musisz wiedzieć to, to że poprzez port można imitować włożenie kluczyka do stacyjki. Możesz spróbować zmienić kształt lub kolejność w jakiej podłączone są przewody. W ten sposób sprzęty włamywaczy będą bezużyteczne. Oczywiście, aby to wykonać złodziej najpierw musiałby wsiąść do Twojego auta, ale dla profesjonalisty nie jest to żaden wysiłek.
#5 „Zepsuty” alarm

Ta metoda jest zwykle stosowana, gdy samochód jest zaparkowany na podwórzu. Złodzieje rzucają w samochód przedmiotami, które mu nie zaszkodzą, ale uruchomią alarm. Złodzieje będą tak robić, dopóki właściciel się nie zniecierpliwi, a sąsiedzi zaczną narzekać. Kiedy właściciel pomyśli, że alarm mógł się popsuć, wyłączy alarm. Po tej czynności złodzieje wkraczają do akcji i bez problemu ukradną części pojazdu lub całe auto.
BONUS: Po co przy przedniej szybie znajduje się ta kulka?

Nie każdy kierowca dokładnie studiuje instrukcję obsługi swojego samochodu, ale może tam znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie. Ta mała kulka jest czujnikiem klimatyzacji. W zależności od odczytów, które czujnik przesyła do komputera samochodu, system klimatyzacji wybiera tryb pracy wentylatora. Dlatego każda instrukcja obsługi ostrzega, aby nie zasłaniać ani nie blokować czujnika innymi przedmiotami.