×

5 trików stosowanych przez złodziei samochodów. Musisz je znać, aby zabezpieczyć swoje auto

Według statystyk z 2017 roku, w Polsce rocznie dochodzi do 9 823 kradzieży pojazdów. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to liczba o ponad tysiąc niższa niż w roku 2016 jednak, nie oznacza to, że Twój samochód nie stanie się łatwym łupem dla złodziei.

Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży aut oraz cennych przedmiotów w nich się znajdujących, postanowiliśmy dowiedzieć się jakich metod stosują przestępcy. Znając je będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę i jak przestrzegać się problemów.

#1 Pusta butelka

Ten trik złodzieje stosują najczęściej na częściowo pustych parkingach. Sztuczka polega na tym, że złodziej wkłada plastikową butelkę między oponę a błotnik. Czynność tak wykonywana jest po stronie drzwi pasażera, tak aby kierowca nie zauważył butelki. Kiedy właściciel auta wraca do pojazdu i rusza, słyszy głośny huk wydobywający się z butelki. Kiedy tak się dzieje, często kierowcy wysiadają z auta i sprawdzają co się stało. W tym momencie złodziej wkrada się do pojazdu i odjeżdża. Zazwyczaj przerażeni kierowcy wysiadają tylko na chwilę i zapominają o wyłączeniu silnika oraz zabraniu kluczyków oraz swoich kosztowności, dlatego włamywacze mają ułatwione zadanie. Pamiętaj, zanim wsiądziesz do auta warto obejść pojazd.

#2 Kobieca torebka

Ta sztuczka jest zwykle wykonywana na światłach i w zatłoczonych miejscach. Wiele osób podróżuje z torebką lub saszetką umieszczoną na siedzeniu pasażera, a w czasie jazdy nie zamyka drzwi od środka. To staje się prostym łupem dla złodzieja. Gdy zatrzymasz się na światłach, rabuś podchodzi do samochodu i chwyta torbę otwierając drzwi pasażera. Potem wszystko dzieje się zgodnie z planem – kierowca opuszcza samochód i biegnie za złodziejem. W tym momencie drugi złodziej podbiega do auta i kradnie pojazd, zaś pierwszy rabuś często odbiega od miejsca zdarzenia tylko kilka metrów i zostawia torebkę. Jeśli oczekiwania złodzieja się nie spełniły i kierowca zostanie w samochodzie, w późniejszym czasie rabuś będzie próbował się skontaktować jako znalazca torebki.

#3 Moneta w klamce

Jedną z najbardziej znanych sztuczek złodziei jest odblokowanie samochodu za pomocą zwykłej monety. Złodziej wkłada złotówkę lub inny nominał w klamkę drzwi od strony pasażera (kierowcy rzadko zwracają uwagę na drzwi z tej strony, zwłaszcza gdy podróżują sami). Kiedy kierowca ruszy a następnie zamknie swój samochód, blokada będzie działać, ale tylko hipotetycznie, ponieważ zamek zostanie zablokowany przez monetę, przez co usłyszysz dźwięk zamkniętego pojazdu lecz złodziej i tak będzie mógł dostać się do samochodu. Dlatego zawsze przed ruszeniem warto sprawdzić auto z każdej strony.

#4 Port OBD

Od 1996 roku wszystkie auta zostały wyposażone w porty OBD. To port dostępu do komputera samochodowego, który służy do diagnostyki pojazdu. Przy pomocy specjalnego sprzętu podłączonego do OBD można wyłączyć standardowy alarm lub otworzyć drzwi. Ale to co musisz wiedzieć to, to że poprzez port można imitować włożenie kluczyka do stacyjki. Możesz spróbować zmienić kształt lub kolejność w jakiej podłączone są przewody. W ten sposób sprzęty włamywaczy będą bezużyteczne. Oczywiście, aby to wykonać złodziej najpierw musiałby wsiąść do Twojego auta, ale dla profesjonalisty nie jest to żaden wysiłek.

#5 „Zepsuty” alarm

Ta metoda jest zwykle stosowana, gdy samochód jest zaparkowany na podwórzu. Złodzieje rzucają w samochód przedmiotami, które mu nie zaszkodzą, ale uruchomią alarm. Złodzieje będą tak robić, dopóki właściciel się nie zniecierpliwi, a sąsiedzi zaczną narzekać. Kiedy właściciel pomyśli, że alarm mógł się popsuć, wyłączy alarm. Po tej czynności złodzieje wkraczają do akcji i bez problemu ukradną części pojazdu lub całe auto.

BONUS: Po co przy przedniej szybie znajduje się ta kulka?

Nie każdy kierowca dokładnie studiuje instrukcję obsługi swojego samochodu, ale może tam znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie. Ta mała kulka jest czujnikiem klimatyzacji. W zależności od odczytów, które czujnik przesyła do komputera samochodu, system klimatyzacji wybiera tryb pracy wentylatora. Dlatego każda instrukcja obsługi ostrzega, aby nie zasłaniać ani nie blokować czujnika innymi przedmiotami.

Czy kiedykolwiek ktoś próbował ukraść twój samochód? Jak udało Ci się uniknąć kradzieży? Podziel się swoją historią w komentarzach!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

15 rysunków na brudnych autach, które są prawdziwymi dziełami sztuki

Są ludzie, którym zdarza się „trochę zbyt długo” nie myć samochodu i czasem jakiś przechodzień nagrodzi ich za to napisem „brudas”. Ale zdarzają się też osoby, które na niemytym od dawna samochodzie potrafią wyczarować coś naprawdę fenomenalnego. Oto 15 „brudnych” dzieł sztuki. #1 Jak scena z filmu #2 Lekki erotyk #3 To Yoda czy Grogu? […]

23 wyjątkowe pojazdy, obok których nie da się przejechać obojętnie na ulicy

O gustach się nie dyskutuje, ale co, jeżeli ktoś tak przerobi swój samochód, że „krzyczy” on z daleka? Oryginalności na pewno nie można odmówić właścicielom poniższych aut. Oto kolekcja osób, które potrafiły się wyróżnić. Pytanie tylko czy pozytywnie… #1 Może to samochód miłej pani do towarzystwa. Gorzej jeśli nie… #2 Dobrze, że ryby głosu nie […]

20 dowodów na to, że mechanicy doskonale bawią się w swojej pracy. W autach znajdują perełki

Mechanicy samochodowi nie mogą narzekać na monotonię w swojej pracy. Warsztaty tętnią życiem, a to w jakim stanie klienci dostarczają auta oraz co można w nich znaleźć przyprawia o zawrót głowy. 1. Wnętrze wypełnione nabojami do syfonu na bitą śmietanę 2. Uwaga na szczura! To the guy who found a possom in a car. I […]

19 zdjęć pojazdów, których kierowcy nie zważali na mosty i wiadukty stojące na ich drodze

W sieci znajdziemy dziesiątki kanałów o przeróżnej tematyce. Niektóre skupiają się… na wypadkach drogowych z udziałem mostów! Serio. Są ludzie, którzy z niezwykłą pieczołowitością dokumentują przeróżne „wpadki” z udziałem ciężarówek bądź autobusów pod przeróżnymi wiaduktami i przeprawami. Zapraszamy do galerii wypadków, gdzie kierowcy źle zmierzyli siły na zamiary. #1 Tak to się kończy, gdy kierowca […]

5 prostych sposobów, dzięki którym zamarznięte szyby w aucie przejdą do historii!

Zimą największą zmorą każdego kierowcy jest poranne odśnieżanie auta oraz skrobanie szyb. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym nie będziesz musiał wstawać wcześniej, aby przygotować swój samochód do jazdy. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na luksus parkowania samochodu w garażu bądź pod wiatą. Zwykle zostawiamy auto, na noc, na parkingu przed blokiem. Niestety […]

Czego unikać będąc kierowcą? 8 złych nawyków posiadaczy samochodów

Kierowcy popełniają wiele błędów, które mają wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale także na oszczędności czy nawet na bezpieczeństwo. Dlatego warto poznać złe nawyki i skutecznie ich unikać będąc za kółkiem. #8 W trakcie zimy także pielęgnuj swój pojazd Wśród wielu kierowców panuje błędne przekonanie, że w trakcie zimy nie powinno się myć samochodu. […]